Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Psy sú často zabudnutým členom rodiny, pokiaľ ide o ich prevoz v aute. Nesprávnym prevážaním domácich miláčikov ohrozujete nielen ich, ale aj ostatných pasažierov. 35-kilový pes dokáže pri náraze v rýchlosti len 40 km za hodinu vytvoriť silu až 1400 kilogramov. 

O bezpečnom prevoze detí v aute sa toho popísalo dosť. No správne zabezpečenie v aute potrebujú aj naši štvornohí miláčikovia. Mnohí Slováci so sebou v lete na dovolenky k moru, do hôr či na stanovačky v prírode berú aj svojich psíkov či mačky. A často ich prevážajú nesprávne zabezpečené. Allianz Centrum pre technológie (AZT) v Mníchove crash testom zistilo, že počas nehody v rýchlosti 40 km za hodinu vyvinie 35-kilogramový nemecký ovčiak silu až 1400 kilogramov!

„Náš crash test ukázal, že ak na zadnom sedadle veziete nezaisteného stredne veľkého psa, môže pri čelnom náraze aj pri pomerne nízkej rýchlosti dôjsť k úplnému zničeniu predných sedadiel,” hovorí Carsten Reinkemeyer, odborník na automobilové strojárstvo a dopravnú bezpečnosť z AZT.

Ak sa stane havária pri rýchlosti 40 km za hodinu, domáci maznáčik môže vyvinúť silu rovnajúcu sa až 40-násobku jeho hmotnosti. Pes, ktorý váži 35 kg tak razom dosiahne hmotnosť priemerného hrocha obojživelného, teda až 1400 kg.

Psa správne pripútajte

Psy, ktoré vážia do 12 kilogramov by mali byť zabezpečené špeciálnym postrojom z nepružného materiálu, ktorý sa pripne k bezpečnostnému pásu. Pre väčšie zvieratá sú určené prepravné boxy či klietky v batožinovom priestore. Tie nielen minimalizujú riziká pri samotnej nehode, ale sú vhodné aj po nej, kedy často vydesené zvieratá nekontrolovateľne vybiehajú z áut a ohrozujú tak seba aj okolitú premávku.

Psíka nenechávajte v zamknutom aute

Odborníci tiež varujú majiteľov psov a iných domácich zvierat, aby nikdy neopustili svojich miláčikov v aute počas veľmi slnečných dní. Uzamknuté vozidlo sa môže stať v priebehu niekoľkých minút horiacou pecou, v ktorom sú úbohé domáce zvieratá ponechané bez dostatku kyslíka.

Ukážku crash testu si môžete pozrieť tu

 

Allianz – Slovenská poisťovňa, a. s., pôsobí na slovenskom poistnom trhu už niekoľko desiatok rokov a je trhovým lídrom v poskytovaní vysoko kvalitných služieb a produktov. Patrí do poisťovacej skupiny Allianz Societas Europaea, ktorá spravuje zmluvy miliónov klientov v regióne strednej a východnej Európy

Vedeli ste, že…

  • sme v roku 2017 obhájili titul najlepšie komunikujúca poisťovňa v ankete Hermes Komunikátor roka 2017
  • sme v roku 2017 zvíťazili v celoslovenskej ankete SIBAF® award a stali sme sa najlepším poisťovateľom vozidiel v kategórií havarijné poistenie?
  • sme sa v roku 2017 s produktom Môj domov stali najlepším poisťovateľom nehnuteľnosti v ankete Hypotéka roka 2017
  • naše produkty získali v súťaži Zlatá minca 2016 spolu 12 ocenení a obhájili sme titul Najinovatívnejšia poisťovňa a Objav roka?
  • od svojho vzniku venovala Nadácia Allianz na verejnoprospešné projekty už viac ako 1 744 000 eur?

Značky: