Viac ako 1,2 milióna nových vzoriek škodlivého softvéru označovaného ako ransomware za posledný rok zachytili vírusové laboratóriá AVG Technologies. Ide o nárast o viac ako 160 % a podľa odborníkov z AVG bude tento trend pokračovať. Za posledný rok totiž ransomware zločincom zarobil 27 miliónov.
Odhaduje sa, že výpalné za zašifrované dáta zaplatí iba malé percento postihnutých používateľov. Výpalníci zväčša požadujú sumu od 200 do 10 tisíc eur a platbu inkasujú v digitálnej mene Bitcoin, preto sú ťažko odhaliteľní. Ich „nepoľapiteľnosti“ nahráva aj fakt, že sú z iných štátov ako ich obete.
Škody, ktoré ransomware napáchal viac ako desaťnásobne prevyšujú zisky zločincov. Zatiaľ čo postihnutí používatelia a firmy podľa odhadov zaplatili výpalné v sume približne 27 mil. dolárov škody, ktoré predstavujú predovšetkým stratené dáta a stratený čas, počas ktorého firmy aj jednotlivci nemohli pracovať, presiahli za posledných 12 mesiacov 325 mil. dolárov.
Tajomstvo úspechu ransomware je pritom postavené na psychológii nátlaku. Potom, čo sa škodlivý softvér dostane do počítača (napríklad ak používateľ bez kvalitnej antivírusovej ochrany klikne na prílohu emailu, ktorá obsahuje nebezpečný kód – vírus) zašifruje dostupné súbory a dokumenty a vyzve používateľa, aby zaplatil výkupné.
Napríklad ransomware Jigsaw, ktorý je považovaný za jeden z najnovších a najpokročilejších čaká na zaplatenie 72 hodín a potom, aby používateľa prinútil zaplatiť, každých 60 minút postupne zmazáva časť zašifrovaných súborov. Týmto konaním vytvára nátlak na používateľa, aby sa nesnažil nákazu odstrániť, alebo súbory dešifrovať a nenávratne ich ničí.
Ochrana pred ransomware existuje a je nutné dodržať nasledovné zásady:
1. Pravidelne zálohovať dôležité údaje a dokumenty
2. Aktualizovať všetok softvér v počítači na najnovšiu verziu
3. Dodržiavať zásady obozretnosti, neklikať na neznáme prílohy
4. Poučiť osoby ktoré pracujú s PC doma či v práci o rizikách
5. Používať viacstupňovú antivírusovú ochranu
Zdroj: www.avg.sk/partneri