Otestoval som ROG Zephyrus G16 (2024) GU605, ktorý prináša výraznú zmenu dizajnu do rodiny tenkých, ľahkých a výkonných notebookov rodiny Zephyrus.
ROG Zephyrus sú herné notebooky, ktoré kombinujú tenké šasi s vysokým výkonom. V minulosti som testoval niekoľko generácií týchto notebookov a táto kombinácia fungovala naozaj dobre. ASUS si však na rok 2024 pripravil prekvapenie a kompletne zmenil dizajn notebooku. Výsledkom je niečo, čo by som definoval ako výkonný MacBook so systémom Windows – minimálne na mňa tak dizajn tohtoročného Zephyrusu pôsobí.
ROG Zephyrus G16 (2024) GU605 má čistý dizajn a dostupný je v šedej alebo bielej farbe a vo veľkosti 14 a 16 palcov. V mojej videorecenzii môžete vidieť 16-palcovú bielu verziu. Všetky modely obsahujú LED pásik na veku, ktorým sa tohtoročný Zephyrus odlišuje od ostatných notebookov na trhu. Umožňuje vám zobrazovať svetelné efekty, vďaka čomu si môžete ešte viac prispôsobiť štýl notebooku.
Štýlový, tenký a s OLED displejom
ROG Zephyrus G16 (2024) GU605 má hliníkové šasi a na dotyk pôsobí kvalitným a odolným dojmom. Hmotnosť je 1,9 kg, hrúbka je od 15,8 do 18 mm v najhrubšom bode. Notebook je možné pohodlne otvoriť jednou rukou, avšak pánt neumožňuje otvorenie až o 180°.
Hlavným zlepšením tohtoročného Zephyrusu je OLED displej, ktorý je dostupný v 14 aj 16-palcovej verzii. Model G16 má obrazovku s rozlíšením 2560 × 1600 pixelov, až 240 Hz obnovovacou frekvenciou a pomerom strán 16 : 10. Maximálny jas je 500 nitov a oceňujem minimálnu odozvu na úrovni iba 0,2 ms.
Výborná je tiež podpora pre technológiu NVIDIA G-SYNC. Ak sa nemýlim, toto je prvý herný notebook s OLED displejom, ktorý podporuje aj G-SYNC.
Špičkový audiovizuálny zážitok
Za posledné roky som testoval viacero ASUS notebookov s OLED displejom. Ich obrazovky som si obľúbil z hľadiska bežného používania aj sledovania videí. Zephyrus G16 nie je výnimka a ponúka špičkový vizuálny zážitok. Samozrejmosťou je podpora pre Dolby Vision, výborné zobrazenie čiernej farby a tiež verné podanie farieb.
Cez aplikáciu Armoury Crate sa môžete prepínať medzi viacerými režimami zobrazenia farieb. K dispozícii sú herné režimy a tiež režimy, ktoré sú optimalizované na verné zobrazenie pre jednotlivé farebné priestory, ako je sRGB či DCI-P3. Zephyrus G16 je preto vhodný aj na prácu s obsahom.
Celkovo mám pocit, že ASUS sa snaží tohtoročný ROG Zephyrus G16 viac smerovať aj na kreatívnu prácu. Predinštalované sú totiž grafické ovládače NVIDIA Studio, ktoré sú vhodné práve na prácu s aplikáciami na tvorbu obsahu. Keďže som notebook používal skôr na hranie, tak som si ich zmenil na herné ovládače.
Pohodlná klávesnica a gigantický touchpad
Notebook ponúka skvelú reprodukciu zvuku, ktorú zabezpečuje systém celkovo šiestich reproduktorov. Tie sú umiestnené aj okolo klávesnice, kvôli čomu nie je k dispozícii numerická klávesnica. S kvalitou klávesnice som spokojný, pracuje sa na nej výborne. Pozornosť si zaslúži gigantický touchpad, ktorý ponúka skvelý zážitok z používania.
Zephyrus G16 má aj bohatú portovú výbavu, ktorú tvoria dva USB-C porty – jeden s podporou Thundertboltu 4. K dispozícii sú aj dva tradičné USB porty, konkrétne ide o USB 3.2 Gen 1 porty. Notebook obsahuje aj HDMI 2.1 výstup, 3,5 mm jack, čítačku SD kariet a nový nabíjací ROG port. Ten vyzerá na prvý pohľad ako USB-C port, avšak je o trošku väčší.
Notebook podporuje aj USB-C nabíjanie, avšak pre dosiahnutie plného výkonu odporúčam použiť pribalený 240 W napájací adaptér. Vo výbave je aj 90 Wh batéria, Wi-Fi 6E, Bluetooth 5.3 a Full HD kamera s podporou odomykania tváre cez Windows Hello.
Intel Core Ultra 9 a GeForce až do RTX 4090
ROG Zephyrus G16 (2024) GU605 som testoval v najvyššej konfigurácii s procesorom Intel Core Ultra 9 185H a grafickou kartou NVIDIA GeForce RTX 4090 so 16 GB videopamäte. Notebook funguje s celkovým grafickým výkonom na úrovni až 115 W a toto je hlavný rozdiel v porovnaní s plnohodnotnými hernými notebookmi, ktoré sú väčšie, hrubšie a kladú hlavný dôraz na maximálny výkon. Tie dosahujú TGP až na úrovni 175 W.
Zephyrus G16 má vo výbave aj 2 TB úložisko a 32 GB RAM typu LPDDR5X s frekvenciou 7467MHz. Toto je maximálna kapacita RAM, ktorú notebook podporuje. Testovaná konfigurácia sa predáva za 3979 eur, k dispozícii sú aj lacnejšie konfigurácie s cenou od 2789 eur.
Core Ultra tiež ponúka zabudovanú NPU jednotku, ktorá je navrhnutá na zefektívnenie niektorých činností, ktoré využívajú umelú inteligenciu. Príkladom je práca s fotkami v Adobe Lightroom alebo editovanie videa v Premiere Pro. A využijete ju aj pri streamovaní hier cez xSplit.
Výkon a výdrž
Za posledný rok som testoval viacero herných notebookov. Ako obstál v priamom porovnaní s nimi nový ROG Zephyrus G16 si môžete pozrieť v grafoch. Nižšia hodnota TGP sa prejavila na približne o 15 až 20 % nižšom grafickom výkone v porovnaní s minuloročným modelom ROG Strix Scar 18.
Procesor Intel Core Ultra 9 nedosahuje až taký výpočtový výkon ako Intel Core i9 13980HX, ktorý má viac výkonu na renderovanie pomocou procesora, čo je vidieť pri pohľade na výsledky testov v Cinebenchi.
Na druhej strane, Core Ultra má výbornú energetickú efektivitu, takže notebook vydrží na jedno nabitie fungovať dlhšie. Počas testovania som dosiahol vyše 7 hodín kancelárskej práce s polovičným nastavením jasu a 8 hodín sledovania videa s maximálnym nastavením jasu. To je na pomery 16-palcového Windows notebooku s takýmto tenkým a kompaktným šasi dobrý výsledok.
Stabilný a tichý
Zephyrus G16 bol počas testovania stabilný a tichý. Hlučnosť chladenia sa pohybovala na úrovni 40 dB, resp. dosahovala 50 dB v režime Turbo s maximálnym nastavením výkonu.
Notebook dosahoval v záťaži teploty na úrovni 85 stupňov Celzia pre procesor a 75 stupňov Celzia pre grafickú kartu. V tomto smere nemám výhrady. Sú to výborné hodnoty a k dispozícii je viac ako dostatočná rezerva. V rámci bežnej práce sa teplota pohybovala okolo 50 stupňov.
Verdikt
ROG Zephyrus G16 je špičkový notebook s dôrazom na kombináciu tenkého a kompaktného šasi a maximálneho možného výkonu. Je zrejmé, že ASUS pri návrhu tohto notebooku nerobil žiadne kompromisy, čo sa prejavilo aj na jeho cene. Testovaná konfigurácia sa predáva za 3979 eur, k dispozícii sú aj lacnejšie konfigurácie s cenou od 2789 eur.
Nový Zephyrus zaujme dizajnom, OLED displejom, obrovským touchpadom aj dobrou výdržou batérie. Som zvedavý, ako na dizajnové zmeny, ktoré ASUS spravil v prípade tohtoročného modelu, zareagujú používatelia.
Je cítiť, že Zephyrus sa posunul od herného notebooku k všestrannejšie zameranému zariadeniu, ktoré je určené nielen pre hráčov, ale aj pre tvorcov obsahu, resp. pre všetkých používateľov, ktorí hľadajú kompaktný a výkonný Windows notebook.
Cena: od 2789 eur/3979 eur (testovaná konfigurácia)
Zapožičal: ASUS
Prečítajte si aj: