Pomôžu peniaze z Fondu obnovy slovenskému zdravotníctvu, ktoré je zrelé na reformu? Systém poskytovania zdravotnej starostlivosti nie je efektívny, nepodporuje inovácie, a v konečnom dôsledku vedie k nižšej kvalite služieb v porovnaní s inými krajinami. Práve Fond obnovy a odolnosti pre Slovensko spolu so štrukturálnymi fondmi na ďalšie programové obdobie môžu pomôcť financovať náklady reformy zdravotníctva. Čo a ako treba zmeniť? Kde sa inšpirovať? Pri dobrom postupe zavádzaní inovácií do zdravotníctva sa môžeme stať dokonca svetovou špičkou… O tomto všetkom bude diskusia s kľúčovými hráčmi na podujatí ITAPA Digital Talk už tento utorok 23. februára.
„Práve teraz je čas hovoriť o reforme zdravotníctva. Dokončuje sa Plán obnovy a odolnosti, ktorý na dlhé roky dopredu zadefinuje, kam sa bude uberať reforma. Dnes potrebujeme diskutovať o inováciách v zdravotníctve, ako ich akcelerovať a zaviesť do praxe,“ objasňuje Samuel Arbe, predseda Centra inovatívneho zdravotníctva.
Poskytovanie zdravotnej starostlivosti na Slovensku je len veľmi málo otvorené inováciám. Inovácie a inovatívne technológie aj vznikajú a prichádzajú, ale málo sa dostávajú do zdravotníckej praxe. Generálny riaditeľ Centra vedecko-technických informácií SR Ján Kyselovič si preto myslí: „V konečnom výsledku nejde o to, koľko inovácií môžeme posunúť vpred, ale o to, koľko inovácií sú naše systémy zdravotníctva schopné absorbovať.“
Spôsob, ako reformovať zdravotníctvo a ako na to využiť Fond obnovy, predstavia už v utorok o 14,00 hod. v ITAPA Digital Talk zástupcovia Ministerstva zdravotníctva SR. „Každá úspešná reforma si vyžaduje dôslednú prácu s dátami, zabezpečené financovanie a hlavne politickú podporu,“ hovorí Oskar Dvořák, generálny riaditeľ Sekcie reformnej agendy ministerstva. Spolu s Ivetou Griačovou, generálnou riaditeľkou Sekcie efektívneho hospodárstva Ministerstva zdravotníctva SR nám povedia, v akej fáze reformy sa nachádzame teraz a kedy a ako sa plánuje mechanizmus implementácie projektov do praxe.
Federico Pratellesi z DG Sante z Európskej komisie nás oboznámi s pohľadom EK na nastavenie reforiem a investícií v zdravotníctve na Slovensku. Čo je v slovenskom Pláne obnovy nastavené dobre a čo z pohľadu EK v pláne chýba? Koordinátorka projektu novej nemocnice z Univerzitnej nemocnice v Martine Martina Antošová zdôrazní, že moderné zdravotníctvo je postavené na spojení vzdelávania, výskumu a dobrých manažérskych schopnostiach. Nezávislý expert na zdravotníctvo Martin Smatana poukáže na to, že Slovensko sa môže stať dokonca svetovou špičkou v zavádzaní digitálnych inovácií v zdravotníctve, bez ktorých dobrá reforma nie je možná.
Účasť na online diskusii je bezplatná, stačí sa zaregistrovať.
ITAPA Digital Talks je séria pravidelných online diskusných stolov s kľúčovými osobnosťami na aktuálne témy. Podujatia ITAPA už 20 rokov prinášajú nové impulzy a inšpirácie, pričom sa stali vrcholnou kongresovo-diskusnou platformou na Slovensku, so stovkami spíkrov a účastníkov z domáceho prostredia aj zahraničia.