Reaguje tak na žalobu, ktorá ho viní, že remienky jeho hodiniek obsahujú nebezpečné chemikálie.
Koncom roka 2024 bola publikovaná odborná štúdia, ktorá analyzovala remienky mnohých smart hodiniek od rôznych výrobcov. Táto štúdia upozornila na fakt, že náramky mnohých smart hodiniek, ktoré sú vyrobené z fluoroelastoméru, obsahujú vysokú koncentráciu kyseliny perfluorohexánovej (PFHxA).
Táto látka je považovaná za „večnú chemikáliu“, čo znamená, že sa ťažko rozkladá. Ak by sa hromadila v tele používateľa, mohla by spôsobiť zvýšené riziko špecifických druhov rakoviny, oslabenie imunitného systému, oneskorenie vývoja u detí a hormonálne poruchy.
Výskumníci dokázali kyselinu perfluorohexánovú extrahovať z povrchu 22 remienkov rôznych značiek a upozornili na fakt, že chemická látka by sa mohla teoreticky vstrebať do pokožky používateľa, ktorý nosí hodinky. Na potvrdenie tohto tvrdenia však potrebujú vykonať dodatočné testy.
V rámci štúdie boli analyzované remienky od výrobcov Apple, Apple/Nike, CASETiFY, Fitbit, Google, KingofKings, Modal, Samsung, Tighesen a Vanjua.
Apple čelí novej žalobe, jeho remienky sú vraj bezpečné
Nie je prekvapením, že výsledky tejto štúdie motivovali niektorých ľudí k tomu, aby v USA zažalovali Apple za to, že jeho remienky sú zdraviu nebezpečné.
Apple na žalobu zareagoval vyhlásením: „Používatelia môžu remienky Apple Watch bezpečne nosiť. Okrem vlastného testovania spolupracujeme s nezávislými laboratóriami, ktoré vykonávajú prísne testy a analýzy materiálov použitých v našich produktoch vrátane remienkov Apple Watch.“
Apple informuje o zložení remienkov na samostatnej webovej stránke. V roku 2022 tiež zverejnil správu o toxikologickom hodnotení používaných materiálov.
Zdroj: Apple (1, 2), The Register, ACS.org
Prečítajte si aj: