Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Columbus Energy S.A., popredný poskytovateľ služieb na modernom energetickom trhu v Poľsku, začína pôsobiť v Slovenskej republike. Slovensko je po Českej republike a Ukrajine treťou krajinou, kde chce Columbus zaviesť svoj osvedčený biznis model a urýchliť zelenú transformáciu.

10 rokov skúseností na trhu s obnoviteľnými zdrojmi energie (OZE), 28 % podiel na poľskom fotovoltaickom trhu (podľa správy IEO z roku 2020), viac ako 66 000 realizovaných inštalácií v Poľsku s celkovým výkonom takmer 450 MW – to sú hlavné prednosti Columbus Energy S. A, poľskej spoločnosti kótovanej na Varšavskej burze, ktorá začala pôsobiť v Slovenskej republike pred niekoľkými dňami. Obrovský úspech dosiahla spoločnosť na poľskom trhu OZE, kde je v súčasnosti jedným z najčastejšie vyberaných dodávateľov fotovoltaiky. V ponuke pre individuálnych aj firemných zákazníkov má Columbus tiež tepelné čerpadlá, zásobníky energie a elektrické nabíjačky. Investičné portfólio spoločnosti zahŕňa 1 807 MW fotovoltaických fariem a 844 MW veľkokapacitných energetických zariadení.  

„V roku 2022 sa Poľsko umiestnilo na druhom mieste v Európe z hľadiska nárastu inštalovaného výkonu
vo fotovoltaike. Koncom minulého roka sme už mali 1,2 milióna „prosumerských“ inštalácií, z ktorých každá šestnásta pochádza z Columbusu,“
povedal Michał Gondek, viceprezident správnej rady Columbus Energy a predseda správnej rady Columbus Energy SK.

„Naša spoločnosť si za 10 rokov vytvorila obrovskú konkurenčnú výhodu založenú nielen na vládnych dotačných programoch pre fotovoltaiku, ale predovšetkým na najkvalitnejšom zákazníckom servise. Sme priekopníkmi „prosumerských“ riešení („Abonament na Słońce“, „Prąd jak Powietrze“, systém riadenia pre distribuovanú energiu a maximalizáciu úspor – PowerHouse), používame produkty najvyššej kvality, poskytujeme najdlhšie záruky a servisnú starostlivosť. Vďaka tomu sme dnes najčastejšie vyberaným dodávateľom fotovoltaiky v Poľsku, čo potvrdil aj spotrebiteľský prieskum. V súlade s prijatou stratégiou prinášame naše know-how na nové trhy, kde vidíme veľký rozvojový potenciál. A takto vnímame aj slovenský trh,“ dodáva Michał Gondek.

Columbus Energy minulý rok predstavila svoj osvedčený obchodný model v Českej republike, kde sa rýchlo zaradila medzi top spoločnosti na fotovoltaickom trhu. V Českej republike došlo v rokoch 2021 a 2022 k výraznému nárastu fotovoltaických inštalácií po prudkom zvýšení cien energií. Bol to dôsledok vypuknutia vojny na Ukrajine a závislosti od ruského plynu. „Fotovoltaické elektrárne sú prítomné v približne 4 % českých domácností a do roku 2030 ich môže byť 3- až 4-krát viac,“ uviedol Petr Vaverka, člen dozornej rady Columbus Energy.

„Slovensko by malo v energetickej transformácii nasledovať Poľsko a Česko. V dôsledku energetickej krízy v Českej republike vzrástli ceny energií medziročne až o 300 %. Treba však pripomenúť, že aj
za normálnych podmienok by sa ceny medziročne zvýšili o 30 – 40 %. To, že sú dnes ceny energií
na Slovensku regulované, neznamená, že o dva, tri roky zostanú na rovnakej úrovni. Ich cena sa rokmi zvyšuje, kým náklady na fotovoltaiku klesajú. Solárna energia sa preto stáva oveľa výnosnejšou ako v minulosti. A aj to sú dôvody, prečo sa oplatí rozhodnúť sa pre inštaláciu fotovoltaických panelov,“
zdôraznil Jiří Koudela, CEO spoločnosti Columbus Energy Slovensko s.r.o.

Rozvoj fotovoltaiky a FVE inštalácií v rezidenčnom segmente by mala vláda Slovenskej republiky podporovať nielen finančne, prostredníctvom Plánu obnovy, ale aj legislatívne. „V prvom rade by sa mal zjednodušiť proces pripojenia FVE a vytvoriť rámec pre prevádzkovateľov distribučných sústav. Domácnostiam je tiež potrebné umožniť, aby mohli stavať zdroje väčšie ako 10 kWp. Napríklad v Poľsku je už roky limit do 50 kWp a k podobnej zmene došlo aj v Českej republike. A v neposlednom rade, domácnosti by mali mať možnosť predávať prebytočnú energiu do siete,“ dodal Jiří Koudela. Takáto podpora zo strany štátnych a verejných inštitúcií by podľa neho viedla k väčšej energetickej sebestačnosti domácností a znížila by ich závislosť od štátnej regulácie cien energií.  

Stojí tiež za zmienku, že do roku 2040 by mala solárna energia pokrývať až 20 % dopytu po elektrine v Európskej únii. Toto je výsledok štúdie európskeho rezidenčného solárneho trhu: Analýzy podľa akumulovanej inštalácie, podľa akumulovanej kapacity, podľa veľkosti regiónu a trendov s vplyvom COVID-19 a prognózy do roku 2027 (ďalej len „Štúdia“). Vďaka tomu sa zvýši energetická nezávislosť krajín EÚ od jadrovej energie či fosílnych palív, obyvatelia budú mať lacnejšie energie a stanú sa menej závislými od dodávok energie z distribučných sietí. Ako sa v štúdii ďalej uvádza, európsky fotovoltaický trh bude do roku 2027 rásť rýchlosťou 9,6 % (akumulovaná kapacita za rok).

Značky: