Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Lexus znamená luxus a úžasné zážitky ďaleko za hranicami sveta automobilov.

S veľkým zmyslom pre dobrodružstvo využíva schopnosti svojich konštruktérov, dizajnérov a remeselníkov pri širokom spektre náročných úloh. Niektoré nájdu uplatnenie v skutočnom živote, iné sú zasa zosobnením živej predstavivosti alebo vznikli len pre zábavu.

Tu uvádzame len niekoľko príkladov toho, ako Lexus preniesol svoju kreativitu, inovácie a hodnoty značky do nových oblastí – od vedeckých faktov k vedeckej fantastike či od vĺn oceánu až na filmové plátno.

HOVERBOARD LEXUS

Meníme nemožné na skutočnosť

Myšlienka surfovania po ulici len na samotnom vzduchu bola kedysi predmetom filmovej fantázie. Pre Lexus sa však stala reálnou výzvou.

Automobilka dokázala, že „Amazing in Motion“ (úžasnosť v pohybe) je viac ako len marketingový slogan. Rozhodla sa totiž navrhnúť a zostrojiť funkčný hoverboard a zalietať si na ňom. A to taký hoverboard, ktorý by bol v každom ohľade typickým produktom značky Lexus.

V spolupráci s tímom vedcov, odborníkov na magnetickú levitáciu z inštitútu IFW v Drážďanoch, a spoločnosťou Evico GmbH venovali 18 mesiacov špecializovanému (a občas i frustrujúcemu) výskumu, aby vytvorili hoverboard, ktorý nielenže sa vznášal nad zemou, ale na ktorom mohol jazdiť dospelý človek bežnej veľkosti.

Odhalenie hoverboardu

Dokončený hoverboard odhalili v júni 2015. Svojím elegantným spracovaním kopíroval dizajnové črty vozidiel Lexus, ako je slávna vretenovitá mriežka chladiča. Na jeho výrobu  použili rovnaké vysokokvalitné materiály, aké sa používajú vo vozidlách Lexus, napríklad bambusové drevo.

Jeho elegantne tenká konštrukcia ukrývala permanentné magnety a supervodiče ochladené tekutým dusíkom na teplotu-197 ˚C. Práve tento technický zázrak mu umožnil pohybovať sa vzduchom pri nulovom trení.

Budovanie trate

Neďaleko Barcelony postavila spoločnosť Lexus špeciálne navrhnutú trať, aby predviedla úžasné kvality svojho hoverboardu. Hoverpark pripomínal klasický skatepark, pod jeho povrchom sa však nachádzala 200-metrová magnetická dráha. Magnetické pole vytvárané touto dráhou sa účinne „zmrazilo“ do supervodičov v hoverboarde, čím sa udržiavala konštantná vzdialenosť medzi doskou a dráhou a doska sa vďaka tomu trvalo vznášala.

Hviezdny jazdec

Zvládnuť jazdu na hoverboarde vyžadovalo niekoho s výnimočnými schopnosťami. Spoločnosť Lexus oslovila svetoznámu hviezdu profesionálneho skateboardingu Rossa McGourana, aby sa tejto úlohy ujal. Dokonca aj s jeho skúsenosťami išlo o veľkú výzvu: „Na skateboarde jazdím už 20 rokov, ale bez trenia to znamená, že som si musel osvojiť úplne nové zručnosti,” uviedol.

Výroba filmu

Týždne skúšania vyvrcholili živým nakrúcaním pre krátky film SLIDE, uvedený ako súčasť kampane Amazing in Motion. Bok po boku v ňom vystupujú hoverboard a športový sedan Lexus GS F. Záber sleduje hoverboard, na ktorom McGouran jazdí nad zemou aj nad vodou a všetko vrcholí skokom ponad strechu pohybujúceho sa auta. Spoluprácou s partnermi rovnako zapálenými pre vytváranie potešenia z pohybu posunula spoločnosť Lexus hranice technológií, dizajnu a inovácií.

VZRUŠUJÚCI VESMÍR A STRIEBORNÉ PLÁTNO

Rozlet fantázie

Dizajnéri spoločnosti Lexus spolupracovali na významných medzinárodných filmoch, kde pomáhali vytvoriť futuristickú vesmírnu loď. Tá, hoci je dielom fantázie, stále nesie známky kvality a inovácie, ktoré sú pre Lexus typické. Plavidlo Lexus Skyjet pre snímku „Valerian a mesto tisícich planét” a stíhacie vozidlo Lexus QZ Galactic Enforcer, inšpirované filmom „Muži v čiernom: Globálna hrozba“, posunuli značku Lexus ďaleko za hranice všedných dní do vymyslených svetov a rýchlej dobrodružnej akcie.

Plavidlo Lexus Skyjet

V rámci kreatívneho partnerstva s filmovým štúdiom EuropaCorp spolupracoval Lexus s kreatívnym tímom zodpovedným za vedecko-fantastický trhák Valerian a mesto tisícich planét z roku 2016, aby priviedol k životu ich víziu plavidla Skyjet. Išlo o jednomiestne stíhacie plavidlo, ktoré pilotoval hrdina filmu Valerian v podaní hollywoodskej hviezdy Danea DeHaana.

Hoci dej sa odohráva 700 rokov ďalej v budúcnosti, hlavný konštruktér spoločnosti Lexus Takeaki Kato a jeho tím chceli do stroja zakomponovať uveriteľné technológie a dať mu moderné dizajnové črty.

Výsledkom bolo kompaktné a mimoriadne aerodynamické plavidlo pre jedného s detailmi odkazujúcimi na značku Lexus, ako je vretenovitá mriežka chladiča či dizajn svetlometov inšpirovaný modelom LC kupé.

Stíhacie vozidlo Lexus QZ 618 Galactic Enforcer

Dizajnéri spoločnosti Lexus sa k futuristickým leteckým prostriedkom znova vrátili v roku 2019, keď uverejnili podrobnosti o prvom členovi svojej novej flotily stíhacích vozidiel, Lexus QZ 618 Galactic Enforcer. Táto žartovná reklama odhalila, že uvedená stíhačka je dostupná len pre agentov MIB v ich boji proti mimozemským silám.

Stlačením jediného tlačidla sa zo športového kupé Lexus RC F v okamihu stane lietajúci stroj, prezentovaný ako „najvýkonnejšie IFO (identifikovaný lietajúci objekt), aké automobilka Lexus kedy zostrojila.”

Zoznam palubnej technológie zahŕňa medzigalaktický systém na určovanie polohy, asistenčnú službu Amazon Alexa  s podporou siedmich biliónov mimozemských jazykov a pohonnú technológiu Quasar Power Source vyvinutú spoločnosťou Lexus, pričom vozidlo dosahuje spotrebu paliva 122 mpg, teda 112 tisícročí na galón.

Vo výbave mal, samozrejme, aj bezpečnostný systém Lexus Safety System+ s technológiou silového poľa a dokázal cestovať rýchlosťou svetla.

LUXUSNÁ JACHTA LEXUS LY 650

Zostrojená v duchu úžasnosti

V roku 2018 sa pozornosť spoločnosti Lexus obrátila z ciest na šíre more, keď oznámila projekt výroby zaoceánskej jachty. Luxusná jachta Lexus LY 650 možno vyžaduje dosť odlišný konštrukčný prístup než automobil, ale čo sa týka štýlu, ide o dokonalú interpretáciu dizajnového jazyka spoločnosti známeho pod názvom L-finesse.

Rozhodnutie vstúpiť na lodiarsky trh prišlo v súlade so stratégiou spoločnosti Lexus preskúmať luxus za hranicami automobilového sveta, rovnako ako jej výpravy do sféry kulinárstva, filmu či dizajnu.

Koncept športovej jachty

Pred niekoľkými rokmi strávil prezident spoločnosti TMC Akio Tojoda niekoľko dní na vode, kde riadil nový rad prémiových jácht Ponam, ktoré mali byť onedlho uvedené na japonský trh. Akio Tojoda sa ako pravý majstrovský jazdec nechal inšpirovať silou turbodieselových motorov a tiež ovládateľnosťou a stabilitou trupov lodí s pokročilým dizajnom. Ako riaditeľ budovania značky v spoločnosti Lexus International zároveň ocenil potenciál štýlovej a luxusnej výkonnej jachty doplniť životný štýl á la Lexus.

Na základe toho začalo lodiarske oddelenie zvažovať, ako by výkonná luxusná jachta mohla značke Lexus pomôcť preniknúť do nových oblastí životného štýlu a rekreácie. Dňa 12. januára 2017 odhalil Lexus výsledok tohto projektu: funkčný dôkaz v podobe konceptu športovej jachty Lexus, a to na ostrove Di Lido v zálive Biscayne Bay slávnej Miami Beach na Floride.

Partnerstvo so skupinou Marquis-Larson

Lexus, povzbudený vrelým prijatím konceptu športovej jachty, sa rozhodol pokračovať vo svojich plánoch a vyvinúť sériové plavidlo. Ako uviedol výkonný viceprezident Šigeki Tomojama, zámerom je „predstaviť snovú víziu luxusného životného štýlu, kde jachta Lexus rozširuje potenciál mobility značky Lexus aj na vlny oceánu.“

S cieľom zabezpečiť požadovaný vysoký štandard sa Lexus obrátil na skupinu Marquis-Larson Boat Group, aby prevzali výrobu, predaj a servis jachty Lexus. Tento podnik so sídlom vo Wisconsine sa môže pochváliť skvelou tradíciou výroby lodí na mieru s dôrazom na detail, čo dokonale zodpovedá remeselnému prístupu Takumi v spoločnosti Lexus.

Luxusné špecifikácie

Lexus zachoval niektoré z najatraktívnejších prvkov svojho pôvodného konceptu takmer 13-metrovej jachty. Model LY 650 je dlhší, meria takmer 20 metrov na dĺžku so šírkou trupu približne 5,7 metra. Pôsobivú siluetu tvorí vystupujúca prova, zaoblené detaily na palube, korma s výraznými bokmi a plynulá línia strechy charakteristická pre značku Lexus.

Oficiálne uvedenie na trh

Jachta Lexus LY 650 bola oficiálne uvedená na svetový trh v septembri 2019 v Miami.

FILM DLHÝ 60 000 HODÍN

Tajomstvá majstrov Takumi

Základným predpokladom luxusu, ktorý definuje značku Lexus, sú schopnosti remeselných majstrov Takumi, ktorí pokračujú v ušľachtilej tradícii japonských remeselných umelcov. Spoločnosť Lexus nechala vyrobiť dokumentárny film, ktorý odhaľuje odhodlanie potrebné na to, aby sa človek stal majstrom Takumi. Sleduje skúsenosti svojich vlastných zamestnancov aj úspechy ľudí z iných oblastí. Zároveň skúma, ako môžu naďalej existovať vo svete, kde mnohé ľudské činnosti prevzali roboty a k slovu sa dostáva umelá inteligencia.

V západných kultúrach sa človek, ktorý štúdiu venoval 10 000 hodín, bežne považuje za odborníka vo svojej oblasti. V Japonsku sa však majstrom konkrétneho remesla nestanete, pokým nebudete svoje zručnosti cibriť až 60 000 hodín – čo zodpovedá ôsmim hodinám denne a 250 dňom ročne počas 30 rokov.

Film, ktorému sa nič nevyrovná

Clay Jeter, známy ako režisér kulinárskej relácie Chef’s Table, bol poverený natočením dokumentu, ktorý by dal nahliadnuť do sveta majstrov Takumi. Zameriava sa na štyroch remeselných umelcov, ktorí celý život zasvätili svojmu remeslu. Patrí medzi nich šéfkuchár s dvomi michelinskými hviezdičkami, umelec venujúci sa tradičnému vyrezávaniu z papiera, remeselný majster spoločnosti Lexus a tesár pracujúci pre jednu z najstarších stavebných firiem na svete.

Okrem samotného filmu s dĺžkou 54 minút vytvoril Jeter aj špeciálny 60 000-hodinový zostrih. Ten zobrazuje zručnosti majstrov Takumi v slučke, ktorá sa znova a znova opakuje, aby vyjadrila hodiny, dni a roky praxe potrebné na dosiahnutie dokonalosti.

Film je k dispozícii na rôznych streamovacích platformách a na tejto špeciálnej stránke: https://takumi-craft.com/gb/en-gb

POHÁŇ ANÝ INTUÍCIOU

Auto od spoločnosti Lexus, príbeh od umelej inteligencie, za kamerou oscarový režisér

Ako ďaleko dokáže zájsť umelá inteligencia, čo sa týka umeleckej tvorivosti? Lexus otestoval potenciál umelej inteligencie unikátnym projektom na vytvorenie prvého reklamného filmu na svete, ku ktorému celý scenár napísal „mysliaci“ stroj.

Snímku „Poháňaný intuíciou“ (Driven by Intuition) natočil oscarový režisér Kevin MacDonald, ktorého predchádzajúca tvorba zahŕňa film „Posledný škótsky kráľ” či životopisné dielo o Whitney Houston s názvom „Whitney“. Výroba tohto filmu znamenala prelomovú spoluprácu medzi umelou inteligenciou a renomovaným umelcom, ktorej cieľom bolo otestovať hranice možnej vzájomnej spolupráce medzi ľuďmi a strojmi.

Výroba

Spoločnosť Lexus v spolupráci s technickým partnerom Visual Voice vytvorila scenáristický program na báze umelej inteligencie. Využili na to počítač  IBM Watson, ktorý analyzoval  celý rad zvukových, textových a vizuálnych dát, aby získali predstavu o tom, v čom spočíva skvelý obsah. Umelá inteligencia mohla následne využiť tieto poznatky pri tvorbe náčrtu pôvodného scenára, ktorý by sa vyznačoval citovou inteligenciou a jeho sledovanie by bola zábava.

Umelá inteligencia „trénovala“ na reklamách na autá a luxusný tovar, ktoré za posledných 15 rokov získali prestížne medzinárodné ocenenia. Naplnili ju tiež dátami o emocionálnej inteligencii z obchodu s videami Unruly, aby sa naučila, ktoré okamihy sa divákov najviac  dotkli a ako rôzne spojenia a sekvencie najlepšie komunikovali hlavné posolstvá zadávateľov reklamy. Aby bol výsledok originálny a nemal nádych masového trhu, do umelej inteligencie sa vložili aj ďalšie údaje o značke Lexus a príslušnom projekte – uvedení nového sedanu ES na trh.

Okrem toho sa na vytrénovanie umelej inteligencie použili informácie zo špeciálneho experimentu, ktorý pre tento projekt uskutočnila divízia aplikovaných vied  MindX na univerzite v Novom Južnom Walese. Zamerali sa na intuitívnosť príbehu a skúmali, vďaka čomu je niekto intuitívny a ako na automobilové reklamy reagujú ľudia s vysokou mierou intuitívnosti.

Príbeh

Minútová dráma rozpráva príbeh remeselného majstra Takumi zo spoločnosti Lexus, ktorý dokončuje svoju prácu na novom sedane Lexus ES a vypúšťa ho do sveta, kde vidíme, ako ho unášajú a hrozí mu zničenie. V kritickej chvíli auto zachráni jeho systém automatického núdzového brzdenia.

Scenár plný pravých ľudských emócií je na nerozoznanie od scenára, ktorý by napísal človek.

Značky: