Oplatí sa zasahovať do systémových nastavení a meniť ich štandardné hodnoty?
Rýchle spustenie je funkcia štandardne predvolená a je tu z čias otáčkových diskov. Ak váš notebook používa HDD a nie SSD, treba nechať možnosť Rýchle spustenie zapnutú.
O čo ide?
V zásade sa pri rýchlom spustení môžeme baviť o dvoch rovinách – rýchlosti načítania systému a obsadeniu miesta. V koreňovom adresári systému (spravidla C: ) je súbor hyberfil.sys, ktorý je vytvorený na základe toho, koľko GB RAM máte. Tento sa uloží a následne sa jeho obsah znovu obnoví. Avšak len pri jednej udalosti a tou je vypnutie. Preto, ak potrebujete v systéme zaviesť zmeny, je istejší reštart. Nie vypnutie a následné zapnutie notebooku. Toľko v skratke k vysvetleniu tejto funkcie.
Vypnúť či ponechať zapnutú?
Na to, aby sme našli odpoveď aspoň v prípade jedného testovacieho notebooku, zmerali sme si nábeh systému. Išlo o notebook s SSD diskom, ktorého rýchlosti vidíte na priloženom obrázku.
Zapnuté rýchle spustenie
Z vypnutého počítača trvalo spustenie 9 sekúnd, pri inom pokuse to bolo 12. Reštart systému trval 36 sekúnd od stlačenia položky Reštartovať.
Vypnuté rýchle spustenie
Spustenie systému na prihlasovaciu obrazovku trvalo 17 sekúnd zo stavu vypnutého notebooku. V druhom testovacom prípade to bolo 20 sekúnd. Reštartovanie systému trvalo 34 sekúnd. Tento čas ale považujeme za minimálnu odchýlku.
Záver je teda jasný. Notebook sa rýchlejšie spustí z vypnutého stavu aj pri použití SSD disku. Rozdiel v sekundách je síce zhruba dvojnásobný, no stále ide o rýchly čas a mnohí toto nebudú považovať za argument. Iný prípad je úsporný režim, kedy je notebook len uspatý a otvorením krytu ho „preberiete“. Najnovšie modely zvládajú prebratie do jednej sekundy, staršie notebooky do 2-3 sekúnd a môžete sa prihlásiť do systému.
Z toho vyplýva to, čo sme ešte pred testom predpokladali. Môžete získať nejaký čas navyše a funkcia má stále svoje opodstatnenie. Ak ale chcete ušetriť miesto na SSD disku, pokojne vypnutie Rýchle spustenie. Zníženie rýchlosti štartu si v praxi bez stopiek v ruke ani neuvedomíte.
Prečítajte si aj: