Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Do výbavy telefónov radu Samsung Galaxy S24 patrí technológia Google Gemini Pro a Imagen 2 na tvorbu textov, hlasových správ a obrazového obsahu

Firmy Samsung Electronics a Google Cloud ohlásili nové dlhodobé partnerstvo, ktoré ponúkne generatívnu umelú inteligenciu z produkcie Google Cloud používateľom múdrych telefónov Samsung po celom svete. Prvou lastovičkou, v ktorej sa objaví nová technológia, je rad Samsung Galaxy S24 predstavený v týchto dňoch na akcii Galaxy Unpacked v kalifornskom San José. Samsung sa tak stane prvým partnerom Google Cloud, ktorý ponúkne vo svojich telefónoch prostredníctvom cloudových služieb technológie Gemini Pro a Imagen 2 na softvérovej platforme Vertex AI.

„Google a Samsung dlhodobo zdieľajú tie isté hodnoty týkajúce sa užitočnosti a všeobecnej prístupnosti moderných technológií. Sme veľmi radi, že telefóny radu Galaxy S24 ako prvé v histórii disponujú technológiami Gemini Pro a Imagen 2 na platforme Vertex AI,“ hovorí Janghyun Yoon, korporátny viceprezident a riaditeľ softvérového oddelenia divízie Mobile eXperience v Samsung Electronics. „Dnešnému dňu predchádzali dlhé mesiace spolupráce tímov z oboch firiem, prísne testovanie a hodnotenie. Výsledkom je špičková umelá inteligencia, ktorú si budú môcť vychutnať všetci majitelia nového radu Galaxy.“

Samsung je prvým partnerom Google Cloud, ktorý ponúka technológiu Gemini Pro na softvérovej platforme Vertex AI. Multimodálna technológia Gemini dokáže generalizovať, chápať, spracovávať a kombinovať rôzne typy informácií, okrem iného texty, kódy, fotografie či videá. Zo všetkého najskôr sa predstaví v natívnych aplikáciách Samsungu, teda v poznámkovom bloku Notes, v Záznamníku a na Samsung klávesnici.[1] Gemini Pro na platforme Vertex AI poskytuje telefónom Samsung najdôležitejšie funkcie Google Cloud, medzi ktoré patria zabezpečenie, ochrana osobných údajov či kompatibilita dát s najrôznejšími požiadavkami a štandardmi.

Používatelia radu Galaxy S24 môžu okamžite začať využívať technológiu Imagen 2, doteraz najvyspelejší nástroj Googlu pre inteligentnú úpravu obrazových materiálov z laboratória Google DeepMind. Technológia Imagen 2 je súčasťou platformy Vertex AI a používatelia nových Samsungov vďaka nej dostanú do rúk bezpečné a intuitívne funkcie pre zábavu s fotografiami. Nájdu ich v menu Generatívne úpravy (Generative Edit)[2] v natívnej obrazovej galérii.

V rámci partnerstva tiež Samsung patrí k vôbec prvým firmám, ktoré si môžu vyskúšať doposiaľ najväčší model Googlu na riešenie zložitých úloh nazvaný Gemini Ultra. Okrem toho sa v rade S24 stretneme aj s jazykovým (LLM) modelom Gemini Nano, ktorý je súčasťou operačného systému Android 14. Ide o doteraz najúčinnejší model triedy Gemini na riešenie úloh priamo v zariadení.

„Spoločne so Samsungom vidí spoločnosť Google Cloud obrovskú príležitosť na rozvoj generatívnej umelej inteligencie, vďaka ktorej je možné ponúknuť používateľom múdrych telefónov po celom svete prevratné a zmysluplné mobilné zážitky,“ vysvetľuje Thomas Kurian, generálny riaditeľ spoločnosti Google Cloud. „S technológiou Gemini môžu vývojári Samsungu dosiahnuť špičkovú infraštruktúru, výkon aj flexibilitu. Bezpečná, spoľahlivá a atraktívna generatívna umelá inteligencia tak vylepší množstvo aplikácií na smartfónoch Samsung.“


[1] Funkcia Galaxy AI vyžaduje internetové pripojenie, prihlásenie k účtu Samsung a prípadne aj aktualizáciu na pôvodnú verziu operačného systému Android. Funkčnosť môže závisieť od nastavenia aplikácie a zariadenia. Niektoré funkcie nemusia byť kompatibilné s niektorými aplikáciami alebo vyžadujú stiahnutie ďalšieho softvéru, napr. jazykových balíčkov. Dostupnosť služby sa môže líšiť podľa krajiny alebo regiónu. Presnosť výsledkov sa nezaručuje.

[2] Funkcia Generatívne úpravy vyžaduje internetové pripojenie a prihlásenie k účtu Samsung. Výsledkom je fotografia upravená do rozlíšenia 12 MPix. Pri uložení sa na fotografii zobrazí viditeľný vodoznak svedčiaci o tom, že fotografia je generovaná pomocou umelej inteligencie. Presnosť a spoľahlivosť výsledkov sa nezaručuje.