Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Spoločnosť SES oznámila, že jej satelit SES-10 bol úspešne vypustený do vesmíru na palube letom overenej rakety Falcon 9 spoločnosti SpaceX.

Raketa štartovala 30. marca 2017 o 18:27 hod. EST (31.3.2017, 00:27 stredoeurópskeho času) z Kennedyho vesmírneho centra agentúry NASA na Floride. SES-10 je historicky prvým komerčným geostacionárnym satelitom, ktorý bol vypustený na opätovne použitom prvom stupni rakety Falcon 9.

Satelit SES-10 nesie 55 transpondérov v Ku-pásme (ekvivalent 36 MHz), ktorých počet vzrástol celkovo o 27. Ide o prvý viacúčelový satelit SES, ktorý bude poskytovať služby výhradne pre Latinskú Ameriku. Satelit SES-10 má vyžarovací diagram so silným signálom, ktorý umožní rozšíriť kapacitu SES v tomto regióne, pričom zabezpečí vysielanie priamo do domácností (DTH služby), ako aj korporátne služby a služby v oblasti mobility.

Satelit SES-10 nahradí kapacitu, ktorú momentálne poskytujú iné SES satelity na orbitálnej pozícii 67° západne. Navyše zabezpečí dodatočnú kapacitu pre Mexiko, Strednú a Južnú Ameriku, ako aj Karibskú oblasť.

Na základe dohody s Andským hospodárskym spoločenstvom (pozostávajúce z krajín Bolívia, Kolumbia, Ekvádor a Peru) bude v tomto regióne satelit vystupovať pod označením Simón Bolivar 2 a bude poskytovať satelitnú kapacitu členským štátom tohto spoločenstva. Andský satelitný projekt vychádza zo spoločného záujmu členských štátov prevádzkovať satelitnú sieť, ktorá plne využije andské spektrum na orbitálnej pozícii 67° západne.

„Úspešné vypustenie satelitu SES-10 na vôbec prvú misiu SpaceX s opätovným využitím rakety otvára novú éru vesmírnych letov. Sme hrdí na naše partnerstvo a spoluprácu so SpaceX nielen na tejto misii, ale aj v ďalšej podpore inovácií a opätovnom využití rakiet, čo zefektívni vesmírne misie z hľadiska nákladov a riadenia,“ hovorí Martin Halliwell, technický riaditeľ spoločnosti SES. „Dodatočná kapacita satelitu SES-10 je ideálna pre poskytovanie rozšírených televíznych služieb s lepšou kvalitou obrazu ako aj rýchlejšieho širokopásmového internetu, ktoré ocenia milióny ľudí v Latinskej Amerike a Karibiku.“

„Je to úžasné, že sa nám podarilo dosiahnuť úspešný štart už letom overenej rakety Falcon 9. Ide o historický míľnik na ceste k úplnému a rýchlemu opätovnému využitiu rakiet,“ povedala Gwynne Shotwell, prezidentka a COO spoločnosti SpaceX. „Sme radi, že sa nám tento míľnik podarilo dosiahnuť práve so spoločnosťou SES, ktorá už niekoľko rokov významne podporuje SpaceX ako aj inovácie.“

Satelit SES-10 založený na platforme Eurostar E3000 vyrobila spoločnosť Airbus Defence and Space. Bude využívať systém elektrického plazmového pohonu pre korekcie kurzu na obežnej dráhe a chemický systém k prvotnému dosiahnutiu orbitálnej pozície ako aj na ďalšie manévrovanie na orbite.

Značky: