Sensorium – medzinárodný festival digitálneho umenia a kultúry má nový dátum. Festival sa namiesto pôvodne plánovaného druhého júnového víkendu vráti 28. – 30. augusta 2020.  Sensorium je konferencia s inšpiratívnymi spíkrami, vzdelávanie so špičkovými lektormi, autentický networking, ale aj premiérovo uvedené koncerty a performance. Festival ponúka interdisciplinárny program, ktorý stiera hranice medzi umením, technológiami a vedou, je určený pre domáce, ale aj široko zastúpené medzinárodné publikum. Inšpirovať sa na ňom môžu veční hľadači nových ideí pre budúcnosť.

Organizátori aktuálne zvažujú rôzne scenáre pre piaty ročník festivalu. Všetci pôvodne oslovení hostia potvrdili nové termíny. “Verím, že aj vďaka našej aktívnej komunite sa nám podarí vytvoriť niečo úplne nové. Prvoradé je samozrejme zdravie návštevníkov aj organizačného tímu. Zvažujeme aj rôzne hybridné formy eventu, keďže situácia na konci augusta je stále nejasná. Je za tým veľa výskumu a komunikácie s partnerskými festivalmi.” hovorí riaditeľka festivalu Lucia Dubačová.


Nová senzibilita v časoch Covid-19

Témou festivalu je Nová senzibilita. “Koncom minulého roka sme si zvolili tému – vtedy sme ešte nevedeli, ako skoro budeme túto novú senzibilitu potrebovať.” hovorí ďalej Lucia. Ako uvažovať nad ľudskou skúsenosťou uprostred sveta čiernych skriniek, v ktorom prvé a posledné, čo cez deň vidíme sú lesklé obrazovky mobilných zariadení? S akým zámerom vôbec znovu definovať náš vzťah s technológiami? Tieto a ďalšie otázky reflektuje aj nová vizuálna identita festivalu z dielne štúdia Andrej & Andrej. “Program bude prostredníctvom témy uvažovať nad spoločenskými normami a akútnej nutnosti nachádzať nové cesty pre kritické myslenie, komunikáciu a empatiu.“ dodáva spolukurátor Juraj Hoppan.

Téma Nová senzibilita bola iniciovaná a tvorená v inšpiratívnej spolupráci s kurátorkami festivalu DOM – Martina Ivičič a Marianna Brinzová. Výstavu DOM si budete môcť pozrieť paralelne s programom festivalu Sensorium.

Prestížni hostia: technológie a demokracia, umelá inteligencia a umenie

Sensorium predstaví umelcov a kreatívne štúdiá spolupracujúce s MIT Media Lab, Royal Opera House, Berlin Atonal, CERN či Vodafone. Svet, v ktorom digitálne technológie môžu prispieť k demokratickej spoločnosti sa snažia umožniť TACTICAL TECH. Britské štúdio skúmalo aj kontroverzný prípad Cambridge Analytica a aktuálny problém manipulácie voličských dát a Brexitu. Kultúrnu rozmanitosť festivalu vyzdvihne egyptsko-mexicko-britský ženský kolektív Hyphen-Labs. Ich dizajny, inštalácie a filmy o lepšej budúcnosti vznikli na objednávku londýnskeho Somerset House-u či Tate Exchange a boli prezentované na festivaloch so svetovým renomé ako napr. Sundance, SXSW či v Bielom dome!
“Pozvaní spíkri a umelci skúmajú náš vzťah nielen k technológii, ale aj k spoločnosti, životnému prostrediu a k samým sebe. Sme presvedčení o dôležitosti platformy, ktorá dáva hlas podobným kreatívcom, o to viac v časoch neistoty.” popisuje kurátorsky zámer spolukurátorka Célia Bugniot.

MEMO AKTEN je jedným z aktuálne najvýznamnejších umelcov scény mediálneho umenia. Jeho tvorba pokrýva kolízie ľudskej skúsenosti, vedy, technológie a spirituality. Obzvlášť pozoruhodný turecký umelec ocenený prestížnou cenou Prix Ars Electronica využíva širokú škálu médií od svetla, laserov a projektorov až po experimentálne využitia umelej inteligencie.

Strhujúce kinetické skulptúry a imerzívne prostredia – to je oceňované kreatívne štúdio OUUUCH, prepájajúce prírodné procesy a generatívny dizajn pre klientov ako CERN, MOMA New York, či National Space Center UK.

Ďalšími potvrdenými hosťami sú aj kurátorka manchesterskej organizácie FutureEverything Irini Papadimitriou, hacker a legenda internetového umenia Vuk Ćosić, domácu scénu zastúpia vizuálne umelkyne Evelyn Benčičová či Mária Judová. Všetky potrebné informácie vrátane možnosti venovať festivalu 2% z dane nájdete na novom webe www.sensorium.is.

Záštitu nad podujatím prebrali primátor Hlavného mesta Matúš Vallo a starostka Starého mesta Zuzana Aufrichtová. Sensorium Festival z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Sensorium Festival je zároveň programovou súčasťou festivalu Kultúrne leto a Hradné slávnosti Bratislava 2020.

Značky: