Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Koncom roka 2018 príde siedmy model súčasného segmentu kompaktných vozidiel Mercedes-Benz: Trieda A sedan (rozmery v mm: dĺžka/šírka/výška 4 549/1 796/1 446, rázvor: 2 729; objem batožinového priestoru 420 litrov).

Hodnotou súčiniteľa odporu vzduchu cw 0,22 a čelnou plochou 2,19 m² dosahuje novinka najnižší odpor vzduchu zo všetkých sériových vozidiel na svete (obdobne ako doposiaľ CLA kupé). Prispela k tomu aerodynamická optimalizácia (napríklad diskov kolies, pneumatík a ich spojlerov), rozsiahle utesnenie (o.i. okolia svetlometov) či prekrytie spodnej časti vozidla. Ako štvordverový sedan (s krátkym previsom vpredu a vzadu) je zároveň nový kompaktný model na čele svojho segmentu veľkosťou (944 mm) voľného priestoru nad hlavou v oblasti zadných sedadiel.

„Bezprostredne po úspešnom štarte Triedy A pokračuje Mercedes-Benz novým členom rodiny kompaktných vozidiel. V súlade so želaním mnohých zákazníkov ponúkame Triedu A teraz prvý raz aj ako sedan“, vysvetľuje Britta Seeger, členka predstavenstva Daimler AG, zodpovedná za predaj divízie Mercedes-Benz Cars a dodáva: „Kto túži po kompaktnom, športovom sedane so samostatným batožinovým priestorom, má teraz novú, príťažlivú alternatívu.“

Pohon v čase spustenia predaja zabezpečia pre novú Triedu A sedan dva moderné, úsporné motory. Benzínový A 200 (120 kW/163 k; 250 Nm) s dvojspojkovou prevodovkou 7G-DCT (kombinovaná spotreba paliva 5,4 – 5,2 l/100 km, kombinované emisie CO2 124 – 119 g/km). Druhý naftový A 180 d (85 kW/116 k; 260 Nm) rovnako s dvojspojkovou prevodovkou 7G-DCT; kombinovaná spotreba paliva 4,3 – 4,0 l/100 km, kombinované emisie CO2 113 – 107 g/km.

Trieda A sedan získala čisté, formálne tvary s dôrazom na plochy s redukovanými líniami. Progresívnosť exteriéru umocňuje hlboko ťahaná, dlhá kapota motora, ploché svetlomety s pochrómovaným prvkom a denným osvetlením vozidla v tvare fakle. Čisto tvarovanú zadnú časť podčiarkujú dvojdielne zadné svietidlá. V interiéri vyniká najmä avantgardne tvarovaná prístrojová doska v tvare krídla bez klenutia. Kokpit ponúka tri vyhotovenia: s dvoma 7-palcovými displejmi (17,78 cm), prípadne s jedným 7-palcovým a jedným 10,25-palcovým displejom (26 cm), respektíve s dvoma 10,25-palcovými displejmi.

Vozidlo ponúka rozsiahlu výbavu, sériovo napríklad systém infotainmentu MBUX (Mercedes-Benz User Experience) s dotykovým displejom či halogénové svetlomety s integrovaným denným osvetlením s LED. Nechýba rozsiahla bezpečnostná výbava a asistenčné systémy najnovšej generácie ako aktívny asistent brzdenia a aktívny asistent udržiavania v jazdnom pruhu. K dispozícii má aj najnovšie asistenčné jazdné systémy rozsahom funkcií z najvyššej Triedy S (môže jazdiť za príslušných okolností čiastočne automatizovane). Bezpečnosti posádky prispieva aj použitá karoséria so zvýšeným podielom oceľového plechu s vyššou a najvyššou pevnosťou.

Rozsiahlu individualizáciu nového kompaktného modelu umožňujú línie výbavy Style, Progressive, AMG Line, balík Night ako aj ďalšie prvky mimoriadnej výbavy. Na želanie bude k dispozícii napríklad komfortný balík KEYLESS-GO s BEZDOTYKOVOU OBSLUHOU (umožňuje bezdotykové a plnoautomatické otvorenie veka batožinového priestoru naznačením kopnutia v oblasti pod zadným nárazníkom). O dokonalé osvetlenie sa postarajú svetlomety MULTIBEAM LED (každý má 18 samostatne ovládateľných svetelných diód) alebo vysokovýkonné svetlomety s LED. Uvedenie novinky oživí exkluzívny model Edition 1.

Značky: