Ľudia s poruchami autistického spektra sa na svet pozerajú inak ako my. Zmyslová precitlivenosť však býva zväčša len sekundárnym prejavom, ktorý sa nemusí týkať všetkých alebo ho ľudia s týmto postihnutím zažívajú v rôznej intenzite. Ich najväčším problémom býva sociálna interakcia a schopnosť začleniť sa do spoločnosti. Úlohou novej simulácie vo virtuálnej realite, ktorá sa odohráva v školskej triede, je priblížiť tento aspekt poruchy autistického spektra.
Simulátor autizmu vo virtuálnej realite pred rokom predstavila ako prvá na svete Spoločnosť na pomoc osobám s autizmom (SPOSA) v spolupráci s agentúrami Seesame a iNFINITE Production. V minútovej simulácii vo virtuálnej realite dokázal bežným ľuďom priblížiť vnemy stredne funkčného autistu. Novou simuláciou však chcú tvorcovia nielen ukázať, čo človek s autizmom vníma, ale predovšetkým čo v danej situácii prežíva a pociťuje.
Poriadok na lavici je prvoradý
Nová simulácia zobrazuje bežný deň v škole, ktorý očami autistu vyzerá úplne inak ako ten náš. Pri výklade učiteľky ho enormne rozptyľujú podnety ako dupot nôh, štebotanie vtákov za oknom či napríklad silné slnečné svetlo. Sústredí sa preto radšej na poriadok na lavici, a to až natoľko, že nedokáže registrovať, čo sa ho učiteľka pýta.
„Hlavným podnetom pri výbere školského prostredia pre simulátor autizmu bolo, aby rovesníci, ale aj učitelia pochopili správanie žiaka s autizmom a dokázali mu pomôcť. Simulátor chceme prezentovať na základných a stredných školách, čím interaktívnou formou poukážeme na problém, a zároveň učiteľov a žiakov naučíme autizmus lepšie chápať,“ hovorí Ivan Štubňa zo spoločnosti SPOSA.
Vývoj simulátora pokračuje
Rovnaký problém však človek s autizmom môže zažívať aj mimo školského prostredia. Preto sa tvorcovia rozhodli k existujúcim dvom prostrediam pridať ďalšie, kde autizmus vykreslia opäť trochu inak. „V novom virtuálnom prostredí sa presunieme na zastávku MHD a do električky, kde ukážeme, ako sa človek s autizom cíti v exteriéri a navyše obklopený množstvom cudzích ľudí. Novinku plánujeme predstaviť v priebehu niekoľkých týždňov,“ dodáva Ivan Štubňa.
Zadarmo na stiahnutie
Simulátor si môže ktokoľvek zadarmo stiahnuť zo stránky www.simulatorautizmu.sk. Podporované sú VR zariadenia Oculus Rift a HTC Vive.
2D video demo
Viac informácií o autizme a pomoci ľudí s autizmom nájdete na stránke www.sposa.sk.