Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Automobil predstavuje ďalší krok v úspešnej SUV ofenzíve na európskom trhu.

  • ŠKODA KAMIQ v sebe spája agilitu kompaktného automobilu s klasickými prednosťami vozidla kategórie SUV
  • Svetová premiéra modelu sa uskutoční už v marci 2019 na autosalóne v Ženeve 

Modelom KAMIQ rozširuje značka ŠKODA svoju ponuku vozidiel SUV o tretí model určený pre európsky trh. Podobne ako pri úspešných modeloch ŠKODA KODIAQ a ŠKODA KAROQ aj názov KAMIQ pochádza z jazyka Inuitov, obývajúcich sever Kanady a Grónska. Popisuje stav, keď niečo prirodzene „padne ako uliate“ za všetkých okolností. V rámci obľúbeného segmentu mestských SUV model ŠKODA KAMIQ v sebe spája klasické prednosti vozidla SUV, akými sú zvýšená svetlá výška alebo pohodlná pozícia sedadiel, s agilitou kompaktného vozidla. Nový automobil ŠKODA KAMIQ, ktorý sa vyznačuje emocionálnym dizajnom a ponúka najmodernejšie asistenčné a infotainment systémy, veľkorysý priestor a mnoho prvkov Simply Clever, spĺňa nároky na lifestyle orientovaných zákazníkov aj rodín.

Predseda predstavenstva spoločnosti ŠKODA AUTO Bernhard Maier povedal: „Modelom KAMIQ rozširujeme našu úspešnú ponuku vozidiel SUV na európskom trhu. ŠKODA KAMIQ – naše prvé mestské SUV – nadchne pre značku ŠKODA nových zákazníkov, a je tak dôležitou súčasťou modelovej ofenzívy značky ŠKODA. KAMIQ zaujímavo kombinuje vysokú pozíciu sedadiel, typickú pre automobily SUV, s dobrým výhľadom z vozidla, dynamické jazdné vlastnosti, emocionálny dizajn, vysokú úroveň bezpečnosti a najmodernejšie možnosti konektivity. Vďaka veľkorysému priestoru a mnohým Simply Clever prvkom naďalej zostáva typickým automobilom ŠKODA.“

Vzhľad automobilu ŠKODA KAMIQ, ktorý pokračuje v úspešnom dizajnovom jazyku vozidiel SUV KODIAQ a KAROQ, charakterizujú nové dvojdielne predné svetlomety so svetlami pre denné svietenie umiestnenými hore. Mestské SUV využíva modulárnu platformu MQB a napriek dĺžke 4 241 mm ponúka veľkorysý priestor, typický pre značku ŠKODA. Vďaka moderným asistenčným systémom, ekologickým a úsporným motorom, najnovším infotainment systémom a najmodernejším možnostiam konektivity automobil ŠKODA KAMIQ skvele spĺňa nároky súčasného moderného cestovania. Zároveň posilňuje emocionálny dizajnový jazyk značky ŠKODA.

Názov KAMIQ pokračuje v už zabehnutom názvosloví modelov SUV značky ŠKODA. Názvy väčších modelov ŠKODA KAROQ a ŠKODA KODIAQ sa tiež začínajú písmenom K a končia písmenom Q.

„Pri rozšírení ponuky vozidiel SUV nevsádzame iba na jednotný dizajnový jazyk. Jednotnosť mien obsahujúcich písmená K a Q tiež zdôrazňuje pocit spolupatričnosti. Vďaka tomu si vozidlo s ničím nepomýlite. Slovo KAMIQ v jazyku Inuitov znamená niečo, čo je úplne prirodzené a má svoj vlastný charakter. To k tomuto vozidlu skvele sedí,“ vysvetlil Alain Favey, člen predstavenstva spoločnosti ŠKODA AUTO, zodpovedný za oblasť predaja a marketingu.

Vozidlom KAMIQ chce spoločnosť ŠKODA AUTO v čoraz obľúbenejšom segmente mestských SUV osloviť nových, mladších zákazníkov, ktorí majú radi moderný život a dobrodružstvo. Veľmi dôležitými prvkami v tejto triede vozidiel sú terénny vzhľad a vysoká úspornosť. Vozidlo ŠKODA KAMIQ je ponúkané výhradne s pohonom predných kolies.

Dizajn: SUV značky ŠKODA kombinuje emocionálny dizajn s kompaktnými rozmermi

Prednú časť nového vozidla ŠKODA KAMIQ charakterizuje široká maska chladiča s dvojitými lamelami a typický tvar kapoty motora. Terénny charakter automobilu zdôrazňuje robustný predný spojler. Pri pohľade zboku pôsobí auto mohutným a dynamickým dojmom vďaka kolesám s veľkosťou 16“ až 18″ a vysokej kapote motora. Tento dojem posilňuje línia strechy a veľká svetlá výška. Bok vozidla charakterizujú vyvážené proporcie, nadčasový dizajn a dynamický, športový vzhľad. Zadné skupinové svetlá s odrazkami predstavujú novú interpretáciu koncových svetiel, ktoré majú typycky pre značku ŠKODA tvar písmena C. Zadný difúzor zdôrazňuje veľkorysú svetlú výšku a mohutný vzhľad.

„ŠKODA KAMIQ ďalej rozvíja úspešný dizajnový jazyk vozidiel SUV značky ŠKODA. Napriek kompaktným rozmerom ide o veľmi robustné vozidlo s emocionálnym dizajnom. Široká a zvislá maska chladiča, výrazne tvarovaná kapota motora a hlavné svetlomety s kryštalickými prvkami jasne naznačujú, že KAMIQ patrí medzi vozidlá SUV značky ŠKODA. Automobil tiež ukazuje vlastný, nezameniteľný vzhľad novými prvkami, akými sú napríklad svetlá na denné svietenie umiestnené v hornej časti dvojdielnych svetlometov,“ vysvetlil Oliver Stefani, šéfdizajnér spoločnosti ŠKODA AUTO.

Ako prvý model značky ŠKODA má toto nové SUV dvojdielne LED predné svetlomety. Vo full LED variante je svetlo na denné svietenie, tvorené štyrmi LED prvkami, umiestnené nad hlavným svetlometom. Hodnotný vzhľad vozidla posilňujú trojrozmerné, kryštalické prvky a LED diódy, ktoré pôsobia ako svietiace drahokamy. Full LED variant svetiel ponúka aj hmlové svetlomety s prisvecovaním pri odbočovaní. Ako prvý model značky ŠKODA je KAMIQ vybavený prednými a zadnými dynamickými smerovými svetlami. Po aktivácii smerového svetla sa jednotlivé diódy rozsvecujú po sebe smerom od vnútorných po vonkajšie.

Interiér: Prehľadný, priestranný a pohodlný

KAMIQ je druhý model značky ŠKODA s novým konceptom poňatia interiéru. Dominuje mu samostatný displej s uhlopriečkou 9,2″, umiestnený v zornom poli vodiča, ktorý je jedným z najväčších v triede. Charakteristická línia okolo samostatného displeja kopíruje tvar kapoty motora a vytvára tiež ergonomicky tvarovanú opierku ruky, ktorá ovláda dotykovú obrazovku. Na želanie dodávaný Virtuálny Kokpit s 10,25″ displejom patrí tiež k najväčším vo svojej triede. Prepracovaná prístrojová doska plynulo nadväzuje na emocionálne dizajnový jazyk karosérie vozidla. Bočné prieduchy ventilácie siahajú až k dverám a opticky tak zväčšujú veľkorysú šírku interiéru vozidla KAMIQ.

Prístrojová doska s novými veľkoplošnými dekoračnými lištami a výplne predných dverí majú kvalitný, mäkčený povrch s novou špecifickou úpravou. Tá napodobňuje kryštalickú štruktúru a bude v budúcnosti charakterizovať štýl značky ŠKODA. Na želanie ponúkané ambientné LED osvetlenie v troch rôznych farbách (biela, červená a medená) dodáva veľkorysému priestoru interiéru príjemnú atmosféru a opticky dopĺňa odtiene farieb a farebné kontrastné prešitie poťahov sedadiel. Čalúnenie sedadiel je na želanie z kvalitného mikrovlákna Suedia.

Interiér nového SUV značky ŠKODA okrem veľkorysého priestoru prekvapí aj komfortnou výbavou, ktorá bola doteraz známa skôr z vozidiel vyšších tried. Medzi tieto prvky patrí napríklad vyhrievaný volant a vyhrievané čelné sklo. Vozidlo ŠKODA KAMIQ ponúka na želanie okrem vyhrievaných predných sedadiel aj vyhrievanie zadných sedadiel.

Karoséria: Veľkorysý priestor napriek kompaktným vonkajším rozmerom

Dĺžka nového automobilu ŠKODA KAMIQ je 4 241 mm, šírka 1 793 mm, výška 1 531 mm. Rázvor meria 2 651 mm, čo je výhodné najmä pre cestujúcich na zadných sedadlách. Priestor pred kolenami cestujúcich na zadných sedadlách je 73 mm. Základný objem batožinového priestoru je 400 l. Sklopením operadiel zadných sedadiel sa dá objem batožinového priestoru rozšíriť na
1 395 l. Na želanie je k dispozícii aj sklopné operadlo sedadla spolujazdca. Vďaka tomu možno bez problému prevážať aj predmety dlhé až 2 447 mm.

Pohonné jednotky: Päť motorov a na želanie dostupný nastaviteľný podvozok

Všetky motory, ktoré ŠKODA KAMIQ ponúka, majú priame vstrekovanie, sú vybavené turbodúchadlom, rekuperáciou brzdnej energie a Start-Stop systémom. Samozrejme, všetky spĺňajú emisnú normu Euro 6d-TEMP. Základný trojvalcový motor 1,0 TSI má výkon 70 kW (95 k) a ponúka maximálny krútiaci moment 175 Nm. O prenos hnacej sily sa stará päťstupňová manuálna prevodovka.

Motor 1,0 TSI s výkonom 85 kW (115 k), ktorý ponúka maximálny krútiaci moment 200 Nm, je štandardne dodávaný s manuálnou šesťstupňovou prevodovkou. Na želanie je ponúkaná tiež automatická sedemstupňová prevodovka DSG. Vrcholnú motorizáciu tvorí štvorvalcový motor 1,5 TSI s výkonom 110 kW (150 k) a maximálnym krútiacim momentom 250 Nm. Aktívne riadenie valcov (ACT) v prípade malej záťaže automaticky vypína oba prostredné valce a znižuje tak spotrebu. Aj tento motor je štandardne dodávaný s manuálnou šesťstupňovou prevodovkou, na želanie je ponúkaná automatická sedemstupňová prevodovka DSG. Všetky benzínové motory sú vybavené filtrom pevných častíc.

Štvorvalcový naftový motor 1,6 TDI má výkon 85 kW (115 k), ponúka krútiaci moment 250 Nm a je štandardne vybavený systémom SCR so vstrekovaním AdBlue a filtrom pevných častíc. Úsporný vznetový motor je štandardne dodávaný s manuálnou šesťstupňovou prevodovkou. K dispozícii je aj voliteľná automatická sedemstupňová prevodovka DSG.

Ekologickým variantom nového vozidla ŠKODA KAMIQ je moderná verzia motora 1,0 G-TEC. Tento trojvalcový motor s pohonom na zemný plyn má výkon 66 kW (90 k) a ponúka maximálny krútiaci moment 160 Nm. V porovnaní s konvenčnými motormi produkuje menej emisií. Tento motor je dodávaný s manuálnou šesťstupňovou prevodovkou.

Podvozok automobilu ŠKODA KAMIQ so svetlou výškou, ktorá je o 37 mm vyššia ako u nového kompaktného vozidla ŠKODA SCALA, v sebe spája klasické prednosti vozidla SUV s dynamickými jazdnými vlastnosťami kompaktného automobilu. Ešte viac možností športového charakteru umožňuje na želanie dostupný systém Sport Chassis Control. Športový podvozok, ktorý je o 10 mm nižší, ponúka okrem režimu Normal tiež režim Sport s tuhšou charakteristikou tlmičov. Tie sú ovládané elektronicky. Vodič môže prepínať obe nastavenia v menu Voľby jazdného režimu (DRIVING MODE SELECT), ktorá je dodávaná spoločne so systémom Sport Chassis Control. Voľba jazdného režimu (DRIVING MODE SELECT) umožňuje prepínanie štyroch režimov: Normal, Sport, Eco a Individual. Na jazdu v teréne ponúka vozidlo ŠKODA KAMIQ na želanie ochranu podvozku.

Bezpečnosť: Moderné asistenčné systémy známe z vozidiel vyšších tried

ŠKODA KAMIQ ponúka najmodernejšie asistenčné systémy. Asistent pre udržiavanie vozidla v jazdnom pruhu (Lane Assist) a Front Assist sú súčasťou štandardnej výbavy. Front Assist vrátane funkcie núdzovej brzdy a prediktívnej ochrany chodcov, sleduje v meste pomocou radaru priestor pred vozidlom a pomáha tak predchádzať nehodám. Asistent pre udržiavanie vozidla v jazdnom pruhu (Lane Assist) rozpozná pomocou kamery jazdné pruhy na ceste a pomáha vodičovi držať sa vo zvolenom jazdnom pruhu. Na cestách po diaľnici až do rýchlosti 210 km/h pomáha vodičovi tiež adaptívny tempomat (ACC), ktorý je dostupný na želanie. Adaptívny tempomat (ACC) udržiava nastavenú rýchlosť, prípadne rýchlosť upravuje automaticky podľa vozidla idúceho vpredu. Pomáha tak vodičovi pri jazde a zároveň zvyšuje bezpečnosť. Ak je vozidlo vybavené automatickou prevodovkou DSG, tak vozidlo dokonca samočinne zastaví. Do troch sekúnd zaistí tiež automatický rozjazd vozidla. Asistent na rozpoznanie únavy (Driver Alert), ktorý je dostupný na želanie, varuje vodiča v prípade poklesu jeho koncentrácie.

Bezpečnosť zvyšujú aj ďalšie asistenčné systémy, ktoré sú k dispozícii voliteľne. V prípade hroziacej nehody proaktívna ochrana cestujúcich Protect Assist, ktorá je dostupná v štandardnej výbave automobilu, automaticky uzavrie bočné okná a predopne bezpečnostné pásy na predných sedadlách. V prípade nehody cestujúcich ochraňuje deväť airbagov, medzi ktoré patria aj kolenný airbag vodiča alebo zadné bočné airbagy. Štandardne dodávaná multikolízna brzda zabraňuje nekontrolovanému pohybu vozidla po zrážke.

ŠKODA KAMIQ má množstvo moderných asistenčných systémov, ktoré sa starajú o vysokú úroveň aktívnej bezpečnosti a predchádzajú nehodám. Na želanie dodávaný asistent zmeny jazdného pruhu (Side Assist) pomocou dvoch radarov v zadnej časti vozidla rozpozná, keď sa zozadu blížia automobily, ktoré majú v úmysle predbiehať alebo sa nachádzajú v mŕtvom uhle. Vodič je na ne upozorňovaný svetelnou signalizáciou na vnútornej strane krytu spätných zrkadiel. Vodič tak oveľa lepšie spozná hroziace nebezpečenstvo. Asistent je schopný sledovať okolie za vozidlom do vzdialenosti 70 m a dokáže tak efektívne varovať pred nebezpečenstvom aj na diaľniciach a rýchlostných cestách. Súčasťou asistenta zmeny jazdného pruhu (Side Assist) je aj asistent vyparkovania (Rear Traffic Alert), ktorý pri výjazde z parkovacieho miesta upozorňuje na objekty, ktoré sa nachádzajú za vozidlom.

Užitočným pomocníkom pri parkovaní je aj voliteľná zadná parkovacia kamera, ako aj voliteľný parkovací asistent (Park Assist). Ten vozidlo ŠKODA KAMIQ automaticky zaparkuje do pozdĺžnych alebo priečnych parkovacích miest a taktiež z nich dokáže vyjsť. Parkovací asistent je už vybavený asistentom na manévrovanie (Maneuver Assist). Ak senzory pri zaparkovaní zaregistrujú nebezpečnú prekážku, ktorá sa nachádza pred alebo za vozidlom, automaticky automobil zabrzdia. Na želanie dodávaný asistent diaľkových svetiel (Auto Light Assist) automaticky stlmí diaľkové svetlá, ak kamery zaregistrujú blížiace sa vozidlá alebo vozidlá nachádzajúce sa pred automobilom.

Konektivita: Vďaka integrovanej karte eSIM stále online

Nový automobil ŠKODA KAMIQ ponúka tri infotainment systémy. Samostatná centrálna obrazovka vrcholného infotainment systému Amundsen, ktorá je umiestnená vysoko na prístrojovej doske v zornom poli vodiča, má displej s uhlopriečkou 9,2 palca. Spolu s 10,25″ displejom Virtuálneho Kokpitu, ktorý ponúka 5 režimov zobrazenia Classic, Basic, Modern, Sport s Extended ide o jedny z najväčších displejov vo svojej triede. Základný systém Swing s 6,5″ displejom ponúka štyri reproduktory vpredu. Infotainment systém Bolero je vybavený 8″ displejom. Informačné systémy Bolero a Amundsen ponúkajú osem reproduktorov. Sound System ŠKODA, ktorý je dostupný na želanie, má výstupný výkon 405 W a hudbu prenáša desať reproduktorov.

„Automobil ŠKODA KAMIQ ponúka úplne novú generáciu infotainment systémov. Je stále online a vďaka aplikáciám infotainmentu ponúka najmodernejšie online služby ŠKODA Connect. Skvelo sa tak hodí mladším zákazníkom segmentu mestských SUV, ktorí sú stále online,“ povedal Christian Strube, člen predstavenstva spoločnosti ŠKODA AUTO zodpovedný za oblasť technického vývoja.

Vďaka stálemu pripojeniu na internet ŠKODA KAMIQ ponúka službu Tiesňového volania (eCall) a Proaktívny servis. V prípade nehody automobil odošle informácie o svojej aktuálnej polohe a stave integrovaným záchranným zložkám. Okrem toho je možné k vozidlu priradiť servisného partnera, ktorý sa v prípade servisnej potreby predčasne dohodne so zákazníkom na konkrétnom termíne.

Vysoký stupeň konektivity umožňuje aj služby z balíčka Vzdialený prístup (Remote Access). Pomocou aplikácie ŠKODA Connect App, alebo prostredníctvom webového portálu ŠKODA Connect je možné diaľkovo zamknúť alebo odomknúť vozidlo ŠKODA KAMIQ alebo skontrolovať, či sú všetky okná zatvorené. Okrem toho vodič môže zistiť, koľko paliva zostáva v nádrži, alebo si zobraziť ďalšie informácie o vozidle, či absolvovanej jazde, ako je stav najazdených kilometrov alebo rýchlosť.

Ďalšie služby v automobile ponúkajú aplikácie infotainmentu, ktoré sú k dispozícii cez infotainment systém Amundsen zo Shopu. Ide napríklad o správy z internetových kanálov alebo o počasí z celej Európy. Služba Dopravné informácie online umožňuje vypočítať presnejšie a spoľahlivejšie trasy s dobou jazdy v reálnom čase. V reálnom čase sa vypočítavajú a upravujú možné obchádzky v prípade dopravnej zápchy. Online podporu majú aj funkcie vyhľadávania parkovacích miest a čerpacích staníc so zobrazením aktuálnych cien pohonných látok. On-line prístup na server ŠKODA tiež zlepšuje nové hlasové ovládanie infotainment systému, ktorý tak rozpozná aj celé vety alebo nárečia.

V Shope v automobile je možné vybrať si ďalšie dátové balíčky. Vďaka nim majú cestujúci k dispozícii údaje dostupné cez Wi-Fi hotspot. Je tiež možné automaticky a bez dodatočných výdavkov aktualizovať mapu navigácie „vzduchom“. Návšteva predajcu automobilov nie je nutná.

Simply Clever: Mestské SUV značky ŠKODA ponúka nové prvky

ŠKODA KAMIQ má na palube viac ako 20 prvkov Simply Clever. Ako prvý automobil svojej triedy ponúka na želanie inteligentnú ochranu hrany dverí. Pri otvorení dverí sa automaticky vysunie plastová lišta. Tento prvok chráni automobil ŠKODA i vozidlá v okolí pred poškodením v mestských zónach s úzkymi parkovacími miestami. Pri nakladaní víkendového nákupu prídu vhod voliteľné elektricky ovládanie piate dvere. Otvárajú a zatvárajú sa stlačením tlačidla. Vďaka zabudovanej funkcii Tip-To-Close stačí za veko krátko zatiahnuť a to sa začne zatvárať. V základnej výbave je v batožinovom priestore dostupná odnímateľná LED lampa. Na želanie je k dispozícii mechanicky sklopné, elektricky odistiteľné ťažné zariadenie, ktoré sa vyklopí po stlačení tlačidla v batožinovom priestore.

Značky: