Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Premiéra v Bratislave: S modelmi SUPERB iV a CITIGOiV vstupuje ŠKODA do éry elektromobility a predstavuje modernizované vozidlo SUPERB

 • ŠKODA zmodernizovala svoju vlajkovú loď a vozidlom SUPERB iV po prvýkrát predstavuje variant s plug‑in hybridným pohonom
 • ŠKODA predstavuje svoje prvé čisto elektrické sériové vozidlo CITIGOiV
 • Predstavením oboch vozidiel iV vstupuje ŠKODA do éry elektromobility
 • ŠKODA, ako dlhoročný hlavný sponzor, predstavila nové vozidlá po prvýkrát na akcii formátu, akým sú Majstrovstvá sveta v ľadovom hokeji IIHF v Bratislave

ŠKODA predstavila v deň konania štvrťfinálových zápasov na Majstrovstvách sveta v ľadovom hokeji IIHF 2019 v Bratislave po prvýkrát verejnosti svoje prvé elektrifikované sériové vozidlá a modernizovanú vlajkovú loď SUPERB. Predstavením vozidiel SUPERB iV a CITIGOiV tak vstupuje ŠKODA do éry elektromobility. ŠKODA, ako dlhoročný hlavný sponzor Majstrovstiev sveta v ľadovom hokeji IIHF, po prvýkrát predstavila nové vozidlá na športovom podujatí.

Predseda predstavenstva spoločnosti ŠKODA AUTO Bernhard Maier hovorí: „Dnešným dňom vstupuje spoločnosť ŠKODA AUTO do éry elektromobility. Ide tak o výnimočný moment pre spoločnosť ŠKODA AUTO, ktorá budúci rok oslávi 125. výročie. Počiatok vstupu do éry elektromobility označujú hneď dva modely, naše prvé plne elektrické vozidlo CITIGOiV a SUPERB iV ako prvé plug-in- hybridné vozidlo značky ŠKODA. Ďalej predstavujeme nové prevedenie našej vlajkovej lode SUPERB s vylepšeným vzhľadom a novými technológiami.“

Po prvýkrát tiež ŠKODA AUTO spája aktivity v oblasti športového sponzorstva s prezentáciou vozidla. Tým zvýrazňuje dlhoročné partnerstvo s Majstrovstvami sveta v ľadovom hokeji.

ŠKODA AUTO a Majstrovstvá sveta v ľadovom hokeji IIHF spolu držia vďaka 27 turnajom svetový rekord za najdlhší hlavný sponzoring v histórii športových majstrovstiev sveta. Ľadový hokej je dynamický, sympatický a príťažlivý šport, ktorý jednoducho patrí ku značke ŠKODA. Ľadový hokej je pritom popri cyklistike najdôležitejším pilierom sponzoringovej stratégie značky ŠKODA. Spoločnosť ŠKODA AUTO bola oficiálnym automobilovým partnerom počas finálových zápasov v Prahe a v Bratislave v roku 1992, od roku 1993 je ŠKODA oficiálnym hlavným sponzorovom a automobilovým partnerom Majstrovstiev sveta v ľadovom hokeji Medzinárodnej federácie ľadového hokeja (IIHF). Kruh sa tak uzatvára na tohtoročných majstrovstvách sveta prebiehajúcich v hlavnom meste Slovenska. Bratislava je tiež vhodným miestom pre svetovú premiéru nového vozidla ŠKODA CITIGOe iV. Ešte v tomto roku sa v Bratislave rozbehne výroba tohto najmenšieho, čisto elektrického modelu značky ŠKODA.

Christian Strube, člen predstavenstva spoločnosti ŠKODA AUTO zodpovedný za oblasť Technického vývoja hovorí: „Vstup do éry E-mobility je pre značku ŠKODA dôležitým krokom do budúcna. Vozidlá SUPERB iV s plug-in-hybridným pohonom a CITIGOe iV sú len začiatkom. Už v roku 2020 bude nasledovať prvé čisto elektrické vozidlo ŠKODA na báze modulárnej platformy pre elektromobily (MEB) koncernu Volkswagen.“

ŠKODA SUPERB iV so systémovým výkonom 160 kW (218 k)

Vozidlo ŠKODA SUPERB iV bude rovnako ako všetky modely SUPERB vyrábané v závode v Kvasinách. SUPERB iV je prvé vozidlo značky ŠKODA s plug-in-hybridným pohonom, ktoré kombinuje benzínový motor 1,4 TSI s výkonom 115 kW (156 k) s elektromotorom s výkonom 85 kW. Táto kombinácia s maximálnym systémovým výkonom 160 kW (218 k) umožňuje mimoriadne ekologickú jazdu bez obmedzenia dynamiky. ŠKODA SUPERB iV spĺňa emisnú normu

Euro 6d‑TEMP. Hodnota emisií CO2 je menej ako 40 g/km. Batéria, ktorá ma kapacitu 13 kWh, umožňuje čisto elektrickú a lokálne bezemisnú prevádzku s dojazdom až 55 km podľa režimu WLTP. Je možné ju nabiť z bežnej domácej zásuvky, wallboxu, počas jazdy na benzín alebo rekuperáciou brzdnej energie. V kombinácii s benzínovým motorom je dojazd 850 km. ŠKODA SUPERB iV ponúka aj najnovšiu generáciu infotainment systému.

Prepracovanejší dizajn modelového radu SUPERB a veľkorysý priestor pre každodenné použitie

V rámci modelovej starostlivosti zmodernizovala ŠKODA celý modelový rad SUPERB. Vrcholný model zaujme predovšetkým novými technológiami a exkluzívnejším interiérom. Po prvýkrát sú v sériovo vyrábanom vozidle ŠKODA ponúkané full LED matrixové svetlomety. Premiéru oslavuje aj niekoľko nových asistenčných systémov, medzi ktoré patrí napríklad prediktívny tempomat. Vrcholný model ponúka aj asistenta zmeny jazdného pruhu (Side Assist), ktorý je aktívny do vzdialenosti 70 m. Okrem plug-in-hybridného pohonu sú v ponuke dva naftové a tri benzínové motory, ktoré pokrývajú výkonové spektrum od 110 kW (150 k) do 200 kW (272 k).

Dynamický a elegantný vzhľad ďalej vylepšuje nová maska chladiča a chrómová lišta medzi LED zadnými svetlami. S novým predným nárazníkom vzrástla dĺžka vozidla SUPERB o 8 mm na 4 869 mm. Dĺžka vozidla SUPERB COMBI vzrástla o 6 mm na 4 862 mm. Rázvor, šírka  a výška vozidla zostali rovnaké. Chrómové prvky, nové poťahy sedadiel a farebné kontrastné prešitie dodávajú interiéru svieži vzhľad. Veľkorysý priestor interiéru a batožinový priestor s objemom 625 l vozidla ŠKODA SUPERB a 660 l vozidla ŠKODA SUPERB COMBI stále určujú kritériá vo svoje triede.

CITIGOe iV naznačuje počiatok éry čisto elektrických vozidiel značky ŠKODA

ŠKODA CITIGOe iV je prvé čisto elektrické vozidlo značky ŠKODA. Vďaka dĺžke 3 597 mm

sa lokálne bezemisné mestské vozidlo, ktoré je vybavené elektromotorom s výkonom 61 kW, skvele hodí do veľkomiest. Lithium‑iontová batéria umožňuje dojazd až 265 km v režime WLTP. Po vyčerpaní elektrickej energie je možné batériu dobiť pomocou kábla kombinovaného nabíjacieho systému (CCS) na rýchlonabíjacej stanici na jednosmerný prúd s výkonom 40 kW na 80 % kapacity za 1 hodinu.

*Ide o predbežné údaje, ktoré sa môžu zmeniť.

Inovatívna, inteligentná a inšpiratívna: ŠKODA iV – nová značka pre elektromobilitu

 • Komplexná: Pod novou značkou ŠKODA iV spája ŠKODA elektrifikované vozidlá a riešenia v oblasti mobility
 • Prepojená: ŠKODA AUTO ponúka Simply Clever E‑mobilitu ako súčasť inteligentného ekosystému
 • Udržateľná: ŠKODA iV vylepšuje bilanciu CO2 počas celej životnosti vozidla vrátane výroby a energetického mixu
 • Rozsiahla investícia: ŠKODA AUTO investuje v nasledujúcich piatich rokoch dve miliardy eur
 • Najväčší investičný program v doterajšej histórii spoločnosti ŠKODA AUTO

ŠKODA píše novú kapitolu svojej 124-ročnej histórie. Novou značkou iV vstupuje do éry elektromobility. ŠKODA iV zahŕňa výrobu vlastných elektrifikovaných vozidiel a špeciálny ekosystém pre riešenia v oblasti mobility. V rámci Stratégie 2025 investuje spoločnosť ŠKODA AUTO v nasledujúcich piatich rokoch spolu dve miliardy eur do vývoja elektrických vozidiel a nových služieb v oblasti mobility. Ide tak o doteraz najväčší investičný program v histórii podniku.

Bernhard Maier, predseda predstavenstva spoločnosti ŠKODA AUTO, hovorí: „Teraz je ten správny okamih, aby spoločnosť ŠKODA AUTO vstúpila do éry elektromobility. V súčasnosti sme schopní splniť kľúčové požiadavky zákazníkov, medzi ktoré patrí dlhý dojazd, krátky čas nabíjania a cenová dostupnosť, ktorá je pre našu značku veľmi dôležitá. Nový druh pohonu sa popri našich úspešných benzínových, naftových motoroch a pohonu na CNG čoskoro stane dôležitou súčasťou ponuky značky ŠKODA. Očakávame, že jeho podiel na celkovom predaji bude do roku 2025 činiť približne 25 %.“ Bernhard Maier ďalej dodáva: „Pre oblasť elektromobility sme založili značku ŠKODA iV. Pod ňu patria nielen všetky naše elektrifikované vozidlá, ale vytvárame aj komplexný, prepojený ekosystém tak, aby bola elektromobilita pre našich zákazníkov čo najjednoduchšia a najpohodlnejšia.“

ŠKODA dnes počas dvojnásobnej svetovej premiéry predstavila v Bratislave dve nové vozidlá, čisto elektrické vozidlo ŠKODA CITIGOe iV a vozidlo ŠKODA SUPERB iV s plug‑in hybridným pohonom.

Vďaka krátkemu času nabíjania, dlhému dojazdu a cenovej dostupnosti sa tak elektromobilita stáva Simply Clever.

Popri výrobe elektrifikovaných vozidiel podporuje spoločnosť ŠKODA AUTO novou značkou iV intenzívne aj výstavbu komplexného, prepojeného ekosystému pre elektromobilitu. Do neho patria napríklad cenovo dostupné wallboxy s rôznou úrovňou výkonu, ktoré umožňujú pohodlné dobíjanie doma, či mobilné online služby ŠKODA Connect, ktoré ponúkajú zákazníkovi napríklad inteligentné vyhľadávanie dobíjacích staníc. V budúcnosti tiež umožnia tieto služby si vopred rezervovať požadovanú dobíjaciu stanicu.

Ďalšou novinkou je karta ŠKODA eCharge s medzinárodným presahom, ktorá nebude závislá od jedného poskytovateľa elektrickej energie a ponúkne jednoduché platenie za dobíjanie v rámci Európy pomocou jedinej karty. To prinesie vodičovi elektrifikovaného vozidla ŠKODA maximálnu flexibilitu vždy a všade.

Inovatívne, inteligentné a inšpiratívne

Písmeno „i“ v názve ŠKODA iV označuje hneď niekoľko skvelých vlastností, ktoré charakterizujú všetky vozidlá ŠKODA iV. V prvom rade sú inovatívne a inteligentné. Spoločne s riešeniami v oblasti mobility, ktoré sú špeciálne upravené podľa prianí zákazníkov, a plne prepojeným ekosystémom vstupuje ŠKODA pod značkou iV do éry elektromobility. Vozidlá ŠKODA iV sú navyše ikonické a inšpiratívne. Nové elektrifikované vozidlá zaujmú emocionálnym, charakteristickým vzhľadom. Každé vozidlo ŠKODA iV je ďalej individuálne vďaka mnohým možnostiam personalizácie a výbavy. Okrem toho sa všetky vozidlá ŠKODA iV vyznačujú intuitívnym ovládaním a umožňujú tak jednoduchšie a pohodlnejšie cestovanie. Písmeno „V“ v názve ŠKODA iV znamená „vozidlo“.

Hlavným pilierom Stratégie 2025 spoločnosti ŠKODA AUTO je elektromobilita

Stratégiou 2025 stanovila ŠKODA AUTO hlavné línie svojho budúceho vývoja. Hlavným cieľom je postupná transformácia podniku od klasickej automobilky k Simply Clever spoločnosti ponúkajúcej najlepšie riešenia mobility. Preto sú hlavnými témami Stratégie 2025 digitalizácia spoločne so vstupom do éry elektromobility. Popri úspešných benzínových a naftových motoroch a pohonu na CNG má postupne rásť aj podiel elektrifikovaných pohonov značky ŠKODA. Spoločnosť ŠKODA AUTO očakáva, že podiel elektrifikovaných vozidiel na celkovom predaji bude do roku 2025 približne 25 %.

ŠKODA AUTO sa na tieto rozsiahle zmeny pripravuje najväčším investičným programom vo svojej histórii. V nasledujúcich štyroch rokoch investuje približne dve miliardy eur práve do alternatívnych pohonov a nových riešení mobility, akými sú napríklad carsharingové platformy. Do roku 2022 uvedie spoločnosť ŠKODA AUTO na trh viac ako desať elektrifikovaných modelov a vytvorí si tak produktový rad ŠKODA iV. Po vozidlách ŠKODA CITIGOe iV a ŠKODA SUPERB iV budú v roku 2020 nasledovať prvé dve čisto elektrické vozidlá na báze modulárnej platformy pre elektromobily (MEB) koncernu Volkswagen. Jedným z nich bude aj sériová verzia štúdie SUV kupé ŠKODA VISION iV.

ŠKODA bude v Českej republike vyrábať vozidlá iV aj elektrické komponenty pre iné značky koncernu Volkswagen

V roku 2019 zaháji spoločnosť ŠKODA AUTO výrobu vozidla ŠKODA SUPERB iV vo svojom supermodernom závode v Kvasinách, ktorý prešiel nedávno rozsiahlym rozšírením. Vozidlá s čisto elektrickým pohonom sa budú vyrábať v závode v Mladej Boleslavi. Okrem elektrických vozidiel bude hlavný výrobný závod v Mladej Boleslavi od roku 2019 vyrábať aj elektrické komponenty pre plug-in-hybridné modely niekoľkých značiek koncernu Volkswagen. ŠKODA intenzívne pripravuje svojich zamestnancov na požiadavky éry elektromobility. Spoločnosť ŠKODA AUTO už vyškolila viac ako 11 000 zamestnancov na výrobu elektromobilov. Vďaka rozsiahlemu školiacemu programu a kvalifikačnému vzdelávaniu zaistí spoločnosť ŠKODA AUTO trvalé pracovné miesta.

ŠKODA zníži emisie CO2

ŠKODA sa ako súčasť koncernu Volkswagen plne hlási k cieľom parížskej klimatickej dohody a usiluje sa o udržanie zvyšovania teploty na našej planéte výrazne pod dvoma stupňami Celsia. Vstup do éry elektromobility patrí medzi základné komponenty stratégie GreenFuture – trvalo udržateľného rozvoja spoločnosti ŠKODA AUTO.

ŠKODA AUTO si uvedomuje svoju spoločenskú zodpovednosť a stanoví konkrétne environmentálne ciele pre oblasť produktov a výroby vozidiel. Jedným z cieľov je zníženie emisií CO2 vozidiel značky ŠKODA do roku 2025 o 30 % v porovnaní s rokom 2015. Dôležitým krokom pre dosiahnutie tohto cieľa je nahradenie spaľovacích motorov elektromobilmi. Do konca roku 2022 bude značka ŠKODA ponúkať už viac ako desať čiastočne alebo plne elektrifikovaných vozidiel. Ďalším cieľom je vyrábať vozidlá v českých výrobných závodoch od roku 2025 pomocou elektrickej energie, ktorá bude vyrábaná bez produkcie CO2. V súvislosti s elektrifikáciou modelov značky ŠKODA bude novým ekologickým a ekonomickým cieľom recyklácia, respektíve rozumné opakované využívanie batérií použitých pre pohon vozidiel.

ŠKODA AUTO sa bude podieľať na mobilite šetrnej k životnému prostrediu a klíme aj mimo oblasti výroby automobilov. Do roku 2025 uvoľní ŠKODA AUTO na výstavbu internej dobíjacej infraštruktúry s takmer 7 000 dobíjacími bodmi vo svojich českých závodoch v Mladej Boleslavi, Kvasinách, Vrchlabí a ich okolí približne 32 miliónov eur.

ŠKODA CITIGOiV: Lokálne bezemisné mestské vozidlo so športovým duchom

 • Prvé čisto elektrické sériové vozidlo v 124 ročnej histórii značky ŠKODA
 • Lokálne bezemisné mestské vozidlo so športovým duchom je vybavené elektromotorom s výkonom 61 kW
 • Lithium‑iontová batéria s kapacitou 36,8 kWh umožňuje dojazd až 265 km v režime WLTP

S príchodom modelu ŠKODA CITIGOe iV začína 124 rokov po založení spoločnosti nová éra automobilky ŠKODA AUTO. Toto štvormiestne mini vozidlo je prvým sériovo vyrábaným vozidlom ŠKODA, ktoré je výhradne poháňané elektromotorom s výkonom 61 kW. ŠKODA CITIGOe iV tak nie je iba čisto elektrickým vozidlom, ale ponúka aj lokálnu plne bezemisnú jazdu. Lithium‑iontová batéria s kapacitou 36,8 kWh umožňuje dojazd až 265 km podľa režimu WLTP. ŠKODA CITIGOe iV je tak skvele pripravená pre prevádzku v moderných mestách. Sériová výroba tohto ekologicky šetrného mestského vozidla bude zahájená v druhej polovici roka 2019.

Lokálne bezemisné, dobre ovládateľné vozidlo ŠKODA CITIGOe iV, ktoré ponúka dostatok priestoru napriek kompaktným rozmerom, je skvelým vozidlom do moderného mesta. Navzdory dĺžke, ktorá je 3 597 mm, a šírke 1 645 mm, ponúka najmenšie vozidlo ŠKODA dostatok priestoru v interiéri až pre štyroch cestujúcich a batožinový priestor s objemom 250 l. Ten je možné sklopením operadiel zadných sedadiel ľahko zväčšiť na 923 l. Vozidlo ŠKODA CITIGOe iV s pohonom predných kolies je prvé čisto elektrické sériovo vyrábané vozidlo značky ŠKODA, ktoré je vybavené elektromotorom s výkonom 61 kW. Ako je pre elektromotory typické, jeho maximálny točivý moment je 210 Nm, ktorý je z dôvodov elektrického pohonu vyšší a k dispozícii ihneď po štarte. Pružné zrýchlenie zo 60 na 100 km/h zvláda za 7,6 sekúnd, zrýchlenie z 0 na 100 km/h trvá 12,5 sekúnd. Maximálna rýchlosť je 130 km/h.

Dojazd 265 km a rýchlonabíjanie na 80 % kapacity batérie za 1 hodinu

Zdrojom energie vo vozidle ŠKODA CITIGOe iV je lithium‑iontová batéria s kapacitou 36,8 kWh, respektíve 60 Ah. Akumulátor umiestnený v podlahe vozidla má rozmery 1,1×1,7 m a výšku iba 0,3 m. Batéria sa skladá zo 168 článkov a umožňuje dojazd 265 km podľa režimu WLTP. Po vyčerpaní elektrickej energie je možné batériu dobiť pomocou kombinovaného nabíjacieho systému (CCS) na rýchlonabíjacej stanici na jednosmerný prúd s výkonom 40 kW na 80 % kapacity za jednu hodinu. Pri wallboxe na striedavý prúd s výkonom 7,2 kW trvá dobíjanie na 80 % kapacity 4 hodiny a 8 minút, pri domácej dobíjacej stanici s výkonom 2,3 kW trvá dobíjanie 12 hodín 37 minút. Možnosť dobíjania pomocou kombinovaného nabíjacieho systému a potrebný kábel pre nabíjanie pri wallboxe alebo domáce nabíjacie stanice sú štandardne dodávané vo výbavovom stupni Style. Pokiaľ nie sú tieto nabíjacie stanice dostupné, je možné batériu vozidla ŠKODA CITIGOe iV dobiť aj z bežnej domácej zásuvky.

Charakteristickým znakom je maska chladiča vo farbe vozidla

ŠKODA CITIGOe iV, ktoré je ponúkané výhrade v päťdverovej verzii, je k dispozícii vo výbavovom stupni Style. Od verzie so spaľovacím motorom sa opticky výrazne odlišuje hlavne na prednej strane. Typická maska chladiča je vo farbe vozidla. Predný nárazník, ktorý sa nachádza pod ňou, bol tiež prepracovaný.

*Ide o predbežné údaje, ktoré sa môžu meniť.

Značky: