Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Tento rok plánujú Slováci investovať do nákupu vianočných darčekov priemerne 94 EUR. Po troch rokoch táto suma prvýkrát poklesla. Kým v roku 2019 plánovali dospelí Slováci minúť 97 EUR, v roku 2020 to bolo rovných 100 EUR a minulý rok 106 EUR. Vyplýva to z prieskumu1 agentúry Focus, ktorý zrealizovala pre mBank.

Vianočné darčeky plánuje tento rok nakupovať až 94% Slovákov, čo je rovnaké percento ako v predchádzajúcich dvoch rokoch. Takmer tretina (33%) respondentov odhaduje, že na darčeky pre svojich blízkych tento rok minie menej ako 100 EUR – sumu do 50 EUR chce minúť 13% a 51 až 100 EUR investuje 20% opýtaných. Ďalšia takmer tretina (32%) sa vo svojich finančných plánoch pohybuje v rozpätí 101 až 200 EUR, pričom 15% uviedlo sumu 101 až 150 EUR a 17% ráta so sumou 151 až 200 EUR. Počet Slovákov, ktorí počítajú s finančným nákladom na nákup darčekov vo výške viac ako 200 EUR tiež prvýkrát v priebehu posledných troch rokov poklesol – na 29%. V roku 2019 rátalo s touto sumou 32% respondentov, v roku 2020 to bolo 35% a minulý rok až 37%.

„Výsledky prieskumu ukazujú, že súčasná situácia sa premieta aj do finančného správania Slovákov počas vianočných sviatkov – sú viac šetrní ako po minulé roky. Pozitívnou správou ale zostáva, že až 91% opýtaných plánuje vianočné darčeky financovať len z vlastných zdrojov, čo je podobné percento ako minulý rok,“ hovorí Robert Chrištof, generálny riaditeľ mBank Slovensko. V prípade, ak plánujú väčšinu nákupu hradiť z vlastného vrecka, no malú sumu si budú požičiavať, najčastejšie využijú pomoc od člena rodiny, priateľa či známeho (4%). Na finančnú inštitúciu sa s týmto úmyslom obrátia 3% opýtaných.

Z výsledkov prieskumu ďalej vyplynulo, že klesá aj počet tých, ktorí si peniaze na darčeky sporia alebo odkladajú v predstihu počas celého roka či pár mesiacov pred Vianocami. Zatiaľ čo v rokoch 2019 a 2021 to bolo 42% opýtaných, v roku 2020 ich bolo až 45%. Na tohtoročné darčeky si peniaze na darčeky vopred odložilo 36% respondentov. Necelá pätina (17%) Slovákov si pritom financie na tento účel odkladá počas celého roka. O niečo viac (19%) je tých, ktorí si na darčeky začínajú šetriť až pár mesiacov pred Vianocami. Naopak, takmer dve tretiny (64%) Slovákov uvádzajú, že si na tohtoročné darčeky počas roka financie neodkladajú. „Nárast miezd či dôchodkov nepokrýva rekordnú mieru inflácie. Občania preto musia čoraz viac peňazí vynakladať na zabezpečovania bežných každodenných nákupov. Aj to môže byť jedna z príčin, prečo tak významne klesol podiel ľudí, ktorí si na darčeky odkladajú peniaze vopred. Inak povedané, mnohým na to neostávajú peniaze,“ uvádza Martin Slosiarik, sociológ a riaditeľ agentúry Focus.

Preferovaným miestom Slovákov na nákup vianočných darčekov sú kamenné predajne (48%) a v tesnom závese nasledujú internetové obchody (46%). Malé percento opýtaných využije na nákupy darčekov pre svojich blízkych aj mobilnú aplikáciu predajcu (4%) alebo trhovisko, jarmok či vianočné trhy (2%). Výsledky prieskumu tiež ukázali, že internetové obchody preferujú najmä Slováci s vyšším vzdelaním. Až 63% opýtaných s ukončeným vysokoškolským vzdelaním a 49% respondentov s ukončeným stredoškolským vzdelaním s maturitou, plánuje vianočné darčeky nakupovať online. Z hľadiska veku uprednostňujú nákup cez internet predovšetkým mladší ľudia. Vo vekovej kategórii 18 – 29 rokov bude darčeky nakupovať online 56% Slovákov a v kategórii 30 – 39 rokov tento typ nákupu zrealizuje 54% opýtaných. S pribúdajúcim vekom záujem o online nákupy vianočných darčekov klesá (40 – 49 rokov: 36%, 50 – 60 rokov: 32%).

Značky: