Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Konferencia OpenCamp je reprezentatívnym nezávislým stretnutím slovenskej komunity otvorených technológií. Na treťom ročníku sa stretla viacej ako stovka študentov, skúsených vývojárov aj tvorcov politík.

„Otvorené technológie sú už dnes súčasťou každej priemyselnej aj spotrebiteľskej technológie, či už si to uvedomujeme, alebo nie. Význam otvorených technológií stále rastie, keďže z ich používania benefitujú štáty, cloudoví poskytovatelia, startupy aj výrobcovia smart zariadení,“ vysvetľuje Marek Galinski za tím dobrovoľných organizátorov OpenCampu.

Použitie otvorených technológií znamená, že občania majú kvalitnejšie služby založené na dostupných dátach. Nezanedbateľná je efektivita nákladov, keďže pre používateľov je k dispozícii v repozitároch množstvo nástrojov, softvérov a overených aplikácií. Pre súkromný aj verejný sektor sa takto znižuje aj technologická závislosť od výhradného dodávateľa a licencie.

Hlavný prednášajúci konferencie Milan Pikula, riaditeľ národnej jednotky na riešenie kybernetických bezpečnostných incidentov SK-CERT je členom opensource komunity už viac ako tridsať rokov. V prednáške sa sústredil aj na ohrozenia, ktoré prináša pre komunitu sociálne inžinierstvo a umelá inteligencia.

OpenCamp Milan PikulaZdroj: OpenCamp
Milan Pikula

Za ostatné obdobie je extrémny časový tlak na vývojárov, aby dodávali prácu vo veľmi rýchlych obrátkach a daňou za to je bezpečnosť aplikácií. Dostupnosť AI aplikácií mení celý IT segment, ale nebezpečenstvo spočíva v tom, že umelú inteligenciu tu ešte preceňujeme.  Veľké jazykové modely ešte nie sú „ozajstným myslením“ a vývoj softvéru ešte nie je v etape, kedy by sme sa na výstupy mohli plne spoľahnúť.

Ďalšie prednášky, workshopy a komunitné stretnutia OpenCamp sa zaoberali témami ako manažment infraštruktúry, nové prístupy vo vývoji softvéru, digitalizácia štátnych služieb, zálohovanie dát, softvérových licencie a bezpečnostných certifikátov.

Globálna opensource komunita spolupracuje už takmer štyridsať rokov, pričom slovenských vývojárov sme doteraz stretávali najmä na zahraničných podujatiach, dokonca často ako prestížnych prednášajúcich. Som presvedčený, že Slovensko si zaslúži priestor, kde sa bude komunita stretávať, rozširovať a zostane nezávislá, dodáva Marek Galinski.

Dôležitosť opensource komunity spočíva v jej schopnosti zlepšovať kvalitu a bezpečnosť softvéru, podporovať inováciu, transparentnosť a dôveru. Týmto spôsobom komunita výrazne prispieva k rozvoju technológií a pozitívne ovplyvňuje rôzne aspekty spoločnosti.

Značky:

Máte pripomienku alebo otázku k článku? Napíšte nám na redakcia@touchit.sk alebo priamo autorovi článku. Ďakujeme.