Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Slovenská cloudová rádiologická platforma, ktorá sa špecializuje na 3D lekárske snímky z CT a MRI vyšetrení pacientov, oznámila ukončenie investičného kola vedeného domácim fondom Zero One Hundred v celkovej výške 300-tisíc eur.

Platforma Medannot mení spôsob, akým rádiológovia a lekári využívajú umelú inteligenciu a robí ju dostupnou pre každého špecialistu či zdravotníka. Už dnes lekárom ponúka viac než 50 AI modelov, ktoré môžu vytvárať a aplikovať aj bez programátorských zručností. Sú medzi nimi aj modely na detekciu rakoviny pľúc z CT snímok, nástroj na presnú identifikáciu ciev pre transplantáty a rekonštrukčné operácie alebo nástroj na neinvazívne kolonoskopie prostredníctvom virtuálnej reality. Pilotné využitie platformy už dnes prebieha vo viacerých svetových nemocniciach a univerzitách. Investícia poslúži na urýchlenie vývoja a ďalšie rozširovanie platformy v rámci Európy a na Blízkom východe.

“V rádiológii je veľa repetitívnej práce. Avšak len malá časť týchto úloh je automatizovaná, keďže AI firmy momentálne nestíhajú pokryť všetky klinické potreby,” povedal MUDr. Ing. Pieter De Backer, PhD., spoluzakladateľ spoločnosti Medannot a dodáva: “Zásadne sme zmenili prístup tým, že sme lekárom umožnili stať sa vývojármi modelov umelej inteligencie. S našou platformou môžu vytvárať, trénovať a nasadzovať AI modely prispôsobené ich špecifickým potrebám, bez toho, aby museli napísať čo i len jeden riadok kódu.”

Medanot umožňuje lekárom vytvárať a nasadzovať AI modely pre široké spektrum rádiologických aplikácií aj bez potreby akýchkoľvek programátorských zručností. Vďaka tomu slovenská platforma mení spôsob, akým dnes rádiológovia a lekári využívajú umelú inteligenciu, a robí ju dostupnou pre každého.

Ponúka intuitívne rozhranie dostupné priamo cez webový prehliadač, ktorý sa hladko integruje s modernými systémami na archiváciu medicínskych snímok (PACS). Tieto integrácie umožňujú lekárom anotovať medicínske snímky priamo v prehliadači a začať trénovať AI modely už po nahratí piatich snímok. Používateľsky priateľský dizajn a rýchle nasadenie zabezpečujú, že každý lekár, bez ohľadu na technické znalosti, môže vytvárať AI modely pre rôzne aplikácie, od diagnostiky až po 3D modelovanie.

“Do Medannot sme sa rozhodli investovať kvôli jeho jedinečnému prístupu k demokratizácii umelej inteligencie v rádiológii. Táto investícia je v súlade s naším cieľom podporovať inovatívne riešenia, ktoré napredujú v medicínskych technológiách a nakoniec vedú k záchrane viac životov,” povedal Dušan Duffek, Managing Partner fondu Zero One Hundred.

“Investícia od Zero One Hundred zdôrazňuje ich podporu inovácii v zdravotníctve,” povedal Martin Herman, člen predstavenstva Medannotu, ktorý spolupracoval so Zero One Hundred aj na inom úspešnom medicínskom startupe Powerful Medical. Ďalej zdôraznil hodnotu ich podpory: „Zero One Hundred je spoľahlivým partnerom, najmä pri projektoch, ktoré fundamentálne posúvajú hranice ľudského poznania.”

Pomáhajú liečiť a diagnostikovať najvážnejšie ochorenia

Medannot už dnes ponúka viac ako 50 AI modelov, ktoré pokrývajú širokú škálu funkcií na zlepšenie rádiologických pracovných postupov. Medzi najvýznamnejšie patria modely na detekciu rakoviny pľúc na CT snímkach, nástroj na automatizovanú segmentáciu maxilofaciálnych kostí a okolitých tkanív, ktorý uľahčuje presnú identifikáciu ciev pre transplantáty a rekonštrukčné operácie, a umelú inteligenciu, ktorá umožňuje neinvazívne kolonoskopie prostredníctvom virtuálnej reality. Platforma bola dokonca nedávno použitá aj počas 3D robotickej operácie v rámci klinických testov, kde slúžil automaticky generovaný 3D model ako referencia pre chirurga prostredníctvom rozšírenej reality priamo v robotickom systéme.

Lekári, ktorí využívajú Medannot, môžu spolupracovať na vývoji a následnej validácii týchto AI modelov, čo zaručuje ich efektívnosť v reálnych klinických podmienkach. Platforma poskytuje potrebnú regulačnú infraštruktúru a povedie certifikačný proces, pričom využíva klinické dôkazy zhromaždené lekárskou komunitou na schválenie týchto AI modelov americkým Úradom pre kontrolu potravín a liečiv (FDA) a európskym Nariadením o zdravotníckych pomôckach (MDR). Certifikované modely môžu byť zaradené do AI katalógu, čo umožňuje lekárom, ktorí ich vytvorili alebo pomohli validovať, aj finančne profitovať z ich využívania.

„Tento kolaboratívny prístup urýchľuje vývoj a adopciu AI v rádiológii a prináša nový zdroj príjmov pre lekárov a nemocnice, pričom im umožňuje priamo prispievať k pokroku medicínskych technológií,” dodáva Ing. Robert Klein, spoluzakladateľ a technologický riaditeľ Medannot. 

Medannot je v rámci pilotného projektu využívaný vo viacerých svetových nemocniciach a na univerzitách, napríklad v bratislavskom Národnom ústave srdcových a cievnych chorôb (NÚSCH), kardiocentre OLV Aalst, Univerzitnej nemocnici v Gente, v belgickom výskumnom centre Orsi Academy, na Gdańskej lekárskej univerzite a Univerzite v Modene a v nemocniciach v poľskom meste Śląsk či Norimbergu.

Značky:

Máte pripomienku alebo otázku k článku? Napíšte nám na redakcia@touchit.sk alebo priamo autorovi článku. Ďakujeme.