Viaceré Garmin hodinky dokážu merať pokročilé bežecké metriky. Využite ich potenciál na maximum.
Garmin hodinky sa tešia veľkej obľube medzi bežcami aj športovcami. Dôvodom je bohatá a komplexná výbava zdravotných, tréningových aj športových funkcií. Jednou z pokročilých funkcií, ktoré môžu byť atraktívne pre bežcov všetkých úrovní, sú takzvané pokročilé bežecké metriky.
V minulosti som už o týchto metrikách písal, pred dvoma rokmi. Vtedy ste však na ich meranie a získanie potrebovali špecializovaný hrudný pás značky Garmin. Dnes je situácia iná a pokročilé bežecké metriky vám vyhodnotia aj hodinky samotné. Neplatí to pre všetky modely, zoznam kompatibilných hodiniek si môžete skontrolovať priamo na webe Garminu.

Čo sú to pokročilé bežecké metriky a ako vám môžu pomôcť?
Pojem pokročilé bežecké metriky definuje niekoľko metrík, ktoré analyzujú váš beh. Ich zoznam nájdete nižšie aj s popisom, čo presne daná metrika vyhodnocuje a ako ju viete využiť vo svoj prospech. Tieto informácie pôvodne publikoval blog Garmin.sk.
Bežecké metriky ako celok vám môžu pomôcť vyhodnotiť vašu bežeckú formu a techniku, zefektívniť tréningy a prechádzať zraneniam.
Dĺžka kontaktu so zemou definuje čas, ktorý pri behu strávite na zemi pri každom kroku. Skúsení bežci mávajú tento čas pod 300 ms. Nízky čas je možné dosiahnuť tým, že rýchlo zdvihnete nohy od zeme a eliminujete predkročenie, aby vám chodidlo nedopadalo príliš ďaleko pred telo.
Vyváženosť času kontaktu so zemou vyhodnocuje pomer času kontaktu ľavej a pravej nohy so zemou. Môžete si tak skontrolovať, ktorá noha bola počas behu na zemi dlhšie. Mnohí bežci uvádzajú, že vyváženosť sa zvykne odchyľovať od 50/50, keď bežia do/z kopca, vykonávajú rýchlostné tréningy alebo sú unavení. Vyváženosť môže ovplyvniť zranenie, zotavovanie sa po zranení alebo zlé držanie tela.
Kadencia definuje počet krokov, ktoré urobíte za minútu oboma nohami. Tento údaj je užitočný na vyhodnotenie vášho štýlu behu. Platí, že rýchlejšia kadencia a kratšia dĺžka kroku vedú k zníženiu síl, ktoré pôsobia na členky, kolená a rebrá, čo znižuje riziko zranení. Často uvádzaným cieľom je kadencia 180 krokov za minútu.

Dĺžka kroku je vzdialenosť, ktorú prekonáte pri každom kroku ľavou a pravou nohou. Ovplyvňuje ju telesná morfológia, svalová sila aj flexibilita. Analýzou tohto údaja môžete zistiť, ako sa dĺžka kroku mení v závislosti od tempa, kadencie či nadmorskej výšky.
Vertikálna oscilácia je pohyb tela hore a dole počas behu. Definuje vzdialenosť medzi najvyšším a najnižším bodom tela. Väčšia bežcov sa snaží dosiahnuť rozsah 5 až 10 cm. Platí, že nižšia vertikálna oscilácia znižuje nárazové sily a svalovú energiu, ktorá je potrebná na udržanie vášho pohybu vpred. Pokiaľ je však vaša vertikálna oscilácia príliš nízka, zaťažujú sa stehenné svaly, čo môže viesť k rýchlejšej únave. Pri rýchlejšom tempe je vertikálna oscilácia obvykle mierne vyššia.
Vertikálny pomer definuje bežeckú efektivitu na základe toho, ako sa pri každom kroku poháňate smerom vpred. Ide o percentuálny pomer vertikálnej oscilácie a dĺžky kroku. Platí, že efektívnejšie je smerovať dopredu a nie zbytočne nahor. Skúsenejší a rýchlejší bežci mávajú nízku hodnotu vertikálneho pomeru, pričom túto hodnotu neovplyvňuje výška bežca.
Bežecký výkon vyhodnocuje množstvo energie, ktorú vynakladáte pri behu. Tento údaj dobre odzrkadľuje zmeny úsilia a berie do úvahy aj stúpanie, klesanie, terén či poveternostné podmienky. Informáciu o bežeckom výkone môžete využiť na efektívne plánovanie dlhých behov, aby ste sa vyhli príliš rýchlemu vyčerpaniu.
Niektoré Garmin hodinky vyhodnocujú aj tzv. Skóre behu do kopca. Táto metrika analyzuje, ako behy do kopca zlepšujú váš výkon a poskytuje informáciu o vašom pokroku v čase.

Ktoré Garmin hodinky dokážu merať bežecké metriky?
Pokročilé bežecké metriky dokážu vyhodnocovať hodinky Garmin Fénix 7 (základná aj Pro verzia), Epix 2 (základná aj Pro verzia), modely Enduro 2, Quatix 7, MARQ Gen 2 a ďalšie, ktoré využívajú totožný softvér so sériou Fénix a takisto aj novšie generácie týchto hodiniek.
Meranie bežeckých metrík priamo hodinkami podporujú aj modely Forerunner 965, Forerunner 955, Forerunner 265, Forerunner 255, Instinct 2X a Instinct 3. Čiastočné bežecké metriky vám vyhodnotia hodinky Forerunner 165 a Venu 3.
Pokiaľ máte staršie Garmin hodinky, viaceré modely dokážu vyhodnocovať bežecké metriky za pomoci hrudného pásu značky Garmin s funkciou merania bežeckých metrík (napríklad HRM-Pro, HRM-Pro Plus a HRM-Fit). Alternatívne môžete použiť senzor Garmin Running dynamics Pod. Detailnejšie som o tom hovoril v staršom videu:
Zdroj: Garmin.sk, Garmin.com
Prečítajte si aj: