Pandémia preverila zdravotníkov na celom svete a kvalita zdravotnej starostlivosti sa stala jednou z najskloňovanejších tém.

Pozornosť sa však zamerala nielen na lekárov či zdravotníkov. Ľudia sa začali viac zaujímať aj o dovtedy skryté talenty tých, ktorí pomáhajú zlepšovať úroveň zdravotníctva či kvalitu poskytovanej zdravotnej starostlivosti. Slováci v tomto procese hrajú dôležitú rolu – naši programátori vyvíjajú zdravotnícky projekt svetovej úrovne. Špecialisti zo Siemens Healthineers sa pustili do projektu, ktorý zadefinuje nový vzťah medzi pacientom a lekárom a  posunie ho na vyššiu úroveň.

Pacient ako pán svojich zdravotných záznamov? Vďaka novému sofistikovanému systému, ktorý vyvíjajú slovenskí  programátori, sa to už čoskoro stane realitou. V Siemens Healthineers sa pustili do projektu elektronizácie zdravotníctva. Vďaka ich práci sa zlepší kvalita a efektívnosť zdravotnej starostlivosti a tiež sa skvalitní prístup pacientov k ich zdravotnej dokumentácii či k možnosti konzultácií a vyšetrení. Ide o projekt, ktorý nielen zrýchli a zefektívni celý proces liečby, ale aj posilní vzťah a dôveru medzi lekárom a pacientom.

Systém, ktorý vyvíjame, budú môcť využívať nemocnice po celom svete. Je rozčlenený na pacientsky a lekársky portál, čo lekárom umožní omnoho efektívnejšie konať či rozhodovať sa, ak napríklad príde pacient po úraze, o ktorom nemajú žiadne informácie. Vďaka nášmu systému budú mať všetko, aby sa pri nastavení liečby rozhodli správne,“ vysvetľuje výhody nového projektu Filip Mrocek, Scrum Master a Team Facilitator projektu zo  Siemens Healthineers Slovensko.

Zdravotníctvo ako vo Švajčiarsku – s dôrazom na pacienta

V centre pozornosti celého projektu je pritom pacient, ktorý na svojom účte vidí svoju zdravotnú dokumentáciu či výsledky vyšetrení. Dokonca môže rozhodovať o tom, kto môže jeho zdravotnú dokumentáciu vidieť. Aj keď sa môže zdať, že tento level zdravotnej starostlivosti je ešte hudbou budúcnosti, nemusí to tak byť. Už dnes na takomto systéme funguje zdravotnícky systém vo Švajčiarsku. Projekt je nasadený aj v Rakúsku, v Nemecku aj v Čile.

„V našom tíme programátorov máme tých najlepších ľudí na trhu, pre ktorých to nie je len o kóde, ale vidia za tým niečo viac. Našim primárnym cieľom je pomáhať zlepšovať zdravotnú starostlivosť. Práve preto patríme medzi svetovú špičku – prinášame reálne zlepšenie, čoho dôkazom je aj tento projekt,“ hovorí o tíme  Francisc Juras, Products & Solutions Development Manager zo Siemens Healthineers Slovensko.

Zdroj: Adobe Stock

Zdroj: AdobeStock

Projekt, ktorý Slováci vyvíjajú, sa riadi medzinárodnými zdravotníckymi štandardmi Health Level 7. Práve vďaka tomu dokáže nový systém komunikovať aj s inými, ktoré sa nimi tiež riadia. Výmena dát či dokumentov, ktoré by pacient potreboval pri presune do inej nemocnice, tak prebieha bez problémov. Stačí, aby nemocnica pracovala so systémom na podobnom princípe.

„Údaje o pacientovi, jeho anamnéze, zdravotníckych úkonoch či alergiách si tak vie vďaka tomuto systému pozrieť ktorýkoľvek lekár, ktorý má k systému prístup,“ približuje Filip Mrocek zo Siemens Healthineers Slovensko.

Konzultácia so špecialistom priamo z obývačky

Ďalšou z výhod digitálneho zdravotníctva je, že lekári sa dokonca môžu spojiť vďaka tomuto systému cez telekonferenciu a konzultovať stav a potrebné vyšetrenia pre pacienta. Cez systém virtuálneho vyšetrenia môže aj pacient „navštíviť“ odborníka a konzultovať s ním svoj zdravotný stav, ak sa napríklad nachádza v inom meste či krajine, ale aj absolvovať vyšetrenie u svojho lekára. Významne sa tak zvyšuje kvalita starostlivosti o pacienta, ktorý má cez tento kanál priamy prístup k špecialistom nielen po celej krajine, ale aj po celom svete.

Možnosť priamo zlepšovať život ľudí cez klávesnicu

Najnovšou výzvou projektu je integrácia všetkých jeho komponentov a na tomto projekte sa uplatnia najmä šikovní developeri.

„Ako tím chceme napredovať, preto hľadáme ľudí, ktorí by nám pomáhali nielen technologicky rozvíjať náš projekt, ale zároveň posilnili aj tímového ducha. To, čo ponúkame, nie je len firemná kultúra silne orientovaná na rozvoj kvalít našich ľudí, dávame možnosť podieľať  sa na vytváraní systému, ktorý priamo zlepšuje život ľudí, skúsenosti pacientov a prácu lekárov a zvyšuje tak kvalitu a efektívnosť zdravotnej starostlivosti,“ hovorí Francisc Juraș. Mimoriadna pozornosť je pritom venovaná komunikácii v tíme a kvalitnej spätnej väzbe. Nespornou výhodou je aj dôraz na work-life balance.

Vývoj systému prebieha podľa Juráša v startupovej atmosfére aj vďaka tomu, že partnerom projektu je rakúska firma, ktorá bola vybudovaná práve na týchto princípoch. „Vítaní sú kreatívni developeri, ktorí majú záujem pracovať napríklad s nástrojmi ako IntelliJ, Docker či GitLab a prípadne majú skúsenosti s programovaním v jazyku Java,,“ opisuje potrebné znalosti Filip Mrocek.

Ak máš záujem sa pridať do kreatívneho tímu s dobrou atmosférou v Siemens Healthineers Slovensko, neváhaj a napíš sem.

Značky: