- Pokročilé mobilné technológie budú do roku 2020 všadeprítomné, smartfón bude využívať 70 % svetovej populácie; 90 % z nej bude pokrytých širokopásmovými mobilnými sieťami
- Počet smartfónov sa do roku 2020 zdvojnásobí, pričom dosiahne 6,1 miliardy. Takmer 80 % z nich sa bude nachádzať v ázijsko-tichomorskom regióne, na Strednom východe a v Afrike
- Do päť rokov prebehne 80 percent mobilnej dátovej prevádzky na smartfónoch. Severná Amerika a Európa si aj naďalej udržia najvyššiu priemernú spotrebu dát na jeden smartfón
- Video prevádzka do roku 2020 narastie o 55 percent za rok, o čo sa postarajú najmä video-streamovacie služby. Videoobsah bude na internete stále viac dominovať
Podľa najnovšieho vydania dnes publikovanej analýzy Ericsson Mobility Report, budú pokročilé mobilné technológie bežné už v roku 2020. Ericsson odhaduje, že o päť rokov bude vo svete zhruba 6,1 miliardy smartfónov, čo je viac zhruba dvojnásobný počet oproti dnešku. Smartfóny bude vtedy používať až 70 % svetovej populácie, pričom 90 % z nej bude pokrytých širokopásmovými mobilnými sieťami.
Ericsson Mobility Report je komplexnou aktualizáciou mobilných trendov a spotrebiteľského správania, ktorá využíva analýzy veľkých objemov dát v existujúcich mobilných sieťach. Ericsson ju vydáva dvakrát ročne.
Správa ukazuje, že rast na vyspelých trhoch pochádza zo zvyšujúceho sa počtu zariadení „na hlavu“, v rozvíjajúcich sa regiónoch sa tento nárast pripisuje nárastu nových používateľov, keďže smartfóny sú stále viac dostupné. Takmer 80 % nových smartfónov do roku 2020 pribudne predovšetkým v regiónoch Ázia-Pacifik, Stredný východ a Afrika.
S pokračujúcim nárastom počtu smartfónov prichádza aj zvýšený rast spotreby dát. Podľa odhadov sa objem dát spotrebovaných smartfónmi zvýši do roku 2020 desaťnásobne, pričom 80 % dátovej prevádzky bude pochádzať zo smartfónov. Priemerná mesačná spotreba na smartfón v Severnej Amerike do roku 2020 narastie z dnešných 2,4 GB na 14 GB.
Rima Qureshi, senior viceprezident a hlavný stratég Ericssonu hovorí: „Ohromný nárast v používaní pokročilých mobilných technológií a nárast dátovej spotreby, ktoré sú spôsobené dynamikou mobilných pripojení a stále vyšším počtom smartfónov, urobí z dnešnej big data revolúcie udalosť, akou bol kedysi príchod diskety. Vidíme potenciál pre transformáciu veľkého rozsahu, nové biznisové príležitosti pre telekomunikačných operátorov a ostatných. Vyžaduje to však aj väčší dôraz na prinášanie nákladovo efektívnych riešení a otvorenosť novým obchodným modelom.“
Stále rastúca ponuka aplikácií a obchodných modelov spolu s padajúcimi cenami modemov sú kľúčovými faktormi, ktoré spôsobujú nárast počtu pripojených zariadení. Okrem toho vznikajú úplne nové spôsoby využitia aplikácií, čo tiež vedie k strmšiemu rastu počtu pripojených zariadení. Ericsson vo svojej najnovšej štúdii predpovedá, že v roku 2020 dosiahne počet pripojených zariadení 26 miliárd, čím dochádza k postupnému napĺňaniu vízie švédskej spoločnosti o dosiahnutí 50 miliárd pripojených zariadení.
Každý rok, až do roku 2020, narastie mobilná video prevádzka o úctyhodných 55 percent a do piatich rokov bude predstavovať okolo 60 % celkovej mobilnej dátovej prevádzky. Nárast je z väčšej časti spôsobený posunom spotrebiteľských preferencií smerom k službám ako je video streaming, ako aj stále sa zvyšujúcim podielom online videa, vrátane správ, reklamy a sociálnych médií.
Ak sa pozrieme na dátovú spotrebu na rozvinutých trhoch, zbadáme, že výrazná časť prevádzky je generovaná pomerne malým počtom používateľov. Títo spotrebitelia predstavujú 10 % z ich celkového počtu, generujú však až 55 % celkovej dátovej prevádzky. Medzi nimi dominuje video, pričom bežne sledujú až jednu hodinu videoobsahu denne, čo je dvadsaťnásobne viac ako priemerný používateľ.
Ericsson vykonáva pravidelné merania mobilnej prevádzky na viac ako stovke živých sietí vo všetkých významných regiónoch sveta. Detailné merania sú vykonávané na vybraných komerčných WCDMA/HSPA a LTE sieťach s cieľom odhaliť rôzny prevádzkové modely.