Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Nové objektívy ponúkajú široký uhol záberu, vynikajúce rozlíšenie obrazu a kompaktnosť – celkový počet objektívov Sony E-Mount tak vzrástol na 70

Spoločnosť Sony ďalej rozširuje svoju ponuku objektívov – predstavením objektívu radu G s výkonným zoomom E PZ 10-20mm F4 G (model SELP1020G), univerzálneho objektívu radu G E 15mm F1.4 G (model SEL15F14G) a ultraširokouhlého pevného objektívu E 11mm F1.8 (model SEL11F18) zvyšuje celkový počet objektívov s bajonetom E-mount na 70.

Prvý z nových objektívov, E PZ 10-20mm F4 G, s ohniskovou vzdialenosťou 10-20 mm pre APS-C alebo 15-30 mm ekvivalent ohniskovej vzdialenosti s fullframe snímačom je najmenší a najľahší[1] ultraširokouhlý objektív na svete s konštantnou svetelnosťou F4 a výkonným zoomom pre APS-C. Vynikajúce obrazové vlastnosti objektívu radu G, dokonalý výkon ostrenia (AF) a všestranný power zoom sa spájajú v kompaktnom zoomovom objektíve. Zachováva si konštantnú dĺžku v celom rozsahu zoomu a ponúka vycibrený vizuálny prejav a ovládateľnosť pri nakrúcaní videa i fotografovania.

Objektív E 15mm F1.4 G (ekvivalent pre 35 mm full frame snímač: 22,5 mm) prináša krásny bokeh, svetelnosť F1,4 a vynikajúce rozlíšenie charakteristické pre objektívy radu G. Predstavuje všestranný objektív pre fotoaparáty s APS-C čipom a ponúka obrovský tvorivý potenciál. Tento kompaktný a ľahký základný objektív poskytuje dynamický obraz, vynikajúce ostrenie a ovládanie a je skvelý na fotografovanie i nahrávanie videa s vysokou ovládateľnosťou.

Ultraširokouhlý objektív E 11mm F1.8 pre APS-C s veľkou clonou (ekvivalent pre 35 mm full frame snímač: 16,5 mm) prináša vynikajúce rozlíšenie na celej ploche snímky, nádherný bokeh a rýchle a spoľahlivé ostrenie pre dramatický efekt a úžasné selfie. Je kompaktný a ľahký, preto je ideálnou voľbou na vlogovanie a nakrúcanie videí na cestách.

„Každý z týchto troch nových objektívov je fantastický. V modeli E PZ 10-20mm F4 G sa snúbia dlhoročné skúsenosti a rozsiahle know-how v oblasti konštrukcie objektívov, ktoré pomohli vzniknúť pozoruhodnému objektívu radu G s výkonným zoomom, ktorý vyniká svojim výkonom a ovládateľnosťou,“ uviedol Yann Salmon Legagneur, riaditeľ produktového marketingu divízie Digital Imaging spoločnosti Sony Europe. „Objektív E 15mm F1.4 G s nádherným bokehom a vynikajúcimi schopnosťami ostrenia zabezpečí tvorcom obsahu skutočnú dokonalosť. Zároveň je kompaktný a ľahký a jednoducho sa s ním manipuluje.  Model E 11mm F1.8 zase poskytuje vysoké rozlíšenie obrazu a je dostatočne ľahký, aby ste si ho mohli vziať všade so sebou – ideálny na vlogovanie.“

E PZ 10-20mm F4 G

Najmenší a najľahší na svetei pre jedinečnú mobilitu a ľahkú manipuláciu

Objektív E PZ 10-20mm F4 G je o 20 % ľahší ako jeho predchodca (SEL1018), je teda najmenší a najľahší objektív vo svojej triede s celkovou hmotnosťou iba 178 gramov – a to aj s power zoomom. Objektív navyše využíva vnútorné mechanizmy zoomu a ostrenia a preto sa pri zoomovaní alebo ostrení nemení jeho dĺžka. Zmeny ťažiska objektívu sú minimálne, čo z neho robí skvelú voľbu na stabilné nakrúcanie vlogov či nahrávanie videí s gimbalom.

Vynikajúca kvalita obrazu a dynamickej perspektívy, ktoré môže poskytnúť iba ultraširokouhlý zoom

Objektív E PZ 10-20mm F4 G poskytuje extrémne široký uhol záberu s rozsahom zoomu 10-20 mm a je navrhnutý tak, aby pri všetkých nastaveniach zoomu poskytoval konzistentne vynikajúci optický výkon od stredu až po okraj každej snímky. Tri asférické členy sú ideálne umiestnené tak, aby potlačili zakrivenie obrazového poľa a astigmatizmus, čo sú bežné problémy ultraširokouhlých objektívov. Súčasťou optickej dráhy sú aj dva ED členy zo skla (Extra-low Dispersion), ktoré účinne potláčajú chromatickú aberáciu. Asférický člen ED ďalej prispieva k vysokému rozlíšeniu až po okraje snímky. To, že je maximálna hodnota clony objektívu F4 konštantná pri všetkých ohniskových vzdialenostiach, umožňuje udržať stabilnú kvalitu obrazu pri nakrúcaní videa a zabezpečuje udržateľné časy uzávierky za súmraku alebo v interiéri s horšími svetelnými podmienkami.

Kruhová clona a starostlivo navrhnutá sférická aberácia spoločne vytvárajú prirodzený bokeh objektívu radu G, ktorý môže prispieť k pôsobivosti snímok.

Minimálna vzdialenosť automatického zaostrovania je 0,2 metra pri maximálnom zväčšení 0,14x, zatiaľ čo minimálna vzdialenosť manuálneho ostrenia je 0,13 ~ 0,17 metra pri maximálnom zväčšení 0,18x.

Vycibrený filmový výraz a ovládanie pri nahrávaní videí

Model E PZ 10-20mm F4 G je vybavený novým elektronickým systémom power zoomu, ktorý zabezpečuje priame a citlivé ovládanie a nastaviteľnú rýchlosť zoomovania. Systém detekuje aj to najjemnejšie pootočenie krúžku zoomu a okamžite uvedie systém zoomu do chodu. Užívatelia majú široké spektrum možností ovládania objektívu pomocou páčky zoomu pri najrôznejších scenároch fotografovania. Výkonný zoom minimalizuje chvenie fotoaparátu, takže môžu tvorcovia, ktorí pracujú samostatne, vytvárať plynulé a stabilné zábery. Na kompatibilných telách fotoaparátov je možné priradiť programovateľné tlačidlá na pohodlné ovládanie zoomu[2]. Vždy udržuje rovnováhu a je skvelou voľbou na stabilné nakrúcanie vlogov alebo videí s gimbalom.

Pokročilý výkon AF prináša výhody pre fotografie a filmy

Tento objektív disponuje úžasným výkonom AF, ktorý využíva na pohon ostrenia dva lineárne motory zabezpečujúce rýchle a tiché ostrenie a prináša fotografom aj filmárom neobyčajnú slobodu. Ostriaci mechanizmus je navyše vo vnútri objektívu, takže dĺžka objektívu zostáva pri ostrení konštantná.

Rýchle a spoľahlivé ostrenie dokáže objekty pri nakrúcaní videa s vysokou snímkovou frekvenciou plynule sledovať. Spoľahlivo sleduje aj rýchlo sa pohybujúce objekty pri kontinuálnom fotografovaní vysokou rýchlosťou. Redukuje dýchanie pri ostrení a minimalizuje kolísanie zorného uhla tak, aby bol obraz pri nakrúcaní videí plynulý a stabilný.

Mobilita, ovládateľnosť a spoľahlivosť v každej situácii

Kompaktný objektív E PZ 10-20mm F4 G s power zoomom je navrhnutý tak, aby maximalizoval možnosti ovládania a všestrannosti pri nahrávaní videí i zhotovovaní fotografií a to pomocou ostriaceho krúžku, krúžku zoomu a páčky zoomu. Prispôsobiteľné tlačidlo na aretáciu zaostrenia a prepínač režimov ostrenia boli starostlivo začlenené tak, aby uľahčovali prispôsobenie v meniacich sa podmienkach fotografovania.

Užívatelia môžu používať 62 mm skrutkovacie filtre, napríklad variabilné ND filtre, pre širšie tvorivé možnosti. Objektív bol navrhnutý tak, aby bol odolný proti prachu a vlhkosti[3], takže je spoľahlivým partnerom pri vonkajšom použití.

E 15mm F1.4 G

Rozlíšenie charakteristické pre rad G a výnimočný bokeh

Objektív E 15mm F1.4 G má široký 15 mm uhol záberu (ekvivalent pre 35 mm full frame snímač: 22,5 mm) a ponúka pôsobivé rozlíšenie charakteristické pre objektívy radu G. Tri asférické členy, ktoré sú súčasťou pokročilej optickej konštrukcie, účinne kompenzujú skreslenie a poskytujú vynikajúce rozlíšenie po celej ploche snímky a to aj napriek širokému 15 mm záberu objektívu. Pridanie jedného ED prvku zo skla (Extra-low Dispersion) a jedného prvku Super ED zo skla potom potláča chromatickú aberáciu.

Maximálna clona F1,4, presne zvládnutá sférická aberácia a mechanizmus kruhovej clony umožňujú ľahko vytvárať hladký bokeh na pozadí, ktorý vytvára umelecký efekt. Pozadie je možné rozostriť, aby objekty jasne vynikli, alebo vytvoriť krásne bokeh efekty pri scénach s nízkym osvetlením.

Vďaka minimálnej ostriacej vzdialenosti 0,17 m a maximálnemu zväčšeniu 0,15x pri manuálnom ostrení[4], je možné dosiahnuť pôsobivé detailné zábery pri fotografovaní i nakrúcaní videí.

Kompaktný a ľahký pre vynikajúcu mobilitu

Použitie asférických členov a efektívna konštrukcia, veľká svetelnosť a vysoké rozlíšenie – to všetko v ľahkom objektíve s hmotnosťou 219 g, ktorý má priemer iba 66,6 mm a dĺžku 69,5 mm. Vďaka širokému uhlu záberu, kompaktným rozmerom a nízkej hmotnosti je ideálny na fotografovanie hviezdnej oblohy, krajiny, architektúry a scén v interiéroch i objektov v pohybe, napríklad pri fotografovaní športov.

Vďaka vnútornému ostriacemu mechanizmu sa navyše dĺžka objektívu pri ostrení nemení, čo zlepšuje vyváženie a celkovú ovládateľnosť. Vďaka nemennej dĺžke objektívu a stabilnému ťažisku je tento objektív dobrou voľbou pri použití s gimbalom.

Výkon AF, ktorý plne využíva rýchlostný potenciál tela

Rýchle, presné a tiché ostrenie a následné snímanie fotografií aj filmov je dosiahnuté pomocou dvoch pokročilých lineárnych motorov. Tým sa maximalizuje rýchlostný potenciál tela fotoaparátu, ktorý umožňuje udržať presné zaostrenie aj na pohybujúce sa objekty.

Objektív E 15mm F1.4 G využíva najnovšiu technológiu objektívov Sony, ktorá obmedzuje efekt dýchania (breathing) pri ostrení – kolísanie zorného uhla je minimalizované, takže je obraz pri nakrúcaní videa plynulý a stabilný. Podporuje tiež funkciu kompenzácie dýchania, ktorá je k dispozícii pri kompatibilných telách fotoaparátov radu α[5] a minimalizuje tak efekt dýchania, ktorý môže brániť úpravám po nakrúcaní.

Vynikajúca ovládateľnosť a spoľahlivosť pre fotografie a filmy

Lineárna odozva MF zabezpečuje, že ostriaci krúžok reaguje priamo a lineárne na jemné ovládanie pri manuálnom ostrení. Otáčanie zaostrovacieho krúžku sa priamo premieta do zodpovedajúcej zmeny zaostrenia a ovládanie je okamžité a presné.

Napriek svojim kompaktným rozmerom je objektív E 15mm F1.4 G vybavený clonovým krúžkom na priame a intuitívne ovládanie s prepínačom cvakania clony, ktoré je možné zapnúť alebo vypnúť: ON na hmatovú spätnú väzbu, ktorá užívateľovi umožňuje „cítiť“ dorazy, alebo OFF na plynulé a tiché ovládanie clony. Nastavenie OFF umožňuje plynulé a stabilné ovládanie filmových snímok a je ideálne v prípadoch, keď je nevyhnutné ticho.

Pre väčšiu flexibilitu je k dispozícii aj tlačidlo na uzamknutie zaostrenia a prepínač režimu ostrenia. Prepínač režimu ostrenia umožňuje podľa potreby rýchlo prepínať medzi AF a MF.

Model E 15mm F1.4 G je odolný proti prachu a vlhkosti[6], čo zabezpečuje vyššiu spoľahlivosť pri vonkajšom použití v náročných podmienkach.

E 11mm F1.8

Vynikajúce rozlíšenie a nádherný bokeh

Veľmi široký uhol záberu objektívu E 11mm F1.8 je ideálny na snímky interiérov a snímky s výrazným využitím hĺbky ostrosti. Tri asférické prvky a tri ED prvky zo skla (s extra nízkym rozptylom) dosahujú trvale vysoké rozlíšenie od stredu obrazu až po jeho okraje a to aj cez ultraširoký uhol záberu objektívu 11 mm, (ekvivalent pre 35 mm full frame snímač:16,5 mm). Asférické šošovky sú starostlivo umiestnené tak, aby kompenzovali skreslenie a poskytovali vynikajúce rozlíšenie po celé ploche snímky aj pri široko otvorenej clone. Doplnenie ED prvkom ďalej potláča chromatickú aberáciu a účinne obmedzuje farebné závoje, ktoré sa častejšie vyskytujú na okrajoch snímky.

Maximálna clona F1,8 tohto objektívu umožňuje jednoducho dosiahnuť hlboké rozostrenie pozadia. Užívatelia môžu ľahko dosiahnuť rozostrenie pozadia, takže pri vlogovaní lepšie vyniknú, alebo môžu vytvárať nádherné vzory bokehu pri snímaní ultraširokouhlých nočných scén. Presne riadené sférická aberácia a kruhový clonový mechanizmus ďalej prispievajú k jemnému bokehu vytváranému týmto jedinečným objektívom.

Objektív s minimálnou ostriacou vzdialenosťou 0,12 metra a maximálnym zväčšením 0.2x[7] umožňuje zhotovovať pôsobivé detailné zábery pri fotografovaní a nakrúcaní videa.

Kompaktný a ľahký – ideálny na fotografovanie na cestách

E 11mm F1.8 sa môže pochváliť veľkou maximálnou clonou F1,8 v kompaktnom a ľahkom objektíve. Váži 181 g a priemer má iba 66 mm a dĺžku 57,5 mm – dokonale sa hodí pre kompaktné telá formátu APS-C.

Optimalizované na nakrúcanie filmov

Dva pokročilé lineárne motory zabezpečujú rýchle, presné a tiché ostrenie. Sledovanie zaostrených objektov je k dispozícii pre fotografie a aj  pri nahrávaní videí. Objektív maximalizuje rýchlostný potenciál použitého tela fotoaparátu a spoľahlivo udržuje presné zaostrenie aj na pohybujúcich sa objektoch.

Najnovšia technológia objektívov Sony výrazne znižuje efekt dýchania pri ostrení[8] a minimalizuje kolísanie zorného uhla, takže je obraz pri nakrúcaní videí plynulý a stabilný. Vďaka vnútornému ostriacemu mechanizmu sa navyše dĺžka objektívu pri ostrení nemení. To uľahčuje priblíženie k objektom, prácu v obmedzenom priestore a prináša nové tvorivé možnosti.

Vďaka ultraširokému uhlu záberu 11 mm (ekvivalent pre 35 mm full-frame: 16,5 mm) objektívu E 11mm F1.8 je nakrúcanie vlogov na širokom pozadí jednoduchšie ako kedykoľvek predtým. Jeho malé rozmery a nízka hmotnosť sú výborné pre mobilitu a manipuláciu pri dlhom nakrúcaní počas chôdze.

Lineárna odozva MF zabezpečuje, že ostriaci krúžok reaguje priamo a lineárne na jemné ovládanie pri manuálnom zaostrovaní, takže je odozva okamžitá a presná.

Vynikajúce ovládanie a spoľahlivosť

Napriek svojim kompaktným rozmerom ponúka tento objektív flexibilné a intuitívne ovládanie vďaka funkciám, ako je tlačidlo na uzamknutie zaostrenia a prepínač režimu zaostrovania. Tlačidlu na uzamknutie zaostrenia je možné v ponuke tela priradiť alternatívnu funkciu zvolenú užívateľom. Konštrukcia odolná proti prachu a vlhkosti[9] poskytuje mimoriadnu spoľahlivosť na vonkajšie použitie v náročných podmienkach.

Objektív E 11mm F1.8 tiež umožňuje použitie predných filtrov, čo je vlastnosť, ktorá pri ultraširokouhlých objektívoch často chýba.

Cena a dostupnosť

E PZ 10-20mm F4 G bude v predaji od polovice júna u mnohých autorizovaných predajcov spoločnosti Sony za odhadovanú maloobchodnú cenu 859 EUR. Produktové video k objektívu E PZ 10-20mm F4 G si môžete pozrieť TU. Viac informácií nájdete na adrese: https://www.sony.sk/electronics/objektivy-fotoaparatu/selp1020g

E 15mm F1.4 G bude v predaji od polovice júna u mnohých autorizovaných predajcov spoločnosti Sony za odhadovanú maloobchodnú cenu 859 EUR. Produktové video k objektívu E 15mm F1.4 G si môžete pozrieť TU. Viac informácií nájdete na adrese: https://www.sony.sk/electronics/objektivy-fotoaparatu/sel15f14g

E 11mm F1.8  bude v predaji od polovice júna u mnohých autorizovaných predajcov spoločnosti Sony za odhadovanú maloobchodnú cenu 609 EUR. Produktové video k objektívu E 11mm F1.8 si môžete pozrieť TU. Viac informácií nájdete na adrese: https://www.sony.sk/electronics/objektivy-fotoaparatu/sel11f18

Tu nájdete množstvo exkluzívnych príbehov, videí a vzrušujúceho nového obsahu zhotoveného najnovšími fotoaparátmi a ďalšími produktmi Sony. Európske fotografické centrum spoločnosti Sony je k dispozícii v 22 jazykoch a obsahuje podrobné informácie o produktových novinkách, súťažiach a aktuálny zoznam akcií Sony v jednotlivých krajinách.


[1] Od júna 2022, Sony prieskum výmenných ultraširokouhlých objektívov APS-C so zoomom pre bezzrkadlovky (keď sú pripravené na snímanie).

[2] Prevádzka zoomu závisí od použitého tela. Podrobnosti nájdete v nápovede.

[3] Nie je zaručená 100% odolnosť proti prachu a vlhkosti.

[4] 0,2 metra a 0,12x pri použití automatického ostrenia.

[5] Informácie o kompatibilite nájdete na adrese: https://www.sony.net/dics/breathing/ K dispozícii iba v režime videa. Pri použití tejto funkcie sa môže mierne zmeniť uhol záberu a kvalita obrazu. Kompenzácia nemusí pokryť všetky situácie.

[6] Nie je zaručená 100% odolnosť proti prachu a vlhkosti.

[7] 0,15 metra a 0,13x pri použití automatického ostrenia.

[8] Podporuje aj funkciu kompenzácie dýchania, ktorá je k dispozícii pri kompatibilných telách radu α. Informácie o kompatibilite na: https://www.sony.net/dics/breathing/ K dispozícii iba v režime videa. Pri použití tejto funkcie sa môže mierne zmeniť uhol záberu a kvalita obrazu. Kompenzácia nemusí riešiť všetky situácie.

[9] Nie je zaručená 100% odolnosť proti prachu a vlhkosti.

Značky: