Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Spoločnosť Nikon s potešením oznamuje, že získala štyri prestížne ocenenia TIPA (Technical Image Press Association) World Awards 2019.

Fotoaparát Nikon D3500 získal ocenenie Best DSLR Camera (Najlepšia digitálna jednooká zrkadlovka). Uznanie získali aj oba fotoaparáty mirrorless: fotoaparát Nikon Z 6 získal ocenenie Best Full Frame Camera Expert (Najlepší plnoformátový fotoaparát pre odborníkov) a fotoaparát Nikon Z 7 získal ocenenie Best Full Frame Professional Camera (Najlepší profesionálny plnoformátový fotoaparát). Ocenenie Best Mirrorless Wide Angle Zoom Lens (Najlepší širokouhlý objektív so zoomom pre systém mirrorless) bolo udelené objektívu NIKKOR Z 14 – 30 mm f/4 S.

Asociácia TIPA hodnotí fotoaparát Nikon D3500 – víťaza ocenenia Best DSLR Camera

Táto kompaktná a ľahká digitálna jednooká zrkadlovka je určená pre amatérov hľadajúcich fotoaparát, ktorý naplno využíva širokú škálu objektívov NIKKOR a príslušenstva, aby im fotografovanie prinášalo viac zábavy a aby boli kreatívnejší. Jeho 24,2-megapixelový snímač CMOS poskytuje rozsah citlivosti ISO 100 – 25 600, dokáže sériovo snímať rýchlosťou 5 snímok za sekundu a navyše umožňuje natáčať videosekvencie v kvalite Full HD 1080/60p. Vďaka aplikácii SnapBridge od spoločnosti Nikon môžu používatelia jednoducho zdieľať snímky prostredníctvom smartfónu alebo pripojeného zariadenia. Pomocou tejto aplikácie tiež môžu spustiť fotoaparát a získať prístup ku cloudovej službe Nikon Image Space na zdieľanie a ukladanie snímok.

Asociácia TIPA hodnotí fotoaparát Nikon Z 6 – víťaza ocenenia Best Full Frame Camera Expert

Fotoaparát Z 6 je určený pre fotografov, ktorí potrebujú vynikajúci výkon pri slabom osvetlení a video v kvalite 4K UHD s dátovým výstupom v plnom rozlíšení. 24,5-megapixelový snímač CMOS typu „Backside illumination“ s automatickým zaostrovaním s fázovou detekciou v rovine ostrosti podporuje široký rozsah citlivosti ISO 100 – 51 200 a spolupracuje s najnovším systémom spracovania obrazu EXPEED 6 od spoločnosti Nikon. Fotoaparát má 273 zaostrovacích bodov, ktoré umožňujú široké, približne 90-percentné pokrytie oblasti snímky v zvislom aj vodorovnom smere. Možnosť zvýšenia ostrosti v stredných tónoch v ponuke Picture Control umožňuje používateľom doostriť alebo zjemniť prvky s textúrou na statických snímkach aj vo videosekvenciách.

Asociácia TIPA hodnotí fotoaparát Nikon Z 7 – víťaza ocenenia Best Full Frame Professional Camera

Fotoaparát mirrorless Z 7 s vysokým rozlíšením sa pýši 45,7-megapixelovým snímačom CMOS formátu FX, ktorý vytvára veľké a pôsobivé obrazové súbory. Fotoaparát podporuje rozsah citlivosti ISO 64 – 25 600 a rozšírenú citlivosť ISO 32 – 102 400. Pri pohľade cez elektronický hľadáčik, ktorý pokrýva približne 100 percent plochy obrazu, možno nastaviť množstvo parametrov snímania. Fotoaparát umožňuje snímať videosekvencie v kvalite 4K UHD a Full HD 120p. Podporuje funkciu Active D-Lighting, elektronickú stabilizáciu obrazu a funkciu „focus peaking“. Vďaka podpore pre časový kód je možná synchronizácia obrazového a zvukového signálu z viacerých zariadení. Objektívy NIKKOR Z radu S umožňujú tiché a plynulé nastavenie expozície pri snímaní videosekvencií.

Asociácia TIPA hodnotí objektív NIKKOR Z 14 – 30 mm f/4 S – víťaza ocenenia Best Mirrorless Wide Angle Zoom Lens

Tento 14 – 30 mm objektív s takmer plochým predným optickým prvkom umožňuje používať filtrové závity (82 mm) na závite predného prvku. Konštrukcia objektívu obsahuje 14 prvkov, z toho štyri zo skla ED. Antireflexná vrstva Nano Crystal Coat od spoločnosti Nikon znižuje závoj a reflexy. Objektív je navyše vybavený krokovým motorom na plynulé a tiché automatické zaostrovanie, ktorý je vyhľadávaný pri snímaní statických snímok a najmä videosekvencií. Tesnenie chráni objektív pred prachom a vlhkosťou. Prispôsobiteľný ovládací krúžok umožňuje upravovať manuálne zaostrenie, clonu a korekciu expozície. Objektív má nízku hmotnosť 485 g.

Tieto ocenenia sponzoruje asociácia TIPA, globálna organizácia pôsobiaca v odvetví fotografovania a snímania. Ocenenia sa vzťahujú na fotografické a snímacie produkty uvedené na trh v období od 1. apríla 2018 do 31. marca 2019 a udeľujú ich redaktori prestížnych magazínov so zameraním na fotografovanie a snímanie z celého sveta.