Nehody sa stávajú. Pokiaľ jazdíte zodpovedne, riziko znižujete, no nikdy ho úplne neodstránite. Rovnako zodpovedne by ste však mali postupovať aj v prípade, keď sa vám už autonehoda stala. Čo (ne)robiť a ako sa po takejto udalosti zachovať?
Poistná udalosť v podobe autonehody je niečím, čomu sa všetci vodiči chcú vyhnúť. Havarijné poistenie vám síce pomôže následky zmierniť, základom ale je, aby ste postupovali rozumne a zodpovedne.
Autonehoda: Čo robiť a ako postupovať?
Ako hovoria aj štatistiky Ministerstva vnútra, nehody sú fenoménom, ktorý na cestách stále je a ktorý je reálny. Málokto však vie, ako po takejto poistnej udalosti postupovať.
Zavolajte pomoc
Pokiaľ sa vám autonehoda stala, čo najskôr zavolajte pomoc a ohláste ju polícii a ostatným záchranným službám v prípade, že je to potrebné. Informujte aj vašu poisťovňu a poskytnite jej všetky potrebné informácie. Ohlásenie nehody záchranným zložkám a záchrana zranených je však vždy prioritou.
Zabezpečte miesto nehody
Do príchodu záchranných zložiek zabezpečte miesto nehody a skontrolujte stav účastníkov. Pokiaľ sú zranení, podľa svojich schopností a možností poskytnite prvú pomoc. Miesto nehody označte výstražným trojuholníkom a inými reflexnými prvkami a zapnite výstražné svetlá. V istých prípadoch môžete premiestniť aj autá, je ale dôležité vyznačiť postavenie vozidiel po nehode, stopy a situáciu.
Poistné krytie nehôd
Vždy je dobré vedieť, aké poistné krytie ponúka vaše havarijné poistenie. Skontrolujte svoju poistku a informujte sa, čo presne kryje. V tom vám pomôže aj vaša poisťovňa.
Zozbierajte dôkazy
Pre zjednodušenie procesu vyfotografujte škody na vozidlách a mieste nehody, zaznamenajte si kontaktné údaje účastníkov, ako aj svedkov. Takéto právo má však aj druhá strana, a preto ak vás požiada o preukázanie totožnosti, musíte tak urobiť. Zaznamenajte čo najviac informácií: dátum, čas a miesto nehody, podrobnosti o počasí či stave ciest.
A ako po autonehode nepostupovať?
Povedali sme si, ako po autonehode postupovať. Čo však v žiadnom prípade nerobiť?
Postupujte rozumne, s chladnou hlavou a sústreďte sa na fakty. V žiadnom prípade sa nesnažte z miesta nehody ujsť. Poistná udalosť bude súčasťou vyšetrovania, preto si vopred nepripúšťajte vinu a ani nepodpisujte dokumenty, o ktorých nič neviete.
Nemanipulujte s dôkazmi a nič neupravujte pred príchodom polície (pokiaľ nejde o bezprostrednú záchranu osôb). Takisto nebuďte agresívny, a to ako voči účastníkom nehody, tak ani voči polícii a záchranným zložkám.
Ostáva nám už iba dúfať, že tento postup nebudete nikdy potrebovať.
Článok bol uverejnený v spolupráci s Generali.