Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Detská Univerzita Komenského (DUK) dnes prednáškou „Prečo môže byť slnko aj naším nepriateľom?“, na ktorej vystúpil prof. Dr. Vasilios Stavros z University of Warwick vo Veľkej Británii, a slávnostnou promóciou detských študentov ukončila svoj 16. ročník. Paralelne s ňou vrcholí aj 8. ročník Detskej univerzity Komenského Online.

Unikátnu vzdelávaciu online formu v spoluprácu s Divadlom Aréna a UK Bratislava organizuje už po 8. raz spoločnosť DATALAN. „Najväčší záujem o online štúdium mali tento rok deti z Bratislavského, Košického a Prešovského kraja. No rovnako sme tu mali opäť aj deti, ktoré počúvali prednášky a vypĺňali testy aj z prázdnin v zahraničí, napríklad zo Španielska, z Francúzska či Belgicka,“ podotkol Marek Paščák, generálny riaditeľ a predseda predstavenstva spoločnosti DATALAN a garant online projektu.

Deti mali počas leta možnosť vypočuť si 8 zaujímavých prednášok od inšpiratívnych profesorov, ako aj absolvovať ďalší pestrý program. Keďže aj tento rok bol záujem detí vyšší ako kapacita, do unikátneho vzdelávacieho projektu sa už po 8. krát zapojila spoločnosť DATALAN. Slovenský líder v oblasti informačných technológií prenášal deťom, pre ktoré bolo štúdium v Bratislave nedostupné z finančných, kapacitných alebo časových či geografických dôvodov, nové poznatky bezplatne cez internet priamo do detských izieb, prípadne na prázdninách u starých rodičov, či priamo na pláž cez počítač, tablet alebo smartfón na Slovensku aj v zahraničí. Do tohto ročníka sa na www.dukonline.sk prihlásilo 402 študentov, z toho viac ako polovica chlapcov (52,74 %) chlapcov. Medzi mestami dominovala v početnosti študentov Bratislava, no najvzdialenejší študenti sa pripojili na severe z Čadce, najvýchodnejším bol študent zo Sniny, najjužnejším z Komárna a najzápadnejším z Lábu. „Zaujímavosťou tiež je, že najaktívnejší v počúvaní prednášok či vypĺňaní testov boli online študenti v nedeľu a pokiaľ ide o čas, najčastejšie medzi 13:00 a 16:00 hod.,“ skonštatoval Marek Paščák s tým, že práve moderná forma štúdia umožňuje deťom získavať poznatky aj počas leta a v čase, kedy im to najlepšie vyhovuje.

Tohtoročnú poslednú prednášku DUK Online si budú môcť vypočuť na webe ešte 28.8.2018 a následne absolvovať test. Pri odštartovaní nového školského roka 3. septembra sa deti dozvedia nielen výsledky testu, ale v priebehu prvého septembrového týždňa bude známe aj celkové vyhodnotenie, teda koľko detí a ako úspešne absolvovalo DUK Online 2018. Diplom absolventa Detskej Univerzity Komenského Online získajú tí študenti, ktorí úspešne absolvujú aspoň 5 z 8 testov. Veľkou výhodou je možnosť si prednášku alebo jej časť prehrať znova.

Čo prinieslo online štúdium
Už teraz je zrejmé, že tento rok mali deti možnosť vypočuť si množstvo zaujímavých prednášok, napr. JUDr. Eduarda Kukana, poslanca Európskeho parlamentu, Prof. RNDr. Daniela Ševčoviča, DrSc. z Fakulty matematiky, fyziky a informatiky UK, či Dr. h. c. prof. MUDr. Vladimíra Krčméryho, DrSc., rektora Vysokej školy zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety v Bratislave z Lekárskej fakulty UK. Poslednú prednášku zakončila kapacita zo zahraničia – profesor z University of Warwick. Zaujímavý však bol aj sprievodný program. Napríklad DATALAN v spolupráci so spoločnosťou Microsoft zorganizoval aj IT workshop o technológiách budúcnosti, kde mali deti možnosť vyskúšať si programovanie v Minecraft: Education Edition. Pre najaktívnejších pripravil v rámci 8. ročníka 8 tech hračiek, ako PC hru, smart hodinky, masážnu pomôcku na ruku pre budúcich programátorov, ako aj robota.
Marek Paščák zároveň za spoločnosť DATATALAN, ako partnera DUK, odovzdal dnes na slávnostnej promócii najaktívnejšiemu študentovi Detskej univerzity Komenského notebook

Značky: