Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

V piatok začína štvrtý ročník súťaže MADhack. Tentokrát s podtitulom „IoT pre Lepšiu obec“

Technologická spoločnosť Resco organizuje v piatok a sobotu už štvrtý ročník súťaže MADhack, ktorá je zameraná na mladých IT špecialistov. Zmyslom súťaže je vyvíjať plne funkčné mobilné a online riešenia, ktoré do života prinášajú reálny úžitok. Tento rok predstavilo Resco na Slovensku unikátne technologické riešenie Lepšia obec, ktoré pomáha byť slovenským mestám a obciam viac smart. Práve táto agenda je predmetom súťaže v tomto ročníku, do ktorého sa okrem študentov zapoja samosprávy so svojimi najpálčivejšími problémami. Partnerom podujatia, ktorý prevezme záštitu nad časťou týkajúcou sa IoT riešení, bude spoločnosť Slovanet.  

Resco kvôli agende smart cities tento rok zmenilo zaužívanú dramaturgiu súťaže. Spoločnosť  zapojila okrem študentov stredných a vysokých škôl aj zástupcov samospráv na Slovensku. Ich úlohou bolo vybrať a popísať konkrétny problém, ktorý sa týka agendy inteligentných miest a bolo by ho možné riešiť technológiou cez mobilnú a online platformu spolu s využitím tzv. Internet of Things nástrojov. „Naša spoločnosť už takmer dvadsať rokov pomáha firmám byť viac smart v ich biznis prostredí. Na báze našej CRM platformy pre komerčné firmy vzniklo riešenie pre samosprávy, ktoré na Slovensku prezentujeme pod názvom Lepšia obec. Máme za to, že aj samospráva môže vďaka účelne vyvinutým technológiám a ich správnej implementácii fungovať lepšie, jednoduchšie a efektívnejšie. Dovolím si tvrdiť, že slovenské samosprávy sú v smart agende ešte stále na pomyselnej štartovacej čiare. Súťaž MADhack 2018 IoT pre Lepšiu obec je jednou z tých príležitostí, ktorá ich môže v tomto smere posunúť viac dopredu,“ hovorí Radomír Vozár, CEO a spoluzakladateľ spoločnosti Resco.

Tradičný 48-hodinový maratón programovania sa tiež zmení. Súťaž bude v tomto ročníku prebiehať v dvoch kolách. V piatok a sobotu, 26. a 27. októbra 2018, sa stretnú zástupcovia samospráv a študenti na semifinále.  Na ňom budú predstavené konkrétne zadania samospráv, ku ktorým súťažiaci vytvoria tímy priamo na mieste. Do soboty bude úlohou študentov vytvoriť základný projekt ich navrhovaného riešenia. Porota bude prihliadať nielen na kreativitu, inováciu, ale hlavne na funkčnosť a praktickú stránku riešenia. Juraj Mojík, Technický produktový manažér spoločnosti Resco dopĺňa: „Zo skúseností z minulých ročníkov vieme, že študenti vedia byť naozaj invenční. Teraz ich kreativita bude musieť ísť ruka v ruke s praktickým vyriešením nepríjemných a častých problémov samospráv a bežných ľudí, ktorí tam žijú. Študenti sa, napríklad stretnú so zadaniami na riešenie problémov s parkovaním, osvetlením, na kontrolu odpadu, s nelegálnou ťažbou dreva, detskými ihriskami, či s problémom reálneho počtu obyvateľov v obciach a mestách.“  

Postupujúce tímy budú mať čas do februára 2019 na kompletnú prípravu svojho riešenia vo funkčnej verzii. Vtedy sa uskutoční finálne súťaže. Odmeny pre víťazné tímy budú finančné, a to v celkovej výške 10 000 eur. Zapojené obce a mestá zasa dostanú zadarmo k dispozícii plne aplikovateľné riešenia, ktoré budú môcť hneď implementovať.

Značky: