Projekt Smart Lighting Likavka zvíťazil v súťaži MADhack 2018 IoT pre Lepšiu obec, ktorú organizovala slovenská technologická spoločnosť Resco. Víťazov súťaže sme spoznali začiatkom marca tohto roka, ocenený projekt dnes funguje v skúšobnej prevádzke.

Smart Lighting Likavka vyhral z viacerých dôvodov. Medzi tie najdôležitejšie patril stupeň vypracovania projektu. Ten bol plne funkčný a schopný nasadenia už v podobe, v akej ho trojica študentov prezentovala na finále súťaže MADhack 2018 IoT pre Lepšiu obec v marci. Kvalitu projektu ocenil a záujem o realizáciu prejavil aj starosta Likavky, Ing. Marián Javorka.

Víťaný tím študentov. Ich projekt dnes funguje v testovacej prevádzke a členovia tímu sa zamestnali v spoločnosti Resco

Víťazný tím v zložení Malvína Mária Melkovičová, Martin Liščinský a Matej Končal následne pracoval na vylepšení senzorov a znížení ich ceny. Dnes ich riešenie, ktoré vyhodnocuje funkčnosť osvetlenia, stojí približne 30 eur na jednu lampu. V budúcnosti by mohol kontrolný systém umožniť aj intenzitu osvetlenia a znížiť tak prevádzkové náklady na osvetlenie.

Projekt Smart Lighting Likavka aktuálne funguje v skúšobnej prevádzke na 9 lampách so staršími svietidlami, ale aj s LED osvetlením. Systém zaznamenáva posielanie dát a vyhodnocuje funkčnosť osvetlenia. Aplikácia deteguje nefunkčné osvetlenie, neobvyklé výkyvy a možnosť vypaľovania sa žiaroviek a tieto údaje posiela obci, ktorej tak uľahčuje starostlivosť o verejné osvetlenie.

Úspešná trojica študentov sa po dokončení štúdia zamestnala v Rescu. Mária je súčasťou produktového tímu, Matej a Martin sú v developerskom tíme. Naďalej pracujú na svojom projekte inteligentného osvetlenia, zároveň však majú na starosti aj úlohy v rámci projektu Lepšia obec. Pomáhajú s vývojom aplikácie a jej vylepšovaním a implementáciou v nových mestách a obciach.

Konferencia Resco.next každým rokom rastie

Z MADhacku do Ríma

Trio víťazov sa zároveň zúčastnilo konferencie Resco.next 2019, ktorá sa uskutočnila 24. a 25. októbra 2019 v Ríme. Účasť na konferencii bola súčasťou výhry v súťaži MADhack 2018 a všetci traja prezentovali pred partnermi a klientami Resca z celého sveta svoj víťazný projekt a tiež aj aplikáciu Lepšia obec. K dispozícii bolo simulované živé demo s funkčným senzorom, ktorý sa využíva aj v Likavke.

Resco organizuje konferenciu Resco.next každý rok. Aktuálny ročník bol významný tým, že Resco oslavuje 20 rokov existencie. Konferencia však každým rokom rastie a tento rok ponúkla bohatý program so spíkrami aj z radov partnerov a klientov. Takisto prebehlo odovzdávanie cien Resco Partner Awards 2019.

Odovzdávanie cien Resco Partner Awards 2019.

Značky:

Roman Kadlec

Roman Kadlec
Testujem inteligentné hodinky, robotické vysávače, smartfóny a herné zariadenia. Sledujte ma na sociálnych sieťach @roman_fitit