Aj toto leto sa na kopci v mlynskej doline dejú veci. Na fakulte matematiky, fyziky a informatiky UK prebieha už 5. ročník úspešnej letnej školy tvorby hier (Summer Game Dev 2020-SGD). SGD už druhý rok organizuje občianske združenie Hemisféra, ktorá sa vzdelávaniu v oblasti vývoja hier venuje už niekoľko rokov. Projekt je podporený z Fondu na podporu umenia. 

Letná škola prebieha v lete počas 5-tich týždňov (20.7 – 21.8. 2020). Na MatFyze, ktorý je jedným z hlavných partnerov SGD, sa toto leto zišlo 5 autorských tímov zložených z grafikov, programátorov a game designerov, ktorí sa stretávajú každý deň s cieľom vytvoriť vertical slice 5tich nových hier. Sú to študenti stredných a vysokých škôl. Nejde však o úplných gamedev začiatočníkov. Organizačný tím SGD, na základe portfólií vybral 25 študentov z celého Slovenska (jedného študenta zo Srbska), ktorí už s gamedevelopmentom mali predošlé skúsenosti.  

ilustráciu vytvoril Peter Ondo (ArtWork Online)

Ilustráciu vytvoril Peter Ondo (ArtWork Online)

Študenti SGD stretávajú počas priebehu letnej školy mnoho zaujímavých osobností zo slovenskej gamedev scény, ktorí posúvajú jednotlivé skilly študentov na vyššiu úroveň. Prednášky a mentoring pre tímy zabezpečujú špičkové osobnosti zo slovenských štúdií ako  Fatbot Games, Pixel Federation, PowerPlay Studio, Bit Map Galaxy, Super Scale, Bored Monkey, Grand Beats, ale aj osobnosti zo zahraničných štúdií – Michal Ivan zo Six more vodka (exkluzívny partner RIOT GAMES) a Gábor Szenási z fínskeho štúdia Kopla Games

Každý deň sú so študentmi aj šikovní lektori zo vzdelávacieho programu LevelUp, ktorí dohliadajú na pokrok tímov a ich projektov a na každodennej báze pomáhajú študentom s ich napredovaním pri vývoji hry. 

Cieľom pre študentov je vytvoriť hru vo forme vertical slice – z každého aspektu hry (grafika, herné mechaniky, zvuky, príbeh…) bude aspoň nejaká malá časť hotová tak, že sa použije aj vo vydanej hre. Na začiatku letnej školy bola zadaná téma, ktorej sa študenti musia držať pri návrhu ich hry. Hra musí na konci obsahovať aspoň 10 minút gameplayu a neobsahovať seriózne chyby (napr. pády aplikácie, neprejditeľný level).

Témou tohto ročníka SGD je: WRONG PLACE, WRONG TIME

Zámerom projektu je podporiť mladé talenty a vynikajúcich študentov jednej z najprogresívnejších technológií. Výherný tím vyberie odborná porota zložená z veteránov game-dev biznisu na slávnostnej Closing Ceremony (vstup voľný), kde študenti odprezentujú svoje hry porote a širšej verejnosti. 

FB event nájdete tu: https://www.facebook.com/events/336119207428121