Na vlajkové lode a high-end smartfóny sa dobre pozerá, no nie každý si ich môže dovoliť. Testovali sme celkovo štyri bez pochýb zaujímavé smartfóny, ktoré na trhu so smartfónmi poriadne víria hladinu. Majú unikátne funkcie a rozhodne si svoju priaznivú cenu zaslúžia.

Acer Liquid Jade S

JadeS
Pokračovateľ novej série Jade s prívlastkom S zdedil po prvom modeli všetky dobré vlastnosti a pridal aj ďalšie. Je to vynikajúci model a aj Acer má svoju vlajkovú loď. Za priaznivú cenu získate telefón, ktorý si zamilujete. Je rýchly a vyzerá originálne. Video Na prvý dotyk s predstavením nájdete tu.

Dizajn a vyhotovenie

Smartfón Jade S je jedným z mála na trhu, ktorý môžeme smelo označiť ako originálny. Nepodobá sa na žiadny aktuálny telefón a ide si svojou cestou. Samozrejme, podobnosť s prvým Jadeom je jasná a mnohí to vezmú ako pozitívnu vlastnosť. Výrobca stavil na oblé tvary a kruhové prvky. Unikátny kruhový reproduktor nad displejom je neprehliadnuteľný a veľmi sa nám páčil. Rovnako aj kruhový na zadnej strane s miernym vystúpením. Hrany sú zaoblené a začína sa už pri okrajoch displeja. Ten je totiž zaoblený. Ide viac o efekt, nakoľko obrazová časť je rovná. V každom prípade ide o zaujímavý prvok, ktorý vytvára pocit jednoliateho prechodu zobrazovacej časti k telu. Zadná strana je textúrovaná, no ľahko sa poškriabe. Subjektívne sa nám viac páčila lesklá zadná časť pôvodného Jadu.

JadeZadna

Špeciálnu pochvalu má Acer u nás za spôsob, akým sa dajú meniť Nano SIM karty alebo pamäťová karta. Aj tu je systém, buď dve Nano SIM alebo len jedna karta plus možnosť vloženia microSDHC karty. Vkladajú sa z boku a nepotrebujete na ňu žiadny tenký nástroj. Stačí nechtom vybrať západku zo slotu a je to. Na druhom boku sú tlačidlá na ovládanie hlasitosti. Tlačidlo na vypnutie dal výrobca na hornú hranu. Aj tak sa nám zdá telefón dosť veľký a tak by sme ocenili tlačidlo viac na pravej hrane ako na hornej. Hore nechýba audio konektor, na boku spodnej hrany je microUSB konektor. Tým, že fotoaparát na zadnej strane značne vystupuje z tela, vytvára sa akýsi vyvýšený bod. Pocítite ho pri pokuse ovládať telefón položený na stole. Ide len o detail, v ruke sa drží dobre.

JadeCardSlot

Technológie a používanie

Hlavným rozdielom pri modeli Jade S je použitý procesor. Kým rozlíšenie displeja zostalo rovnaké, počet jadier sa zdvojnásobil. Celkovo tu je osemjadrový procesor a nárast výkonu v našich benchmarkoch je citeľný. Ako si ale môžete všimnúť, nie je osemjadro ako osemjadro. Rozdiely budú, nakoľko tak ako Qualcomm aj MediaTek má v portfólio viacero typov. Telefón je pomerne svižný, v zásade sa nemôžeme sťažovať na rýchlosť používania bežných aplikácií. Mierne pomalšie je ovládanie fotoaparátu. No ten reaguje na hlasové príkazy. Použite klasický „číííz“ ale fungoval nám aj „sýýýr“ a J potom fotografuje cez zadný fotoaparát. Vyslovením slova „selfie“ sa spustí trojsekundové odpočítavanie na použitie predného fotoaparátu. Zaujímavé a ľahko sa na to zvyká. Prekážala nám celkovo pomalá práca s fotoaparátom pri prepínaní režimov fotenia (napríklad Dual Shot z prednej a zadnej kamery, HDR) alebo aplikovanie efektov. Fotografie pri umelom osvetlení dokážete odfotiť vcelku použiteľné. Silne sépiový efekt sa prejaví podľa uhla fotoaparátu k dopadajúcemu svetlu z umelého osvetlenia. V praxi to vyzerá tak, že kým na výšku budete mať silne deformované vyváženie bielej, otočením telefónu na šírku získate o poznanie kvalitnejšiu fotografiu.

Ocenili sme aj špeciálne rozšírenie zvuku DTS-HD Premium Sound. Samostatný ekvalizér sa dá nastaviť pre filmy a hudbu. Nebudeme sa príliš rozplývať nad rozdielmi s a bez tohto rozšírenia. Ak ho raz zapnete a vypočujete si vašu obľúbenú hudbu, už ho nevypnete. Pri hovoroch zase oceníte zobrazenie volajúce v bubline. Eliminujete tak nežiaducich používateľov, ktorí príliš dlho zvonia, no zrušiť ich nechcete. Ľahko si zvyknete aj na funkciu Acer EXTEND. Nainštalovaním špeciálnej aplikácie z pamäti telefónu do PC získate možnosť používať telefón na počítači. Bezdrôtovo aj pripojením cez kábel. Silnou stránkou je softvérové rozšírenie o množstvo utilít od výrobcu. Pre tých, čo majú aj nemajú počítač od Aceru to znamená, že môžu využívať rôzne synchronizačné služby priamo na PC a mať rovnomenné aplikácie aj v mobile.

AcerScreen

Hodnotenie

+ unikátne telo, zahnutá časť displeja po hranách, vyberanie kariet, 8-jadrový CPU

– pomalá práca s fotoaparátom, zadný kryt náchylný na škrabance

Cena: 289 EUR

Zapožičal: Acer
(Článok pokračuje na ďalšej stránke)

1 2 3 4

Michal Reiter

Michal Reiter
Publikujem o dianí na internete, súkromí, bezpečnosti a testujem notebooky, smartfóny, audio produkty a ďalšie gadgety.