Technics predstavuje nový gramofón SL-1200MK7 s priamym náhonom. Z osvedčených modelov legendárneho radu gramofónov Technics zdedil prístroj nielen tradičný dizajn, ale aj jednoduché ovládanie, spoľahlivosť a vynikajúcu odolnosť.

Súčasne pribudol rad zaujímavých noviniek, najmä bezjadrový motor s priamym náhonom a ďalšie technológie pre kvalitnejší zvuk. K dispozícii sú aj profesionálne funkcie pre DJ, ako napríklad možnosť prehrávania pospiatky. Technics SL-1210MK7 prichádza na profesionálny DJ trh po 9 rokoch.

Bezjadrový motor s priamym náhonom – stabilné otáčky a vysoký výkon

Motory s priamym náhonom otáčajú tanier priamo, bez akýchkoľvek prevodových systémov. To má veľa výhod, napríklad vyšší výkon a presnosť otáčania. Táto konštrukcia znižuje tiež nároky na údržbu, eliminuje nutnosť výmeny súčiastok po dlhodobom používaní a zvyšuje životnosť a spoľahlivosť systému.

Motory s priamym náhonom však trpeli v istých situáciách občasným kolísaním rýchlosti otáčok (cogging). Pri modeli Technics SL-1210MK7 bol tento problém vyriešený pomocou nového typu bezjadrového motora s priamym náhonom. Motor je vybavený bezjadrovým statorom, a práve odstránenie železného jadra vyriešilo hlavnú príčinu kolísania otáčok.

Prehrávanie pospiatky – ďalšie možnosti pre DJ ako oživiť hranie

Keď DJ stlačí súčasne tlačidlo pre voľbu rýchlosti a tlačidlo Štart / Stop, roztočí sa tanier na druhú stranu. To výrazne rozširuje možnosti pri živej produkcii.

Možnosť regulácie točivého výkonu a nastavenia brzdy

Technics SL-1200MK7 je vybavený najmodernejším systémom ovládania motora, ktorý je prevzatý z Blu-ray prehrávačov značky Panasonic. Systém využíva mikropočítač a je zárukou kvalitného výkonu v bežných otáčkach, a zároveň spoľahlivo reaguje na najrôznejšie triky používané profesionálnymi DJ, ako napríklad scratching.

Počiatočný točivý výkon a nastavenie brzdy je možné upraviť samostatne, podľa želania užívateľa.

Jasné osvetlenie ihly pomocou LED diódy s dlhou životnosťou

O osvetlenie ihly sa teraz stará jasnejšia LED dióda s dlhou životnosťou. V porovnaní s predchádzajúcimi modelmi bola upravená veľkosť osvetlenej oblasti a intenzita osvetlenia, takže ihlu je bez problémov vidieť aj v úplnej tme.

Ramienko prenosky kopíruje svojím pohybom otáčanie platne a zaisťuje jej čítanie s maximálnou presnosťou. Ramienko Technics má tradične prehnutý tvar, čo zvyšuje jeho stabilitu. Základom je ľahká, ale veľmi pevná hliníková trubička.

Precízne ložiská sú zavesená na gimbalovej konštrukcii, čo zaručuje presné kopírovanie drážok. Toto konštrukčné riešenie eliminuje riziko otrasov a preskakovanie ihly aj v náročných situáciách počas scratchingu.

Dvojvrstvový tanier s vylepšeným systémom tlmenia vibrácií

Tanier, na ktorý sa pokladajú gramoplatne, je vyrobený z dvoch častí. Odľahčená gumová vrstva účinne tlmí vibrácie hliníkového základu. Tento systém zabraňuje nechceným rezonanciám pri prehrávaní a vylepšuje kvalitu zvuku.

Pevné šasi a antivibračný izolátor pre kvalitný zvuk bez vibrácií

Základom pre efektívne tlmenie vibrácií je kvalitné šasi a technológie zdokonaľované počas mnohých rokov vývoja špičkových gramofónov. Základ hliníkovej konštrukcie je u tohto modelu doplnený druhou vrstvou špeciálneho materiálu (kombinácia ABS a sklených vlákien). Riešenie zaručuje vynikajúcu pevnosť a tlmenie takmer všetkých nežiaducich vibrácií.

Antivibračný izolátor tvorí guma s pružinami – táto kombinácia zaisťuje optimálnu frekvenčnú charakteristiku.

Všetky káble v základnom balení majú pre zachovanie maximálnej kvality zvuku pozlátené konektory. Napájací kábel aj audio kábel možno od gramofónu odpojiť, čo uľahčuje údržbu a zároveň umožňuje výmenu káblov za iné.

Elegantné čierne prevedenie

Rozloženie ovládacích prvkov zodpovedá štandardom radu SL-1200, model SL-1200MK7 je osadený čiernymi tlačidlami a ramenom prenosky. V matnom prevedení vyzerá štýlovo a elegantne. Farbu LED diódy možno nastaviť na červenú či modrú.

Fotografie: Ondrej Macko

Michal Reiter

Michal Reiter
Publikujem o dianí na internete, súkromí, bezpečnosti a testujem notebooky, smartfóny, audio produkty a ďalšie gadgety.