Lumia 435 v podaní Microsoftu prináša veľmi dobrý smartfón pre nenáročných používateľov. Je to šikovný telefón s viacerými kompromismi, no aj tak sme si ho obľúbili.

Lumia435_Front_Orange_SSIM

Dizajn a vyhotovenie

Dizajnéri rozhodne nedostali ako prioritu číslo jedna hrúbku telefónu. Je hrubý takmer 12 mm, no aj tak sa bude dobre držať v ruke. Je to taký kvádrik s jemne zaoblenými hranami. Nám sa páčilo aj to, že pri dotyku na displej na stole sa dá ovládať a nebude sa kývať ako niektoré iné telefóny. Zadná strana je totiž rovná. V jej časti je zapustený fotoaparát, bez prisvetlovacej diódy. Kryt zasahuje do bokov a jeho odnímanie vám nepoškodí manikúru. Na druhú stranu je dostatočne pevné. Micro SIM karta aj microSD karty sa vkladajú zvnútra. Je potrebné v oboch prípadoch odobrať akumulátor. Na boku sú tlačidlá na ovládanie hlasitosti a vypnutie displeja, hore audio konektor, spodná hrana má microUSB konektor na nabíjanie. V balení je nabíjačka, no tu sa trochu šetrilo a kábel k hlavnej časti je pripevnený bez možnosti jeho odnímania.

Výhrady máme k zadnému krytu. Ľahko ho poškriabete a počas testovania sa nám na ňom objavili šmuhy, podobné ako vznikajú pri DVD, keď ho posuniete po stole. Nie sú nijak výrazné, no pri odraze svetla vyniknú.

Technológie a používanie

Z pohľadu hardvérovej výbavy ide o základný model. Čaro systému od Microsoftu je však v tom, že aj na technicky nízkych parametroch získate svieži a veľmi dobre použiteľný telefón. Iste, občas by sme prijali rýchlejšie prepínanie, načítanie medzi obrazoviek, napríklad pri mapách HERE, no za cenu 79 EUR je telefón dostatočne rýchly, minimálne pri porovnaní s inými platformami. Rozlíšenie displeja je 480 × 800 bodov. Pri Androide by sme to vnímali ako mierne nedostačujúce, no tu v tom nevidíme žiadny problém. Svoj podiel má na tom Windows Phone, ktorého optimalizované rozhranie umožňuje pohodlnú prácu na rôznych rozlíšeniach. Klobúk dole, toto sa Microsoftu rozhodne podarilo. Kapacita RAM je v tomto prípade nadštandardných 1 GB, no ak chcete telefón využívať na hudbu, bude treba 8 GB úložisko rozšíriť. Kapacita podporovaných kariet až do 128 GB je viac ako dostačujúca.

V základnej výbave máte Skype, OneDrive a už spomínané Mapy HERE. Samozrejme, s hlasovou navigáciou a off-line režimom. Ostatné programy ako WhatsApp, Facebook Messenger, Minecraft a iné nie je problém doinštalovať.

Na hlavnú obrazovku sa zmestí viac programov ako kedysi. V telefóne je aktualizácia obsahujúca vylepšenia systému, ktorá okrem iného zahŕňa aj vytváranie priečinkov programov. Jeden taký je súčasťou štandardného zapnutia systému. Združuje programy ako Hudba, Video, Podcasty a FM rádio.

Telefón má 2 MPix fotoaparát. Toto nie je telefón na fotenie. Absentujúcu LED diódu by sme vedeli oželieť, no bez automatického zaostrovania veľa nespravíte. Teda základné fotky ako momentky z vonku alebo z kaviarne budú vyzerať primerane, na fotenie textov sa neodporúčame spoliehať. Prekvapení sme boli schopnosťou vyváženia expozície. Aj pri umelom osvetlení vzniknú použiteľné fotky.

Model telefónuMicrosoft Lumia 435
Operačný systémWindows Phone 8.1
Formát SIM kartyMicro SIM
Pamäť RAM / ROM / iná [MB]1 000 / 8 000 / –
Procesor1,2 GHz, 2-jadrový, 32-bitový, Snapdragon 200
Displej, počet fariebLCD TFT, 16 miliónov
Displej – veľkosť [palcov]/ rozlíšenie [bodov]4 / 480 × 800
Regulácia podsvieteniaáno, automatická
Slot na kartumicroSDXC do 128 GB
Bluetooth, Wi-Fi, USB, GPS, NFC4.0, BGN, áno, áno, nie
Modul GSM, 3GQuad Band, HSPA
Fotoaparát / video2 Mpix, / 640 ×480, 30 fps
Vymeniteľná batéria a vlastnostinie, 1560 mAh, Li-Ion
Čas hovoru / úsporný režim [hod / hod]11,75 / 504
Rozmery [mm]/ hmotnosť [gramov]118,1 × 64,7 × 11,7 / 134
ZapožičalMicrosoft
Cena [EUR s DPH]79
Benchmarky
Basemark OS II – Overall337
System383
Memory517
Graphic190
Web342
AnTuTu Benchmark7319

Parametre telefónu Microsoft Lumia 435

Výhody

 • Nízka cena
 • Dizajn a používanie
 • Vhodný pre deti a nenáročných používateľov
 • Aktualizovaný Windows Phone 8.1
 • Vyváženie expozície pri fotení

Nevýhody

 • Fotoaparát s pevným zaostrovaním
 • Zadný kryt sa rýchlo poškriabe
 • Niekedy je cítiť výkon 2-jadrového procesora

Verdikt touchIT.sk

Microsoft Lumia 435 je lacný telefón. To však nie je nevýhoda a po jeho vyskúšaní sme zistili, že je to vhodný adept pre začiatočníkov a menej náročných používateľov. Priznávame, že na nás spravil veľmi dobrý dojem. A to sa za 79 EUR na platforme Android len ťažko podarí niektorému z dostupných modelov.

Cena: 79 EUR

Zapožičal: Microsoft

Fotogaléria

5.8 Cenový tip

Microsoft Lumia 435 je cenový trhák pre menej náročných používateľov. Je to smartfón, ktorý sa dobre používa a má off-line navigáciu zadarmo

 • Dizajn a konštrukcia 6
 • Výbava / cena 7
 • Dodatočné funkcie 4
 • Výdrž 6

Michal Reiter

Michal Reiter
Publikujem o dianí na internete, súkromí, bezpečnosti a testujem notebooky, smartfóny, audio produkty a ďalšie gadgety.