Samsung vyrobil 34-palcový monitor s ultra širokouhlým pomerom strán 21:9. Je zaoblený. 

TIP_dizajn_funkcie_nowat

Segment monitorov málokedy prináša prekvapenia. Pomer strán 16:9 je štandardom a sem-tam sa stretávame iba s tým, ako dobre obrazovka vykresľuje farby, resp. akú dodatočnú hodnotu prináša. Na trhu síce existujú monitory s pomerom strán 21:9, nie sú až tak rozšírené. Zopár modelov určite nájdete, pretože pre určitú skupinu používateľov je tento pomer strán ideálny.

Práve ich sa snaží osloviť Samsung so svojou novinkou. Model S34E790C je na prvý pohľad monitorom pre najnáročnejších. Pomer strán 21:9, rozlíšenie 3440 × 1440, 34-palcov a zaoblená obrazovka. Už na pohľad je zrejmé, že táto periféria do kancelárie nepatrí. Na druhej strane, musíme uznať, že rozdelenie obrazovky na dve časti (na jednej pracujete s prehliadačom, druhá je určená pre Microsoft Word) je veľmi pohodlné. Iba takéto používanie je však mrhaním potenciálu, ktorý monitor ponúka.

Veľká zobrazovacia plocha a ultra širokouhlý pomer strán je ideálna kombinácia, ak chcete na jednom monitore vykonávať viacero úkonov. My sme na obrazovke otvorili 3 internetové prehliadače so stránkou touchIT vedľa seba. Monitor môžeme odporučiť každému, kto by využil dva displeje na prácu, avšak preferoval by jedno zariadenie. Samsung S34E790C ocenia aj používatelia, ktorí strihajú video, pracujú s fotografiami alebo sú dizajnéri. Ak si však chcete na monitore pozrieť iba internetovú stránku, potom vám bude pripadať, že máte k dispozícii príliš veľa nevyužitého miesta.

Zaoblenie pri používaní mierne pocítite. Na pohľad je nenápadné

Zaoblenie pri používaní mierne pocítite. Na pohľad je nenápadné

Ultra širokouhlý pomer strán je lákadlom aj pre hráčov a milovníkov filmov. V prvom prípade si pripravte naozaj výkonný počítač, ktorý hry v rozlíšení 3440 × 1440 utiahne. Pri sledovaní filmov však nezabudnite na to, že väčšia produkcie je prispôsobená pre pomer strán 16:9. Aby ste si sledovanie videa na monitore vychutnali, budete potrebovať obsah, ktorý je prispôsobený aj pre tento formát. V opačnom prípade budete musieť pretrpieť čierne stĺpce po oboch stranách.

V prípade tohto zariadenia má zmysel aj funkcia obraz v obraze, resp. rozdelenie obrazovky na dve samostatné časti. Obraz v obraze umožňuje pracovať a sledovať video z druhého pripojené zariadenia v malom okne. Nám sa však viac páčilo rozdelenie obrazovky na dve polovice. Na každej časti môžete prehrávať obsah z iného zdroja. Dodajme, že monitor ponúka 2 HDMI vstupy a jeden DisplayPort. Iné formy prepojenia obrazovky s počítačom a ďalšími zariadeniami nie sú k dispozícii. Monitor však ponúka USB hub so štvoricou vstupných USB 3.0 portov.

Lákadlom monitora je jednoznačne zaoblená obrazovka. Pri jeho používaní sme si túto vlastnosť až tak neuvedomovali, avšak podvedome si rozdiel v porovnaní s bežným monitorom určite všimnete. Práca je pohodlnejšia, najmä keď sa dívate na pravý alebo ľavý bok obrazovky. V tejto súvislosti odporúčame vyskúšať viacero vzdialeností od monitora. Nám sa osvedčilo, ak sme sedeli cca 1,5 metra od obrazovky.

Štandardný monitor vs 21:9. Extra priestor oceníte pri práci aj pri sledovaní videa alebo hraní

Štandardný monitor vs 21:9. Extra priestor oceníte pri práci aj pri sledovaní videa alebo hraní

Príjemným prekvapením je aj zabudovaný reproduktor. Ten býva obvykle nepoužiteľný, pretože jeho kvalita je veľmi nízka a aj štandardný notebook hrá lepšie. V prípade modelu S34E790C sme však boli prekvapení basmi a dobrou kvalitou zvuku aj pri vyšších hlasitostiach. Samostatné reproduktory monitor síce netromfne, ale ak k monitoru pripojíte notebook, odporúčame použiť zvukový výstup monitora.

Model S34E790C si zaslúži pochvalu aj z hľadiska masívnejšej, avšak pevnej konštrukcie. Monitor je výškovo nastaviteľný a môžete si upraviť aj naklonenie v rozmedzí -2° až 20°. Ovládanie monitora je umiestnené na boku zadnej strany a umožňuje rýchle nastavenie jasu, kontrastu, teploty a funkcie obraz v obraze. K dispozícii je niekoľko základných prednastavených profilov a herný režim.

Monitor od Samsungu obstál veľmi dobre aj v teste zobrazovania farieb. Spokojní sme najmä s výsledkom po kalibrácii – zariadenie odporúčame aj náročnejším používateľom. Spotrebu sme namerali 31 W (pri nižšom nastavení jasu), dosahovať však môže aj dvojnásobné hodnoty.

Verdikt touchIT

Samsung S34E790C nie je lacný monitor. Ide o zariadenie, ktoré kombinuje moderné technológie a pomerne veľkú zobrazovaciu plochu. Pracovalo sa nám s ním pohodlne, ocenia ho fanúšikovia filmov, hier, ale najmä používatelia, ktorí pracujú s videom, fotografiami, zalamujú magazíny alebo sú dizajnéri. Tento monitor bez problémov nahradí dve samostatné obrazovky a to je jedna z hlavných výhod zariadenia. Druhou výhodou je zaoblený displej – rozdiel oproti štandardným monitorom je pomerne malý, avšak zaoblená obrazovka je výborná vlastnosť. Prínos pre náročných používateľov nie je iba vo veľkosti a dizajne zobrazovacej plochy, ale aj vo vernom zobrazení farieb. Monitoru udeľujeme TIP REDAKCIE za celkovú kvalitu vyhotovenia a funkcie.

Bočný pohľad. Na zadnej strane sú umiestnené aj ovládacie prvky

Bočný pohľad. Na zadnej strane sú umiestnené aj ovládacie prvky

Cena: 1249 EUR

Zapožičal: Samsung

Kompletné technické špecifikácie

8.5 Výborné

Samsung S34E790C je monitor pre náročných používateľov. Má zaoblený displej, čo pri používaní mierne pocítite. Jeho prínos však vidíme aj vo veľkej zobrazovacej ploche a ultra širokouhlom pomere strán, ktorý oceníte pri práci aj zábave. Chvíľu si naň budete zvykať.

  • DIZAJN A KONŠTRUKCIA 10
  • VÝBAVA / CENA 7
  • DODATOČNÉ FUNKCIE 8
  • KVALITA ZOBRAZENIA 9
Značky:

Roman Kadlec

Roman Kadlec
Testujem inteligentné hodinky, robotické vysávače, smartfóny a herné zariadenia. Sledujte ma na sociálnych sieťach @roman_fitit