Externé disky sú v mnohých prípadoch dizajnovými záležitosťami a používajú hliníkové alebo plastové šasi.

Tento model má pogumované telo a nepotrebuje byť najkrajším ani rozmerovo najmenším externým diskom na pracovnom stole. Chce byť tým odolným. Je dostupný v 1 a 2 TB kapacite. My sme testovali variant s vyššou kapacitou. Ten váži 230 gramov a jeho rozmery sú 129,5 × 82,4 × 20,4 mm.

Dizajn a vyhotovenie

Podstatné na tomto disku je práve telo. Ide o model, ktorý spĺňa normu MIL-STD-810G 516.6. Ide o vojenský štandard, ktorý definuje nielen odolnosť proti pádom ale aj použite v nadmernej vlhkosti a prašnom prostredí, tiež aj fyzický namáhanie a použitie pri vysokých teplotách.

Výrobca použil dve ochranné vrstvy. Prvou je obal pevného disku. Táto vrstva ho lemuje a zabraňuje prenášaniu otrasov na mechaniku interného HDD. Druhá je vonkajšia, ktorá vytvára medzeru medzi HDD a samotným telo. Tak, aby aj pri fyzickom namáhaní nedošlo k okamžitému kontaktu s diskom vo vnútri. Pogumovanie ho tak chráni pri páde alebo pri nadmernom tlaku na šasi. Aj preto je externý disk rozmerovo väčší a výrobca sa nevydal cestou drastického zmenšovania. Hrany sú jemne zaoblené a tým, že ide o gumový povrch, disk sa nebude šmýkať z hladkých podložiek. Aktivita disku je signalizovaná blikajúcou LED diódou v modrej farbe. V prípade, že je v chode, svieti, akonáhle sa disk prepne do úsporného režimu, dióda zhasne. Na základe toho, je poznať, že na disku práve nebola žiadna aktivita a aj pri prevrhnutí zo stola môže byť používateľ kľudnejší.

Technické parametre

Na prepojenie s počítačom je použitý USB 3.0 konektor, ktorý je na prednej hrane. Tlačidlo, ktoré je lemované spomenutým LED svetlom zároveň slúži aj na opätovné pripojenie disku. Toto je veľmi šikovná vlastnosť. V čase, keď je disk vypnutý, napríklad po softvérovom odobratí vymeniteľného zariadenia ho netreba odpojiť a znova pripojiť k USB portu. Jednoducho stlačíte tlačidlo a disk sa opätovne ukáže v systéme. Týmto tlačidlom zároveň môžete spustiť automatické zálohovanie. To si nastavíte v softvéri Transcend Elite Management. Výrobca dodáva aj softvér na formátovanie a zabezpečenie prístupu k partíciám. Vo vnútri je použitý klasický 2,5“ disk s rýchlosťou 5400 ot./min. Radič ale blokuje zobrazovanie jeho názvu, v systéme ho teda uvidíte pod názvom StoreJet Transcend.

Maximálna rýchlosť čítania bola približne 122 MB/s, priemerná na hodnote 90 MB/s. Druhý uvedený údaj platí aj v rámci priemernej rýchlosti zápisu.

Výhody

  • Veľmi odolné telo podľa vojenského štandardu
  • Protišmyková úprava
  • Znovu pripojenie aj bez odpájania od USB
  • Softvér Transcend Elite Management

Nevýhody

  • žiadne

Verdikt touchIT.sk

StoreJet 25M3 je veľmi odolný pevný disk, ktorý prežije pády na zem aj vyšší tlak vyvinutý na jeho telo. Na prenášanie je to ideálny spoločník. Možno nebude tak atraktívny ako iné model v hliníkovom tele, no rozhodne vydrží viac.

Fotogaléria

Cena: 119 EUR

Zapožičal: Transcend

9.0 Odolný externý HDD

StoreJet 25M3 je veľmi odolný pevný disk, ktorý prežije pády na zem aj vyšší tlak vyvinutý na jeho telo. Na prenášanie je to ideálny spoločník. Možno nebude tak atraktívny ako iné model v hliníkovom tele, no rozhodne vydrží viac.

  • Vyhotovenie 9
  • Rýchlosť 8
  • Cena 10
Značky:

Michal Reiter

Michal Reiter
Publikujem o dianí na internete, súkromí, bezpečnosti a testujem notebooky, smartfóny, audio produkty a ďalšie gadgety.