Hľadáte nové pripojenie do internetu, pretože vám to vaše aktuálne nevyhovuje? Optické pripojenie od slovenských operátorov je stále dostupné iba vo vybraných lokalitách, avšak všemožné Wi-Fi pripojenia a DSL internet nedávno dostali novú konkurenciu – Biely O2 Internet na doma za 10 eur mesačne, ktorý je teraz dostupný pre viac ako 93,5 % slovenskej populácie.

Biely O2 Internet na doma využíva 4G sieť od O2 a tá ku koncu apríla 2018 pokrývala 93,56 % populácie SR. Vďaka využitiu mobilnej siete nie je potrebné, aby vám technici do bytu ťahali káble, na využívanie pripojenia do internetu budete potrebovať iba kompatibilný LTE router a SIM kartu. Oba komponenty vám O2 poskytne, pričom môžete využiť bezplatnú odbornú inštaláciu alebo samoinštaláciu.

My sme v rámci testovania využili samoinštaláciu, pretože je celý proces skutočne jednoduchý a priamočiary. Router stačí pripojiť do elektrickej siete pomocou priloženého napájacieho adaptéra, vložiť doň SIM kartu a po minúte či dvoch už môžete surfovať. Ďalšie káble netreba pripájať, maximálne môžete pripojiť počítač či iné zariadenie cez ethernetový kábel. Router obsahuje celkovo 4 LAN/WAN porty. Ale na to, aby sa router pripojil do internetu a distribuoval ho do vašej domácnosti, stačí iba pripojiť zariadenie do elektrickej siete a vložiť doň SIM kartu.

Za 10 eur mesačne

My sme si kvôli kontrole stiahli do nášho smartfónu aj oficiálnu aplikáciu HiLink, ktorá je určená na nastavenie a správu routerov a modemov spoločnosti Huawei. O2 k Bielemu Internetu ponúka LTE router Huawei B612s-25d. Pomocou aplikácie HiLink si môžete nastaviť a zmeniť heslo na pripojenie do Wi-Fi siete a tiež aj administrátorské heslo na prístup k nastaveniam a štatistikám samotného routera. Aplikácia nie je nevyhnutná na fungovanie routera, hodí sa však aj kvôli tomu, že zobrazuje objem prenesených dát za mesiac. Biely O2 Internet na doma ponúka 100 GB dát mesačne plnou rýchlosťou 15 Mbps/2 Mbps a následne neobmedzené dáta spomalenou rýchlosťou 2 Mbps/1 Mbps. Mesačný poplatok je 10 eur.

Je zrejmé, že objem dát plnou rýchlosťou a aj samotné prenosové rýchlosti budú pre mnohých používateľov rozhodujúcou vlastnosťou pri zvažovaní tejto služby. Otvorene hovoríme, že Biely O2 Internet na doma nie je vhodnou voľbou pre používateľov, ktorí vyžadujú pripojenie do internetu kvôli sťahovaniu či aktualizovaniu hier zo služby Steam či pre konzolových hráčov – aj tie často vyžadujú aktualizácie o veľkosti niekoľkých (desiatok) GB. Takisto nejde o optimálnu voľbu, pokiaľ chcete streamovať obsah v 4K rozlíšení alebo neustále sledovať TV vysielanie cez internet. V takýchto prípadoch sa dátový balík minie pomerne rýchlo a aj z hľadiska rýchlosti pripojenia je pre takéto používanie vhodnejší optický internet. Ten však nie je dostupný všade.

Pre dátovo menej náročných používateľov je však Biely O2 Internet na doma zaujímavá alternatíva k existujúcim službám DSL či bezdrôtového Wi-Fi internetu. My sme Biely Internet od O2 testovali doma vyše jedného mesiaca a boli sme spokojní – dostali sme totiž presne to, čo nám operátor sľuboval. Prenosové rýchlosti boli stabilné a počas viacerých meraní v rozmedzí celého mesiaca dosahovali maximálnu sľubovanú hodnotu na úrovni 15 Mbps pre sťahovanie a 2 Mbps pre odoslanie dát. Raz sa nám stalo, že bol internet pomalší. Pomohlo však reštartovanie routera a prenosové rýchlosti sa okamžite vrátili na udávané hodnoty.

Používať ho môžete iba na adrese zriadenia

Počas testovania sme používali internet súbežne až na dvoch smartfónoch a jednom počítači. Pri testovaní sme surfovali internetom, streamovali hudbu aj video vo Full HD kvalite zo služby Netflix či YouTube. Všetko fungovalo bez problémov. V porovnaní s 10-násobne rýchlejším optickým pripojením sme si síce všimli o niečo pomalšie načítavanie videa počas preskakovania medzi jednotlivými časťami videa, ale inak sme nemali pocit, že by nás 15 Mbps rýchlosť pripojenia nejako obmedzovala. Na bežné používanie internetu a streamovacích služieb to plne postačuje. Samozrejme, za predpokladu, že nebudete streamovať video 24 hodín denne.

Hoci Biely O2 Internet na doma využíva mobilnú 4G sieť, ide o službu, ktorá je určená na používanie na adrese zriadenia, ktorú zadefinujete počas objednávky služby. Operátor kartu dočasne znefunkční, ak ju vyberiete z routera a chceli by ste ju používať napr. v smartfóne. Takisto vás upozorní a môže vám účtovať poplatok vo výške 30 eur, ak by ste router s kartou používali na rôznych miestach.

Značky:

Roman Kadlec

Roman Kadlec
Testujem inteligentné hodinky, robotické vysávače, smartfóny a herné zariadenia. Sledujte ma na sociálnych sieťach @roman_fitit