Tidal je ďalšia hudobná služba. Od konkurencie sa chce odlíšiť kvalitou a lepšími podmienkami pre hudobníkov.

Hudobné streamovacie služby predstavujú moderný spôsob počúvania hudby. Pomocou mobilnej aplikácie alebo webového rozhrania môžete pristupovať k miliónom pesničiek. Výhodou služieb je maximálna jednoduchosť používania – zadáte si meno hudobníka a do 1 minúty viete zistiť, či sa vám jeho hudba páči alebo nie.

Služby tohto typu sú dostupné aj na Slovensku a v bezplatnej verzii alebo za malý mesačný poplatok sprístupňujú najnovšie hity aj klasické piesne. Spomeňme služby Spotify, Deezer a Hudba Google. Najnovším členom je Tidal, ktorý u nás môžete taktiež využívať. V bezplatnej forme nie je dostupný.

Webové rozhranie služby je jednoduché a prehľadné. Zaujme video sekcia, niektoré funkcie, ktoré ponúka konkurencia, však chýbajú

Služba stojí 5,99 EUR mesačne pre štandardné členstvo (rovnaký poplatok je aj v službách Deezer a Spotify), ktoré vám sprístupní hudbu s dátovým tokom maximálne 320 kbps a prístup k video knižnici. Unikátnou ponukou je prémiové členstvo za poplatok 11,99 EUR s prístupom k bezstratovému formátu FLAC s dátovým tokom až 1411 kbps. Táto ponuka je smerovaná náročným audiofilom, ktorí majú k dispozícii aj kvalitné audio vybavenie. Počúvať FLAC na telefóne alebo štandardných reproduktoroch k PC nemá zmysel.

Tidal taktiež sľubuje, že pomôže hudobným spoločnostiam dohnať stratu, ktorá vzniká neustálym poklesom predaja fyzických nosičov. Spoločnosť deklaruje, že hudobným spoločnostiam odvádza takmer 75% príjmov (pre porovnanie, Spotify platí hudobníkom 70%). Spotify však má takmer 60 miliónov používateľov, z toho 12,5 miliónov platiacich. Tidal má údajne 35 tisíc registrovaných používateľov.

Až čas však ukáže, či je Tidal takou revolúciou, za akú ho Jay-Z a ostatní hudobníci prezentujú (pozn. Jay-Z službu nedávno kúpil a pred pár dňami ju v zástupe hudobných celebrít opätovne spustil s už spomenutým prísľubom, že zmení hudobný priemysel). Z technického hľadiska však nejde o nič výnimočné. Službu môžete vyskúšať počas prvého mesiaca zadarmo. Registrovať sa môžete na oficiálnych stránkach.

Pozrite si našu diskusiu v relácii 24 hodín vo svete na TA3. Téme sa venujeme v čase 8:40.

 O novej službe Tidal diskutujeme v čase od 8:40

Roman Kadlec

Roman Kadlec
Testujem inteligentné hodinky, robotické vysávače, smartfóny a herné zariadenia. Sledujte ma na sociálnych sieťach @roman_fitit