Lietajúce auto s kolesami, ktoré slúžia ako vrtule. Presne také si dala patentovať spoločnosť Toyota. Vozidlo má elektrický pohon na batérie alebo palivové články a vyvinula ho Toyota Engineering and Manufacturing North America.

Patentovaný vynález je ,,vozidlo s dvojitým režimom kolies a metódou prechodu z pozemného režimu do vzdušného”.  Podanie na patentový úrad podrobne opisuje vozidlo s kolesami a ich  jedinečným zavesením.  Namontované na dlhých osiach môžu byť umiestnené vertikálne, vtedy auto jazdí po ceste. Keď pracujú horizontálne, presahujúc obrys karosérie, z kolies sa vysunú vrtule. Otáčajú sa dostatočnou rýchlosťou na to, aby vozidlo zdvihli do vzduchu.

Podľa návrhu je každé koleso-vrtuľa poháňané samostatným elektromotorom s batériovým pohonom, plynovou turbínou s generátorom, alebo  vodíkovými palivovými článkami. Funkciu zdroja energie môže plniť akékoľvek zariadenie dodávajúce energiu, dostatočne účinné na pohon kolies vozidla v dvojitom režime.

Stane sa  niekedy lietajúca Toyota skutočnosťou? Na túto otázku nie je jasná odpoveď. Nepochybne je to skvelý nápad na prototyp, ktorý by nadchol návštevníkov na veľtrhu spotrebnej elektroniky Consumer Electronics Show v Las Vegas. Na druhej strane, od patentu hoci aj k najjednoduchšiemu konceptu vedie často veľmi dlhá cesta.

 

Značky: