Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Toyota v snahe zvýšiť bezpečnosť na cestách a znížiť počet obetí dopravných nehôd vyvíja s pomocou umelej inteligencie (AI) systémy autonómneho riadenia. Inžinieri z Výskumného inštitútu Toyota vyvinuli Koncept Driving Sensei, ktorý  podporuje vodiča počas každodenných ciest a zlepšuje jeho schopnosti za volantom. Vďaka tomu sa stáva jazda príjemnejšou a najmä bezpečnejšou.

„Bezpečnosť je najvyššou prioritou Toyoty. Náš prístup zameraný na človeka ukazuje lepšie a bezpečnejšie spôsoby, ako môžu ľudia spolupracovať s umelou inteligenciou. Tieto možnosti rozširujeme vývojom modelov, ktoré predpovedajú správanie vodiča a zlepšujú jeho zručnosti,“ povedal Gill Pratt, generálny riaditeľ Toyota Research Institute (TRI).

Ešte lepšia spolupráca medzi človekom a autom

Tím Human Interactive Driving (HID) v Toyota Research Institute pracuje na systémoch autonómneho riadenia, ktoré sa zameriavajú na aktívnu bezpečnosť.  Koncept Driving Sensei prezentovaný inžiniermi TRI zapája vodiča do spolupráce s umelou inteligenciou a zlepšuje jeho zručnosti pomocou strojového učenia.

Prostredníctvom údajov zozbieraných počas strojového učenia inžinieri z tímu HID analyzujú ľudské správanie a vytvárajú modely, ktoré podporujú vodiča tým najprirodzenejším spôsobom. Zároveň tiež poukazujú na nebezpečenstvá na cestách. Umelá inteligencia upozorňuje vodiča na prekážky, na iných účastníkov cestnej premávky a dokonca aj na ťažké podmienky na ceste. Rozvoj umelej inteligencie je pevným základom pre implementáciu systémov autonómneho riadenia v budúcnosti.

„Veríme, že zmenou spôsobu, akým ľudia interagujú s autami a sprístupnením tejto technológie väčšiemu počtu ľudí, budeme schopní znížiť počet obetí dopravných nehôd,“ hovorí Avinash Balachandran, riaditeľ HID v TRI.

Doterajšie úspechy TRI boli prezentované na príklade simulátora, elektrických prototypov so štyrmi volantmi a áut prispôsobených na autonómnu jazdu – Toyota GR Supra a Lexus LC500. Trenažér jazdy riadený umelou inteligenciou poskytoval vodičovi pokyny a tipy v reálnom čase a podporoval ho v náročných situáciách, ako je napríklad šmyk na zľadovatenej vozovke.

Značky: