Tragédia nazvaná CCleaner

29

Používate aj vy veľmi populárny program CCleaner? Myslíte si, že ide o veľmi užitočný a mocný nástroj, pomáhajúci udržať počítač v bezproblémovom a čistom stave? Možno je na čase to prehodnotiť. Nedeľník TOUCHIT vážne i nevážne. Nezviazané IT témy na tisíc spôsobov.

O programe CCleaner počul zrejme každý trochu dlhodobejší používateľ počítača s Windows. Tento program je veľmi obľúbený najmä medzi začiatočníkmi a mierne pokročilými používateľmi, ktorí pomocou neho čistia svoj počítač.

Ide o utilitu spoločnosti Piriform, ktorá je v základnej podobe zdarma a v profesionálnej edícií, ktorá pridáva funkcie navyše, vás príde na 20, respektíve 40 eur (variant Professional Plus). Spoločnosť Piriform okrem iného poskytuje aj veľmi podarenú bezplatná utilitu Recuva, slúžiacu na obnovu zmazaných súborov a za to ju treba skutočne pochváliť.

Nedelnik10-turbo_nowat

Pozor na tlačidlo TURBO. Jeho efekt vás môže prekvapiť

CCleaner je jednoduchý program, ktorý dáva používateľovi možnosť čistiť vyrovnávaciu pamäť, záznamy histórie a iné dáta internetových prehliadačov a takisto samotného operačného systému. K tomu navyše pridáva aj čarovnú schopnosť čistenia systémových registrov, ktorej sa budem venovať s veľkou radosťou.

Ak ste fanúšik tohto programu, možno vám moje uštipačné poznámky trochu zdvihnú mandle. Neberte to ale zbytočne príliš vážne. Je to len výsledok mnohoročnej frustrácie. Technické problémy počítačov riešim už takmer dve desaťročia a nejakú variáciu na vetu „skúšal som to čistiť CCleanerom, ale nepomohlo to“ som počul už toľko krát, že to prestala byť zábava.

Moja rekcia keď počujem vetu:  „Skúšal som to opraviť CCleanerom, ale nepomohlo to.“

Softvérové placebo v akcii

Softvér CCleaner sa v základe dá označiť za triviálny rázcestník, ktorý združuje do jedného okna programu funkcie, ktoré sú v rámci operačného systému dostupné vo viacerých oknách.

Vo svojej sekcii nazvanej Čistič prakticky neponúka nič špeciálne, čo by ste v samotných cieľových programoch alebo systéme nenašli. História prehliadačov, ich vyrovnávacia pamäť (cache), cookies či do nich naposledy zadané adresy, to všetko je niečo, čo v prípade potreby zmažete priamo z menu prehliadačov prakticky jedným kliknutím.

Obvykle na to pravdaže nie je dôvod, pretože ide o veci, ktoré sú ukladané pre váš prospech a zrýchlenie práce s prehliadačom. Čistením týchto položiek teda svoj čas obvykle márnite, než šetríte, ale pravdaže, netreba len generalizovať a dôvody pre zmazanie týchto dát sa v špecifických prípadoch nájsť dajú.

Podobne je to aj v prípade čistenia temp súborov Windows, ku ktorému sa priamo v systéme dostanete tak, že kliknete pravým tlačidlom myši na ikonu disku a v menu Vlastnosti vyberiete položku Čistenie disku.

Nedelnik10-rezerva_nowat

Program CCleaner vám teda vo výsledku ušetrí pár kliknutí myši, ak chcete čistiť všetko hneď a zaraz. Nejde o nič, čomu by sa dalo obzvlášť hlasno tlieskať, ale zase nemožno to ani príliš kritizovať, pretože ide v základnej podobe o softvér zadarmo. Čo by ste pravda chceli za nula centov.

Na druhú stranu, za Pro verziu už ale platíte. Tá vám umožní napríklad zmazať záznamy systémových udalostí. Netuším, či je 20 eur vhodná cena za luxus, že tieto dáta v prípade potreby (i keď tu už sa hľadá dôvod dosť ťažko) zmažete z okna CCleaneru a nie z okna Správy počítača a jeho podsekcie Event Viewer.

Stačí ale toto k tomu, aby som program dával do súvislosti s tragédiou? Dôvod je iný. Používanie tohto programu je totiž neraz príbeh plný bezcennej snahy, hlúpych predstáv, smútku, omylov a nezriedkavo aj trpkého konca.

Na softvére ako takom vlastne nie je nič posmešné. Ide o triviálny nástroj na triválne úlohy, okorenený o pár absurdných činností. Problémom je hlavne používateľ a jeho nereálne očakávania.

Stretnúť sa dá napríklad s takými, ktorí zapínajú tento program každý deň (1, 2, 3, 4) a niektorí dokonca aj niekoľko krát denne. Tu už je na vážke, že či CCleaner občas nečistí aj hlavy používateľov.

Zhruba okolo roku 2000, kedy ešte CCleaner neexistoval, som si na návšteve u jedného svojho priateľa všimol, že tesne pred vypnutím svojho desktopu so systémom Windows 98 začal otvárať niekoľko odkazov na ploche, ktoré smerovali do rôznych temp priečinkov a zmazával z nich všetky dáta. Na otázku, prečo to robí, veď je to dohromady len pár MB, mi odpovedal, že má rád počítač v čistom stave. Potom vraj funguje rýchlejšie. Pokúšal som sa mu vysvetliť, že to tak asi nebude a pôjde len o pocit, ale neveril mi. Chvíľu som bol v pokušení mu povedať, že práca sa dá zautomatizovať pri vypnutí pomocou dávkového súboru, ale nakoniec som si to rozmyslel a pomyslel som si, že ho radšej nechám, nech ho to časom omrzí.

Nedelnik10-syzifos_nowat

Legendárny Sizyfos tlačiaci svoj CCleaner. Furt tie tempy maže a oni sa furt vracajú nazad…

Mnohí používatelia sú dodnes skalopevne presvedčení, že odstránenie 100 MB dát z cachce prehliadača, zmazanie 2 GB starých dát bodov obnovy a zlikvidovanie pár MB náhľadov v podobe súborov Thumbs.db nejako zázračne zrýchli počítač. Tento pocit zrýchlenia je veľmi zaujímavý. Nepochybne musí ísť aj o nejakú formu placebo efektu.

Pravda, dnes už na to môžu použiť CCleaner či iné programy a veľké ručné klikanie nie je nutné. Je to zaujímavý výsledok, podobný tomu, ako by ste zo svojho autorádia vymazali uložené stanice a následne mali pocit, že tá prevodovka už fakt zrazu radí nejako lepšie.

Mega Turbo Zrýchlenie PC 4000

Dôsledok takéhoto „čistenia“ je vo väčšine prípadov žiaľ presne opačný. Dáta ktoré z prehliadača zmažete, musí prehliadač pri ďalšom spustení a navštívení stránok znova stiahnuť, aj keď by inak už nemusel. Inak tomu nie ani pri náhľadov v podobe Thumbs.db, ktoré sa začnú znova vytvárať pri otvorení priečinkov s fotografiami či obdobnými dátami. Vo výsledku je tak takéto čistenie nositeľom spomalenia, i keď vskutku mierneho.

Vytúžené zrýchlenie budete každopádne hľadať márne. Výnimkou je jedine prípad, kedy je systémový disk úplne plný a operačný systém už skutočne nemá dostatok miesta na svoju prácu. V tomto prípade ale disk musíte uvoľňovať úplne inak. Je nutné presunúť dáta, ktoré môžete presunúť (napríklad svoje video súbory či fotky) nie zmazať dočasné súbory systému a prehliadačov, ktoré sa o pár minút znova doplnia na pôvodné hodnoty.

Prečo to vlastne ľudia robia? Prečo cítia potrebu každý deň či raz za týždeň mazať cache internetového prehliadača? Ak niekto každý deň má nervy na to, spúšťať daný analýzu v programe CCleaner a dáta mazať, v prvom rade mu gratulujem k dostatku voľného času.

Všetky prehliadače však obsahujú vlastný manažment vyrovnávacej pamäte. Obvykle si alokujú nejakú časť disku, napríklad niekoľko stoviek MB a následne si ju zapĺňajú. Stanovenú kapacitu neprekračujú a nepotrebné a dlho nepoužívané súbory mažú. Ručná správa používateľom nie je potrebná. Našťastie. Počítače majú predsa slúžiť nám, nie my im.

Nedelnik10-radio_nowat

Nikto by tu ale mohol namietnuť: Moment! Čo ak na niečo zabudnú? Čo ak sa niekde bude hromadiť nejakých niekoľko stoviek MB nepotrebných dát, o ktorých už prehliadač nebude vedieť a budú ho príšerne spomaľovať. A to nielen jeho, dokonca aj celý počítač.

Osobne som sa síce s takýmto obvinením ešte nestretol, ale môžeme pustiť uzdu fantázii. Veď tí ľudia čo spúštajú CCleaner niekoľko kráť denne a sústavne ten počítač čistia ako pred Vianocami musia mať nejaký dôvod, no nie?

Poďme to teda skúsiť. Natlačme 30 GB dát v podobe 100 000 súborov do cache prehliadačov a skúsme prehliadač spustiť. Sledujme pri tom, ako sa zmenia na slimákov.

Aby sme túto nepríjemnú situáciu dobre odhalili, využijeme dva stavy. Studený štart, pri ktorom prehliadač spustíme po čerstvom reštarte systému a teplý štart, pri ktorom ho spustíme opätovne z vypnutého stavu, keď bol ešte pred chvíľou spustený.

Prehliadač Chrome má svoju cache v priečinku: C:\Používatelia\Meno účtu\AppData\Local\Google\Chrome\User Data\Default\Cache.

Firefox pre zmenu v AppData\Local\Mozilla\Firefox\Profiles\vašeID.default\cache2 (Informácie o cache Firefoxu získate zadaním about:cache do adresného riadku)

A napokon Internet Explorer 11 zas v AppData\Local\Microsoft\Windows\INetCache.

Nedelnik10-tabulka_nowat

No, nejako to nefungovalo. Ako môžeme vidieť, spomalenie je skutočne masívnych 0 %.

Ale tak, ľudia majú iný dôvod pre pravidelné mazanie dočasných súborov internetových prehliadačov. Tým je predsa ušetrenia miesta! To je veľmi dobrý dôvod. Úprimnú sústrasť všetkým používateľom, ktorý majú Windows nainštalovaný na 32 GB USB kľúči. Musí to byť naozaj utrpenie.

My ostatní, ktorí máme systém na niekoľko stoviek GB veľkých SSD, alebo niekoľko TB pevných diskoch to skrátka nechápeme a nedokážeme oceniť tú Sizyfoskú prácu, pri ktorej každý deň zmažete 60 MB dát z cache prehliadača a ako na potvoru sa tam pri jeho ďalšom štarte zas objavia.

Ale čo, každý MB navyše keď prehliadač nie je spustený je veľmi prospešný, pretože je využitý na zatajené turbo zrýchľovanie operačného systému, o ktorom nevie ani samotný Microsoft.

Nedelnik10-cistenie1_nowat

Uf, 250 MB! Na uvoľnené miesto si uložím pár minútové HD video z YouTube. Škoda že tá kapacita zmizne keď prehliadač zas spustím…

Žiaľ, čistenie tempov pri pocitoch zrýchlenia nekončí. Nekonečný zástup ľudí je presvedčených o tom, že čistenie CCleanerom odstráni výskyt BSOD, či iné technické problémy počítača.

To už hraničí s tým, že sa pri rozklepanom motore auta rozhodnete vybrať rezervné koleso z kufru, a čakáte, že to váš problém vyrieši.

Čistenie registrov a zázračné vyťahovanie králikov z klobúku

Najväčšia mágia programu CCleaner sa skrýva pod funkciou Čistič registrov. Systémové registre sú pre drvivú väčšinu používateľov španielska dedina, avšak vedia, že ak majú nejaký technický problém, vhodnou úpravou nejakej vetvy sa dá často vyriešiť.

Dostanú teda správny pocit, že registre sú mimoriadne dôležitá časť systému, ktorá výrazne ovplyvňuje jeho fungovanie. Ak šikovný program CClener dokáže rozpoznať desiatky vetiev, ktoré sú zbytočné, to by bol v tom čert, ak by sa nejaké to zrýchlenie neprinieslo, no nie? Poďme to spolu vyskúšať.

Systémové registre Windows sú hierarchickou databázou, ktorá nesie hodnoty nastavenia systému a obvykle aj nainštalovaných programov. Ak sa chcete na ne pozrieť, stačí otvoriť editor tejto databázy v podobe programu Regedit, ktorý je súčasťou Windows (napríklad zadaním jeho názvu do integrovaného vyhľadávania).

Databáza je rozdelená na päť základných vetiev: HKEY_CLASSES_ROOT (HKCR), HKEY_CURRENT_USER (HKCU), HKEY_LOCAL_MACHINE (HKLM), HKEY_USERS (HKU) a HEY_CURRENT_CONFIG (HKCC).

Nedelnik10-reg_nowat

Registre sa pri behu systému nachádzajú v operačnej pamäti, avšak pri štarte sa databáza načítava z niekoľkých súborov, ktoré sa označujú ako hives (včelie úle). Sú uložené v podobe súborov v systémovom priečinku Windows/System32/config, pričom ide hlavne o SYSTEM, SOFTWARE, SECURITY, SAM a DEFAULT. Registre majú obvykle okolo 200 MB a exportom si môžete všetky dáta uložiť pokojne aj do textového súboru, ktorý sa dá následne spätne importovať.

Zoberme teda virtuálnu mašinu s Windows 10, ktorá bude umiestnená na bežnom pevnom disku a dostane 3 GB RAM. Nie je to žiadny zázrak, ale aspoň nám dobre nasimuluje starší stroj.

Vyexportujme si celé registre a pozrime sa na ne. Majú 192 MB a ak tento textový súbor horko ťažko otvoríme, zistíme, že obsahuje zhruba jeden a pol milióna riadkov (konkrétne 1 710 975).

Najviac vždy zaberá vetva HKEY_LOCAL_MACHINE, ktorá v našom prípade tvorí až 90 % objemu. Vyexportujeme si teda túto vetvu zvlášť a urobme v nej magický trik.

Prepíšeme adresu všetkých vetiev tak, aby namiesto HKEY_LOCAL_MACHINE/podvetva dostali adresu HKEY_LOCAL_MACHINE/System/Experiment. Inak povedané, do zrejme najdôležitejšej vetvy registra importujeme o úroveň nižšie kompletnú kópiu celej vetvy.

Nedelnik10-Reg00_nowat

Prepisovať 1,5 milióna riadkov, to by bola práca na celý život. Word by to síce automatickým premenovaním zvládol rýchlejšie, ale aj jemu by to zabralo celý večer.

Použil som preto nástroj s ľubozvučným názvom FART (prd), ktorý je špecializovaný na prácu s objemnými textami a spustil som ho zo systémovej konzoly. Mal hotovo za pár sekúnd.

Následne som vetvu importoval do registrov, čo trvalo niekoľko desiatok sekúnd. Výsledkom je, že registre takmer zdvojnásobili svoj objem. Dáta zaberajú 380 MB a počet riadkov narástol 1,7 na 3,2 milióna (3 276 195).

Keďže predpokladáme, že CCleaner po odobratí 20 zbytočných záznamov z registru spraví z počítača raketu, tak po takejto dávke sa musí Windows zmeniť na parný valec, no nie? Poďme ho reštartovať a zasmejme sa, ako ten slimák bude dlho nabiehať.

Zase to ako na potvoru nevyšlo! Ten Windows má o 1,5 milióna záznamov v registri viac, ale funguje rovnako rýchlo. No to už snáď musí byť nejaká mágia.

Alebo že by nám čaroval ten CCleaner? Naozaj si niekto myslí, že len samotný akt odstránenia 20 vetiev niečo zrýchli a ich pridanie niečo spomalí? Ak vezmete do ruky knihu s tisíckami strán a zmažete z nej desať viet, zrýchli sa výrazne doba za ktorú ju prečítate?

Môže vám napadnúť, že systém sa zrýchli tým, že sa odstránia chybné alebo poškodené položky registra, na ktorých sa systém zasekáva. Tie položky, ktoré CCleaner odhalil a ponúkol ich na odstránenie, musia byť fakt problematické, no nie? Veď napokon, 1,5 milióna mŕtvol v podvetve Experiment neodhalil, ale tieto áno, tak to už musia byť fakt extrémne brzdiče.

Nedelnik10-cistenie2_nowat

Pozrime sa na ne: Nepoužívaná prípona súboru, neplatná cesta k aplikácii, no toto, samí záškodníci. Zoberme ich, zduplikujme a naprášme ich do registrov nazad v podobe 10 000 ich kópii. To už sa musí fakt nejako prejaviť.

No skúste trikrát hádať výsledok….

Nedelnik10-turbo_nowat

Je TURBO čas!

Nebudem vás už nudiť videom, aj tak by ste ho nerozlíšili od toho čo je o pár riadkov vyššie. Spomalenie sa skrátka nekoná.

Počítač nie je človek a je irelevantné, či pri „čistení registrov“ zmažete z obrovskej databázy pár položiek. Je pravdou, že nie je problém nejakú konkrétnu vetvu upraviť, aby vám nábeh systému zbrzdila, ale také niečo vám CCleaner ani iné podobné programy neodhalia, pretože ide o regulárne položky.

To čo pri takýchto programoch žiaľ hrozí je, že detegujú zbytočnosť nejakej položky chybne, a používateľ ju odstráni. Výsledkom môže byť neraz extrémne čudesné správanie systému, ktoré sa veľmi ťažko diagnostikuje, pretože za normálnych podmienok by k nemu nikdy nedošlo.

Ak máte CCleaner radi, nikto vám ho neberie. Možno by ale bolo dobré zamyslieť sa nad tým, či vlastne nie ste v konečnom dôsledku jeho otrokom a každodenne mažete vyrovnávaciu pamäť prehliadačov a systému ako nejaká „cvičená opica“. Nič dobré vám to neprinesie a len strácate čas. Ak už ste tak závislý, že nedokážete prestať, skúste sa aspoň vyhnúť „čisteniu“ systémového registra. Tieto postupy nemajú žiadne potenciálne merateľné a relevantné výhody a môžu priniesť v prípade nezdaru len a len nevýhody.

Alebo skrátka pokračujte. Veď doteraz ste žiadne problémy nemali, takže to zákonite znamená, že ich nebudete mať ani zajtra, no nie? Veď napokon, aj tú ekonomiku treba nejako podporovať.

Nedelnik10-servisak_nowat

Značky:

O autorovi

Profesionálnej žurnalistike sa venujem od roku 2006. Zameriavam sa najmä na prehľadové a analytické články z prostredia hardvéru, výrobných procesov polovodičov, umelej inteligencie a ďalších technológií. Mojou doménou je takisto servis hardvéru aj softvéru.

29 komentárov

 1. V článku je viacero nepresností a zavádzaní. CCleaner nie je tool pre magické urýchlenie PC ale pre zmazanie balastu ktorý nielen že môže ale v reále aj naozaj spôsobuje problém behu hlavne internetových prehliadačov.

  V praxi som takto vyčistil niekoľko GB z cache browserov na laptopoch ktoré ledva dýchali. Samozrejme že nemá zmysel to púšťať každý deň, najnovšie verzie CCleanure obsahujú tool na monitorovanie a ponúkajú čistenie až pri presiahnutí niekoľko sto MB objemu temp a cache.

  Ďaľšia vec je, že CCleaner maže tempy vo viacerých app a browseroch naaz, čiže nemusí to user pracne hľadať a klikať, mnohí používajú na niečo IE, na niečo FF, na niečo CHROME atď…

  Čistenie registrov nemá za primárny cieš urýchlenie PC ale hlavne je odstránenie chýb, ktoré môžu spôsobiť zamrznutie PC… Napríklad nejaká share cesta k programu ktorý už na sieti neexistuje môže spôsobovať zatuhanie systému, ktorý ju vytrvale hľadá po sieti… atď…

  CCleaner je jednoduchý tool ale užitočný, nie je všeliek a dobrý IT vie že na spojazdnenie „zdochnutého“ PC musí spraviť viacero úkonov, od vyčistenia od prachu spôsobujúceho prehrievanie a padanie a mrznutie, až po prečistenie temp a registrov … odinštalovanie nepotrebných app a addons, zdefragovanie disku aj registrov a pod..

  Toolsy ako CCleaner sú na trhu od počiatku PC a Win a sú ich stovky až tisíce.. Vybrať si len jeden a takto ho mierne zdehonestovať mi príde nefér…

  • František Urban on

   Zrejme ste nejaké pasáže článku preskakovali, pretože daným veciam sa v ňom venujem. Porovnával som prehliadače s niekoľkými desiatkami GB v cache, vysvetľoval som, že nemusíte pracne hľadať a klikať, pretože každý prehliadač to zvládne sám skoro na jedno kliknutie (často to trvá aj kratšie než „analýza“ CCleanerom), Ďalej preberám nielen problematiku zrýchlenia, ale aj opravovania. Venujem sa teda aj tvrdeniam, že CClener odstraňuje napr. vetvy registra spôsobujúce zasekávanie, zamrznutie a podobne. Dôvod prečo som si vybral tento program je jednoduchý. Je bezkonkurenčne najpopulárnejší v tejto oblasti.

 2. Zaujimavy clanok, ale rad by som si precital aj dake best practice sposoby ako teda PC cistit s vylepsenim vykonu (mimo trivialnych rad typu, neinstalujte zbytocny SW, nepreplnovat dik a pod)

 3. V článku som nevidel názor na funkciu „wipe free space“. Síce nie je nič účinnejšie ako formátovanie disku, ale prepis voľného miesta na disku bez formátovania cez CCleaner tiež nie je vôbec účinný?

  • František Urban on

   Táto funkcia nemá s čistením (v štýle, že niečo zavadzia) prakticky nič spoločné. Ide o opakované prepísanie konkrétnych miest disku tak, aby nebolo možné pôvodné dáta obnoviť špecializovanými programami. Je to totožné s tým, ako keby ste vy ručne do daného miesta nakopírovali iné dáta. Proces takéhoto prepisu zaberá čas a ak svoj disk nepredávate niekomu cudziemu, nedáva prakticky žiadny zmysel. Váš počítač po aplikovaní tohto procesu čistejší ani rýchlejší nebude. V rámci súborového systému je totiž dané miesto evidované ako prázdne a pri najbližšej príležitosti sa do neho zapíšu iné dáta. Je jedno, že tam nejaké dáta boli zapísané predtým. Disku je jedno, že nové dáta „011 110“ zapíše do priestoru, kde je aktuálne „010 100“ (pôvodné a už nepoužívané dáta), alebo do „vyčisteného“ „000 000“. Proces je rovnako rýchly. Rozdiel je len v tom, že pôvodný súbor sa do prepisu dá v prípade potreby obnoviť.

   • Daniel Novak on

    dakujeme vam, Frantisek, a aky teda program pouzivate vy, resp by ste vedeli odporucit na to zrychlenie PC, kedze pocitam, bude v tom aj nejake to ocistenie, ale zaoberat sa cistenim, ked to najdolezitejsie cistenie je uz zabudovane v systemoch je mletie prazdnej slamy.
    Tym nechcempovedat, ze nemam poriadok rad, ale som skor za konstruktivny poriadok, ako moj kamo povedal, ze len hlupy potrebuje mat prilis poukladane veci , ale mudry sa vyzna aj v chaose 😉

    • Není žádný SW na zrychlení PC.
     PC lze zrychlit jediným způsobem, a to je výkonnější HW, prakticky procesor a HDD/SSD rychlejší, než ten stávající v sestavě (drobné úpravy parametrů HW v rámci OC nezmiňuji).
     Za pomoci nevhodného (či dokonce nežádoucího) SW lze chod systému pouze zpomalit, nebo nevratně poškodit (nutnost přeinstalace).

 4. pri každom čistení som mal pronlémy, že prehliadač potreboval znova zadať prihlasovacie údaje, rozhodilo mi ikonky na desktope a zrýchlenie pc som nepocítil

 5. Pane Urban – skvělý článek! Moc jsem se bavil a ještě se dozvěděl i něco užitečného a zajímavého, dokonce důležitého – díky! 🙂

 6. V živote nejestvuje nič čo by nebolo možné parádne skritizovať. Tak isto je to aj s týmto článkom. Ja používam C.C.Cleaner roky a nikdy som s ním nemal žiadne problémy. Pre mňa ako bežného používateľa je úplne jedno či tento program eventuálne náhodou vymaže niečo navyše alebo naopak ponechá niečo z toho čo by mal vymazať. Pre mňa je podstatné že mi systém beží v poriadku a bez problémov a všetko ostatné je pre mňa nepodstatné. Nezvyknem čistiť každý deň a tiež sa mi to nespúšťa pri štarte PC. Ale keď si z času na čas nechám PC prečistiť CCCleanerom, rozdiel je vždy cítiť. Netvrdím že je to úplne perfektný program, ale to nie je ani samotný Windows, tak čo.
  Ešte aby som zbytočne nedvíhal zo stoličiek fanúšikov pisateľa tohto článku musím samozrejme prehlásiť že som tu vyjadril iba môj vlastný názor. Nič viac a nič menej. Howk.

  • radšej amen, alebo dohovoril som, pokiaľ neovládaš „indiánsku angličtinu“ Pre tvoju informáciu – správne je HOWGH

 7. Pingback: CCleaner bol takmer mesiac infikovaný škodlivým softvérom | TOUCHIT

 8. Ach jaj.. a to som si myslel, že to ľudia (keď to na vlastné oči uvidia ako dôkazy testov, ktoré ste vykonali aj názorne ukázali -napr. video-) konečne pochopia, že je tento a podobné programy jemu, úplne zbytočný krásne vyzerajúci program, s kopou „dôležito znejúcich“ slovíčok, prečo to či ono vymazať. Ale očividne, som sa mýlil a ľudia asi vždy, potrebujú iba osobnú skutočne ZLÚ skúsenosť s danými programami, aby urobili to rozhodnutie ich nepoužívať. Hold, komu niet rady a pomoci, musí sám padnúť aby cítil, že to naozaj bolí a poučil sa z toho.

  Pekný a opäť šťavnato sarkastický NEDEĽNÍK, na ktorý sa každý víkend teším, s čím nás zase oboznámite a zároveň dobre pobavíte, tzv. sarka-škola-číta-úsmevom 😀 😉 :). Veľa zdaru a kopu nových nápadov, pán František! :).

 9. pouzival som ASC, windows si robi bordel a neupratuje. ked mate male disky, tak potom tam uz nie je miesto. ako priklad k dnesnej dobe uvediem napr. ssd. ak mam starsi pocitac, kde bol napr. 64gb ssd co na tu dobu patrilo k spicke, tak teraz ked sa MS vyhraza, ze treba mat aspon 30gb ci kolko volneho pre aktualizacie, inak sa nenainstaluju, tak si vazim kazdy uvolneny kb. obdobne je to aj napr. so 128gb ssd, kde napr. si kvoli rychlosti nainstalujem jednu, dve hry, a hned mam 70gb zabranych hrami, 30gb windows a volny asi 15 gb, kedze 128 nie je 128 ale dajme tomu 115 gb, ktore su realne volne.

  co sa tyka toolov, ak mate lenovo a intel rapid storage ci ako sa to vola, co spaja ssd a hdd tak bud vam data sa stratia vdaka aktualizaciam Windowsu, alebo vdaka takymto nastrojom. obdobne to bude asi aj s AMD co zacina propagovat podobne riesenie.

  riesenie, windows nech nespehuje, odstranuje si vsetko z registrov, tmp, a inych suborov uz neexistujuce informacie a nech si kontroluje ake tools su nainstalovane, nie ze po aktualizacii mi odpali vsetky data a nahodi recovery obrazovky, ktora uz nic nezachrani.

  potom nebude potrebne mat tooly, ktora sa snazia robit to, co by mal robit windows automaticky

 10. Tragédia nazvaná CCleaner.
  Tento článok je jednoznačne vysoko profesionálny. Napísať taký rozsiahly článok s dôkazmi o minimálnom prínose tohto programu pre chod počítača, si určite vyžadovalo veľa času. Keby autor článku nemal záujem upozorniť čitateľov na záludnosti tohto programu, tak určite by to nerobil a radšej by sa venoval niečomu inému.
  Moja skúsenosť s týmto programom je takáto: už som mal niekoľko verzii tohto programu. Voľakedy som zafajkal všetky položky v Čističi a v Registroch a spustil čistenie. Počítač sa mi nezrýchlil, ale mal som aspoň dobrý pocit z dobre vykonanej práce. Už sa mi niekoľkokrát stalo, že po čistení mi jednoducho nešli niektoré aplikácie. Tak som sa k tomuto programu vracal iba niekoľkokrát do roka a čisteniu v Registroch som sa radšej vyhol. Aj tak mi program poškodil počítač tak, že teraz mi vôbec nenaskočí pracovná plocha a musím riešiť vážny problém s haváriou počítača. Súhlasím s tým, že program môže niekedy s nejakým problémom pomôcť, avšak pri odfajkovaní položiek treba zvažovať čo odfajknem a čo nie. Ak bezhlavo všetko odfajknete a spustite čistenie, dopadne to asi tak, ako keď do čistiarne prinesiete oblečenie a po vyčistení na ňom nenájdete žiadny gombík a zips treba našiť nový.
  Ak niekto s článkom nesúhlasí, nech si láskavo urobí po svojom.
  Podľa príslovia: Múdremu neraď, silnému nedvíhaj !

  • Problem nie je CCleaner, ale to, ze ste v systeme robili zasahy, o ktorych nemate potrebne znalosti. Dat BFU taketo systemove nastroje a povedat mu ze sa pouzivaju ako one-click riesenia na zlepsenie a zrychlenie pocitaca je rovnake, ako dat panelakovemu decku do ruky patnastkilovu husqvarnu a poslat ho do lesa spilit strom- v jednom i druhom pripade sa to skonci tragicky.

 11. CCleaner je dobry sw pre ludi, ktori s nim vedia pracovat. Pouzivam ho na mazanie temp a cache prehliadacov, vobec nie preto, lebo by to malo nieco zrychlit, ale preto, ze mam rad po sebe rychlo a efektivne pozametane. Samozrejme, ze nie dokonale, ale prakticky. Pokial boli aj velke instalacie, nie su to stovky megabajtov, ale desiatky gigabajtov balastu, ktore CCleaner na par klikov odstrani. V dobe rychlych SSD diskov uz nepotrebujeme defragmentovat, odstranovat cakania a optimalizovat startovaci proces, aby Win rychlo nabehol, ale zase mat 15 giga v temp a dalsie 2 vo vyrovnavacej pamati, pri plnom 180GB disku to citit. Nie, nekupim si vacsi, ani sa nebudem rozpamatavat kde presne su temp a cache adresare a mazat ich rucne, radsej si to na par klikov zmazem cez CCleaner. Tak isto ako vsetok ten candy crush a office bloatware instalovany v zaklade Windows 10. CCleaner je rozsireny cistic disku, hladat za tym nieco viac v podobe jednorazovych systemovych vseliekov je uz autorova bujna fantazia, rovnako ako aj to, ze CCleaner nieco pokazil- pri upravach registrov ponuka zalohu a tiez manualnu kontrolu pred zmazanim, len bfu to slepo odklepne a potom place. A mozno bol podobny incident aj dovodom tohto clanku… v style dobabrat nieco a potom plakat a hladat chybu vsade len nie tam kde je

 12. Pingback: Ako vymeniť starý nefunkčný operačný systém Windows za nový bez straty dát | TOUCHIT

 13. Pingback: Ako vymeniť starý nefunkčný operačný systém Windows za nový bez straty dát – WUMEDA

 14. Pingback: Ako funguje systémový register Windows a čo ho vlastne tvorí? | TOUCHIT

 15. Pingback: Ako funguje systémový register Windows a čo ho vlastne tvorí? – ITmix.cz

Pridaj komentár