Používate aj vy veľmi populárny program CCleaner? Myslíte si, že ide o veľmi užitočný a mocný nástroj, pomáhajúci udržať počítač v bezproblémovom a čistom stave? Možno je na čase to prehodnotiť. Nedeľník TOUCHIT vážne i nevážne. Nezviazané IT témy na tisíc spôsobov.

O programe CCleaner počul zrejme každý trochu dlhodobejší používateľ počítača s Windows. Tento program je veľmi obľúbený najmä medzi začiatočníkmi a mierne pokročilými používateľmi, ktorí pomocou neho čistia svoj počítač.

Ide o utilitu spoločnosti Piriform, ktorá je v základnej podobe zdarma a v profesionálnej edícií, ktorá pridáva funkcie navyše, vás príde na 20, respektíve 40 eur (variant Professional Plus). Spoločnosť Piriform okrem iného poskytuje aj veľmi podarenú bezplatná utilitu Recuva, slúžiacu na obnovu zmazaných súborov a za to ju treba skutočne pochváliť.

Nedelnik10-turbo_nowat

Pozor na tlačidlo TURBO. Jeho efekt vás môže prekvapiť

CCleaner je jednoduchý program, ktorý dáva používateľovi možnosť čistiť vyrovnávaciu pamäť, záznamy histórie a iné dáta internetových prehliadačov a takisto samotného operačného systému. K tomu navyše pridáva aj čarovnú schopnosť čistenia systémových registrov, ktorej sa budem venovať s veľkou radosťou.

Ak ste fanúšik tohto programu, možno vám moje uštipačné poznámky trochu zdvihnú mandle. Neberte to ale zbytočne príliš vážne. Je to len výsledok mnohoročnej frustrácie. Technické problémy počítačov riešim už takmer dve desaťročia a nejakú variáciu na vetu „skúšal som to čistiť CCleanerom, ale nepomohlo to“ som počul už toľko krát, že to prestala byť zábava.

Moja rekcia keď počujem vetu:  „Skúšal som to opraviť CCleanerom, ale nepomohlo to.“

Softvérové placebo v akcii

Softvér CCleaner sa v základe dá označiť za triviálny rázcestník, ktorý združuje do jedného okna programu funkcie, ktoré sú v rámci operačného systému dostupné vo viacerých oknách.

Vo svojej sekcii nazvanej Čistič prakticky neponúka nič špeciálne, čo by ste v samotných cieľových programoch alebo systéme nenašli. História prehliadačov, ich vyrovnávacia pamäť (cache), cookies či do nich naposledy zadané adresy, to všetko je niečo, čo v prípade potreby zmažete priamo z menu prehliadačov prakticky jedným kliknutím.

Obvykle na to pravdaže nie je dôvod, pretože ide o veci, ktoré sú ukladané pre váš prospech a zrýchlenie práce s prehliadačom. Čistením týchto položiek teda svoj čas obvykle márnite, než šetríte, ale pravdaže, netreba len generalizovať a dôvody pre zmazanie týchto dát sa v špecifických prípadoch nájsť dajú.

Podobne je to aj v prípade čistenia temp súborov Windows, ku ktorému sa priamo v systéme dostanete tak, že kliknete pravým tlačidlom myši na ikonu disku a v menu Vlastnosti vyberiete položku Čistenie disku.

Nedelnik10-rezerva_nowat

Program CCleaner vám teda vo výsledku ušetrí pár kliknutí myši, ak chcete čistiť všetko hneď a zaraz. Nejde o nič, čomu by sa dalo obzvlášť hlasno tlieskať, ale zase nemožno to ani príliš kritizovať, pretože ide v základnej podobe o softvér zadarmo. Čo by ste pravda chceli za nula centov.

Na druhú stranu, za Pro verziu už ale platíte. Tá vám umožní napríklad zmazať záznamy systémových udalostí. Netuším, či je 20 eur vhodná cena za luxus, že tieto dáta v prípade potreby (i keď tu už sa hľadá dôvod dosť ťažko) zmažete z okna CCleaneru a nie z okna Správy počítača a jeho podsekcie Event Viewer.

Stačí ale toto k tomu, aby som program dával do súvislosti s tragédiou? Dôvod je iný. Používanie tohto programu je totiž neraz príbeh plný bezcennej snahy, hlúpych predstáv, smútku, omylov a nezriedkavo aj trpkého konca.

Na softvére ako takom vlastne nie je nič posmešné. Ide o triviálny nástroj na triválne úlohy, okorenený o pár absurdných činností. Problémom je hlavne používateľ a jeho nereálne očakávania.

Stretnúť sa dá napríklad s takými, ktorí zapínajú tento program každý deň (1, 2, 3, 4) a niektorí dokonca aj niekoľko krát denne. Tu už je na vážke, že či CCleaner občas nečistí aj hlavy používateľov.

Zhruba okolo roku 2000, kedy ešte CCleaner neexistoval, som si na návšteve u jedného svojho priateľa všimol, že tesne pred vypnutím svojho desktopu so systémom Windows 98 začal otvárať niekoľko odkazov na ploche, ktoré smerovali do rôznych temp priečinkov a zmazával z nich všetky dáta. Na otázku, prečo to robí, veď je to dohromady len pár MB, mi odpovedal, že má rád počítač v čistom stave. Potom vraj funguje rýchlejšie. Pokúšal som sa mu vysvetliť, že to tak asi nebude a pôjde len o pocit, ale neveril mi. Chvíľu som bol v pokušení mu povedať, že práca sa dá zautomatizovať pri vypnutí pomocou dávkového súboru, ale nakoniec som si to rozmyslel a pomyslel som si, že ho radšej nechám, nech ho to časom omrzí.

Nedelnik10-syzifos_nowat

Legendárny Sizyfos tlačiaci svoj CCleaner. Furt tie tempy maže a oni sa furt vracajú nazad…

Mnohí používatelia sú dodnes skalopevne presvedčení, že odstránenie 100 MB dát z cachce prehliadača, zmazanie 2 GB starých dát bodov obnovy a zlikvidovanie pár MB náhľadov v podobe súborov Thumbs.db nejako zázračne zrýchli počítač. Tento pocit zrýchlenia je veľmi zaujímavý. Nepochybne musí ísť aj o nejakú formu placebo efektu.

Pravda, dnes už na to môžu použiť CCleaner či iné programy a veľké ručné klikanie nie je nutné. Je to zaujímavý výsledok, podobný tomu, ako by ste zo svojho autorádia vymazali uložené stanice a následne mali pocit, že tá prevodovka už fakt zrazu radí nejako lepšie.

Mega Turbo Zrýchlenie PC 4000

Dôsledok takéhoto „čistenia“ je vo väčšine prípadov žiaľ presne opačný. Dáta ktoré z prehliadača zmažete, musí prehliadač pri ďalšom spustení a navštívení stránok znova stiahnuť, aj keď by inak už nemusel. Inak tomu nie ani pri náhľadov v podobe Thumbs.db, ktoré sa začnú znova vytvárať pri otvorení priečinkov s fotografiami či obdobnými dátami. Vo výsledku je tak takéto čistenie nositeľom spomalenia, i keď vskutku mierneho.

Vytúžené zrýchlenie budete každopádne hľadať márne. Výnimkou je jedine prípad, kedy je systémový disk úplne plný a operačný systém už skutočne nemá dostatok miesta na svoju prácu. V tomto prípade ale disk musíte uvoľňovať úplne inak. Je nutné presunúť dáta, ktoré môžete presunúť (napríklad svoje video súbory či fotky) nie zmazať dočasné súbory systému a prehliadačov, ktoré sa o pár minút znova doplnia na pôvodné hodnoty.

Prečo to vlastne ľudia robia? Prečo cítia potrebu každý deň či raz za týždeň mazať cache internetového prehliadača? Ak niekto každý deň má nervy na to, spúšťať daný analýzu v programe CCleaner a dáta mazať, v prvom rade mu gratulujem k dostatku voľného času.

Všetky prehliadače však obsahujú vlastný manažment vyrovnávacej pamäte. Obvykle si alokujú nejakú časť disku, napríklad niekoľko stoviek MB a následne si ju zapĺňajú. Stanovenú kapacitu neprekračujú a nepotrebné a dlho nepoužívané súbory mažú. Ručná správa používateľom nie je potrebná. Našťastie. Počítače majú predsa slúžiť nám, nie my im.

Nedelnik10-radio_nowat

Nikto by tu ale mohol namietnuť: Moment! Čo ak na niečo zabudnú? Čo ak sa niekde bude hromadiť nejakých niekoľko stoviek MB nepotrebných dát, o ktorých už prehliadač nebude vedieť a budú ho príšerne spomaľovať. A to nielen jeho, dokonca aj celý počítač.

Osobne som sa síce s takýmto obvinením ešte nestretol, ale môžeme pustiť uzdu fantázii. Veď tí ľudia čo spúštajú CCleaner niekoľko kráť denne a sústavne ten počítač čistia ako pred Vianocami musia mať nejaký dôvod, no nie?

Poďme to teda skúsiť. Natlačme 30 GB dát v podobe 100 000 súborov do cache prehliadačov a skúsme prehliadač spustiť. Sledujme pri tom, ako sa zmenia na slimákov.

Aby sme túto nepríjemnú situáciu dobre odhalili, využijeme dva stavy. Studený štart, pri ktorom prehliadač spustíme po čerstvom reštarte systému a teplý štart, pri ktorom ho spustíme opätovne z vypnutého stavu, keď bol ešte pred chvíľou spustený.

Prehliadač Chrome má svoju cache v priečinku: C:\Používatelia\Meno účtu\AppData\Local\Google\Chrome\User Data\Default\Cache.

Firefox pre zmenu v AppData\Local\Mozilla\Firefox\Profiles\vašeID.default\cache2 (Informácie o cache Firefoxu získate zadaním about:cache do adresného riadku)

A napokon Internet Explorer 11 zas v AppData\Local\Microsoft\Windows\INetCache.

Nedelnik10-tabulka_nowat

No, nejako to nefungovalo. Ako môžeme vidieť, spomalenie je skutočne masívnych 0 %.

Ale tak, ľudia majú iný dôvod pre pravidelné mazanie dočasných súborov internetových prehliadačov. Tým je predsa ušetrenia miesta! To je veľmi dobrý dôvod. Úprimnú sústrasť všetkým používateľom, ktorý majú Windows nainštalovaný na 32 GB USB kľúči. Musí to byť naozaj utrpenie.

My ostatní, ktorí máme systém na niekoľko stoviek GB veľkých SSD, alebo niekoľko TB pevných diskoch to skrátka nechápeme a nedokážeme oceniť tú Sizyfoskú prácu, pri ktorej každý deň zmažete 60 MB dát z cache prehliadača a ako na potvoru sa tam pri jeho ďalšom štarte zas objavia.

Ale čo, každý MB navyše keď prehliadač nie je spustený je veľmi prospešný, pretože je využitý na zatajené turbo zrýchľovanie operačného systému, o ktorom nevie ani samotný Microsoft.

Nedelnik10-cistenie1_nowat

Uf, 250 MB! Na uvoľnené miesto si uložím pár minútové HD video z YouTube. Škoda že tá kapacita zmizne keď prehliadač zas spustím…

Žiaľ, čistenie tempov pri pocitoch zrýchlenia nekončí. Nekonečný zástup ľudí je presvedčených o tom, že čistenie CCleanerom odstráni výskyt BSOD, či iné technické problémy počítača.

To už hraničí s tým, že sa pri rozklepanom motore auta rozhodnete vybrať rezervné koleso z kufru, a čakáte, že to váš problém vyrieši.

Čistenie registrov a zázračné vyťahovanie králikov z klobúku

Najväčšia mágia programu CCleaner sa skrýva pod funkciou Čistič registrov. Systémové registre sú pre drvivú väčšinu používateľov španielska dedina, avšak vedia, že ak majú nejaký technický problém, vhodnou úpravou nejakej vetvy sa dá často vyriešiť.

Dostanú teda správny pocit, že registre sú mimoriadne dôležitá časť systému, ktorá výrazne ovplyvňuje jeho fungovanie. Ak šikovný program CClener dokáže rozpoznať desiatky vetiev, ktoré sú zbytočné, to by bol v tom čert, ak by sa nejaké to zrýchlenie neprinieslo, no nie? Poďme to spolu vyskúšať.

Systémové registre Windows sú hierarchickou databázou, ktorá nesie hodnoty nastavenia systému a obvykle aj nainštalovaných programov. Ak sa chcete na ne pozrieť, stačí otvoriť editor tejto databázy v podobe programu Regedit, ktorý je súčasťou Windows (napríklad zadaním jeho názvu do integrovaného vyhľadávania).

Databáza je rozdelená na päť základných vetiev: HKEY_CLASSES_ROOT (HKCR), HKEY_CURRENT_USER (HKCU), HKEY_LOCAL_MACHINE (HKLM), HKEY_USERS (HKU) a HEY_CURRENT_CONFIG (HKCC).

Nedelnik10-reg_nowat

Registre sa pri behu systému nachádzajú v operačnej pamäti, avšak pri štarte sa databáza načítava z niekoľkých súborov, ktoré sa označujú ako hives (včelie úle). Sú uložené v podobe súborov v systémovom priečinku Windows/System32/config, pričom ide hlavne o SYSTEM, SOFTWARE, SECURITY, SAM a DEFAULT. Registre majú obvykle okolo 200 MB a exportom si môžete všetky dáta uložiť pokojne aj do textového súboru, ktorý sa dá následne spätne importovať.

Zoberme teda virtuálnu mašinu s Windows 10, ktorá bude umiestnená na bežnom pevnom disku a dostane 3 GB RAM. Nie je to žiadny zázrak, ale aspoň nám dobre nasimuluje starší stroj.

Vyexportujme si celé registre a pozrime sa na ne. Majú 192 MB a ak tento textový súbor horko ťažko otvoríme, zistíme, že obsahuje zhruba jeden a pol milióna riadkov (konkrétne 1 710 975).

Najviac vždy zaberá vetva HKEY_LOCAL_MACHINE, ktorá v našom prípade tvorí až 90 % objemu. Vyexportujeme si teda túto vetvu zvlášť a urobme v nej magický trik.

Prepíšeme adresu všetkých vetiev tak, aby namiesto HKEY_LOCAL_MACHINE/podvetva dostali adresu HKEY_LOCAL_MACHINE/System/Experiment. Inak povedané, do zrejme najdôležitejšej vetvy registra importujeme o úroveň nižšie kompletnú kópiu celej vetvy.

Nedelnik10-Reg00_nowat

Prepisovať 1,5 milióna riadkov, to by bola práca na celý život. Word by to síce automatickým premenovaním zvládol rýchlejšie, ale aj jemu by to zabralo celý večer.

Použil som preto nástroj s ľubozvučným názvom FART (prd), ktorý je špecializovaný na prácu s objemnými textami a spustil som ho zo systémovej konzoly. Mal hotovo za pár sekúnd.

Následne som vetvu importoval do registrov, čo trvalo niekoľko desiatok sekúnd. Výsledkom je, že registre takmer zdvojnásobili svoj objem. Dáta zaberajú 380 MB a počet riadkov narástol 1,7 na 3,2 milióna (3 276 195).

Keďže predpokladáme, že CCleaner po odobratí 20 zbytočných záznamov z registru spraví z počítača raketu, tak po takejto dávke sa musí Windows zmeniť na parný valec, no nie? Poďme ho reštartovať a zasmejme sa, ako ten slimák bude dlho nabiehať.

Zase to ako na potvoru nevyšlo! Ten Windows má o 1,5 milióna záznamov v registri viac, ale funguje rovnako rýchlo. No to už snáď musí byť nejaká mágia.

Alebo že by nám čaroval ten CCleaner? Naozaj si niekto myslí, že len samotný akt odstránenia 20 vetiev niečo zrýchli a ich pridanie niečo spomalí? Ak vezmete do ruky knihu s tisíckami strán a zmažete z nej desať viet, zrýchli sa výrazne doba za ktorú ju prečítate?

Môže vám napadnúť, že systém sa zrýchli tým, že sa odstránia chybné alebo poškodené položky registra, na ktorých sa systém zasekáva. Tie položky, ktoré CCleaner odhalil a ponúkol ich na odstránenie, musia byť fakt problematické, no nie? Veď napokon, 1,5 milióna mŕtvol v podvetve Experiment neodhalil, ale tieto áno, tak to už musia byť fakt extrémne brzdiče.

Nedelnik10-cistenie2_nowat

Pozrime sa na ne: Nepoužívaná prípona súboru, neplatná cesta k aplikácii, no toto, samí záškodníci. Zoberme ich, zduplikujme a naprášme ich do registrov nazad v podobe 10 000 ich kópii. To už sa musí fakt nejako prejaviť.

No skúste trikrát hádať výsledok….

Nedelnik10-turbo_nowat

Je TURBO čas!

Nebudem vás už nudiť videom, aj tak by ste ho nerozlíšili od toho čo je o pár riadkov vyššie. Spomalenie sa skrátka nekoná.

Počítač nie je človek a je irelevantné, či pri „čistení registrov“ zmažete z obrovskej databázy pár položiek. Je pravdou, že nie je problém nejakú konkrétnu vetvu upraviť, aby vám nábeh systému zbrzdila, ale také niečo vám CCleaner ani iné podobné programy neodhalia, pretože ide o regulárne položky.

To čo pri takýchto programoch žiaľ hrozí je, že detegujú zbytočnosť nejakej položky chybne, a používateľ ju odstráni. Výsledkom môže byť neraz extrémne čudesné správanie systému, ktoré sa veľmi ťažko diagnostikuje, pretože za normálnych podmienok by k nemu nikdy nedošlo.

Ak máte CCleaner radi, nikto vám ho neberie. Možno by ale bolo dobré zamyslieť sa nad tým, či vlastne nie ste v konečnom dôsledku jeho otrokom a každodenne mažete vyrovnávaciu pamäť prehliadačov a systému ako nejaká „cvičená opica“. Nič dobré vám to neprinesie a len strácate čas. Ak už ste tak závislý, že nedokážete prestať, skúste sa aspoň vyhnúť „čisteniu“ systémového registra. Tieto postupy nemajú žiadne potenciálne merateľné a relevantné výhody a môžu priniesť v prípade nezdaru len a len nevýhody.

Alebo skrátka pokračujte. Veď doteraz ste žiadne problémy nemali, takže to zákonite znamená, že ich nebudete mať ani zajtra, no nie? Veď napokon, aj tú ekonomiku treba nejako podporovať.

Nedelnik10-servisak_nowat

Značky:

František Urban

František Urban
Zameriavam sa najmä na prehľadové a analytické články z oblasti najrôznejších technológií a ich vývoja. Nájdete ma takisto pri diagnostike HW a SW problémov.