Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Šéfovia lavičiek v najlepšej hokejovej lige sveta sa v tohtoročnom play-off budú môcť pri určovaní taktiky oprieť o ešte detailnejšie dáta o hráčoch a herných situáciách, ktoré sú zbierané pomocou najmodernejších technológií.

Softvérová spoločnosť SAP v spolupráci s Národnou hokejovou ligou (NHL) totiž predstavili vylepšenia mobilnej aplikácie SAP NHL Coaching Insights pre iPad. Novinky sú výsledkom posezónnych workshopov s trénerskými štábmi. Aktualizovaná aplikácia sa teraz ešte jednoduchšie používa, možno ju nasadiť aj na hlbšiu prípravu pred zápasmi a pribudli v nej ďalšie metriky, ktoré si tréneri sami vyžiadali.

Všetkých 31 tímov, ktoré sú v tejto sezóne súčasťou NHL, môže odteraz využívať nové funkcie:

  • Predbránkový priestor na mieru: Každý tím inak vníma nebezpečnosť jednotlivých zón v okolí bránky. Táto funkcia trénerom umožní zvoliť si jednu z piatich oblastí, v ktorých je vysoká pravdepodobnosť skórovania a prispôsobiť tomu svoju taktiku.
  • Plánovanie buly: Tréneri môžu prechádzať všetky potenciálne možnosti hráčskych dvojíc pri vhadzovaní a zvoliť si tú s najväčšou šancou na úspešne vyhrané buly. Táto funkcionalita zaznamenáva pomer výhier a prehier hráča na rôznych miestach vhadzovania a proti rôznym súperom. Počas hry niekedy nastane situácia, napríklad po zakázanom uvoľnení, keď tréner presne vie, ktorý zo súperových hokejistov sa postaví na buly. Face-off Matchup Planner koučom ponúkne v reálnom čase dáta na mieru, aby im pomohol pri rýchlom rozhodovaní.
  • Herné trendy/ analytika: Tréneri môžu detailne analyzovať strely vlastného i súperovho tímu v kľúčových úsekoch hry. Funkcie zamerané na zistenie trendov v hre im poskytnú informácie v zlomových momentoch zápasu.
  • Rýchlosť hráča: Kluby NHL budú mať informácie o tom, koľko ktorý hráč nakorčuľoval a akú najvyššiu rýchlosť dosiahol, takže môžu počas duelov lepšie manažovať čas strávený na ľade. Aplikácia dokáže určiť rýchlosť a vzdialenosť v 10-sekundových intervaloch a pomôže tak dosiahnuť optimálnu dĺžku jedného striedania.
  • Nepretržitý prístup: Aplikácia teraz umožňuje trénerom pripraviť lepšiu stratégiu pred stretnutím s konkrétnym súperom, robiť zmeny založené na dátach počas neho a analyzovať výkon ihneď po záverečnom klaksóne.

Používateľské dáta naznačujú, že vďaka rozšírenému prístupu používa SAP NHL Coaching Insights stále viac trénerov, ktorí aj prostredníctvom nej sledujú svojich ďalších súperov, zbierajú informácie a načrtávajú herný plán dokonca aj počas dní, keď ich mužstvo nehrá.

Ako SAP NHL Coaching Insights funguje môžete vidieť aj vo videu

„Počas pandémie sme sa pri interakcii s hráčmi spoliehali na technológie viac ako kedykoľvek predtým,“ hovorí Mike Sullivan, hlavný kouč Pittsburgh Penguins. „Nabitý program ešte zvýraznil dôležitosť správneho manažovania zaťaženia hráčov. Sledovanie času stráveného na ľade a ďalších metrík bolo pre nás kritické,“ tvrdí šéf lavičky Tučniakov.

Aplikácia v budúcnosti počíta s ďalšími vylepšeniami. Akonáhle bude možné sledovať pohyb puku pomocou systému Puck and Player Tracking, SAP NHL Coaching Insights pre iPad by mala trénerom ponúkať aj nasledovné informácie:

  • Čas, ktorý puk strávi v jednotlivých zónach: Tréneri budú mať k dispozícii osem rôznych variantov dát, takže budú môcť ešte presnejšie určiť, koľko času sa puk nachádzal v ktorej zóne. Aplikácia ponúkne aj možnosť filtrovania podľa hráča či tretiny.
  • Virtuálne opakovanie: Budúcu sezónu by mali byť k dispozícii nové animácie, ktoré vizuálne zjednodušia prehľad o tom, ako sa puk ocitol v konkrétnych zónach. Pribudnú aj detaily k jednotlivým hráčom, z ktorých bude možné zistiť, ako sa zachovali v momentoch pod tlakom. Každá hra bude k dispozícii v reálnom čase alebo zo záznamu.

Keď sa na ľad vrátia puky, ktoré umožňujú sledovanie pomocou senzorov, v kombinácii s existujúcim monitorovacím systémom hráčov NHL sa naplno ukážu možnosti spracovania dát, ktoré ponúka databáza SAP HANA Cloud. Trénerským štábom bude takmer v reálnom čase ponúkať, aktualizovať a vysvetľovať obrovské množstvo nových informácií. V budúcnosti, keď sa takáto pokročilá analytika stane bežnou súčasťou hry, možno očakávať prílev nových štatistík, ktoré si diváci budú môcť pozrieť či už priamo počas vysielania, na webovej stránke nhl.com/stats alebo na sociálnych médiách.

SAP NHL Coaching Insights vychádza zo SAP Business Technology Platform a využíva databázu SAP HANA Cloud. Prvý raz ju dostali tréneri k dispozícii v roku 2019, no vďaka neustálym vylepšeniam odvtedy stúpla miera jej využitia na štvornásobok a stala sa pre trénerov dôležitým nástrojom.

Značky: