Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

V roku 2020 klesli emisie skleníkových plynov o takmer 7 percent – a v niektorých mesiacoch medziročne dokonca o 17 %. Pandémia koronavírusu síce planéte dovolila trochu sa nadýchnuť, no ľudstvo za to platí príliš vysokú cenu. Výhľad napriek tomu nevyzerá dobre. Ak sa nič nezmení, v roku 2050 sa globálna teplota zvýši o 3°C,  čo je dvojnásobok v porovnaní s cieľom, dohodnutým pred piatimi rokmi v Paríži. Digitalizácia môže svojimi kreatívnymi riešeniami ľudstvu pomôcť tento záväzok napokon naplniť – no tým sa pre technologické firmy úloha nekončí.

Ak chceme naozaj planéte pomôcť, nestačí len plánovať. Na to, aby sme dosiahli reálne výsledky, je najvyšší čas pustiť sa do práce, hľadať spôsoby, ako emisie neustále znižovať a spraviť z nízkouhlíkového fungovania novú normu. Aj preto si v našej spoločnosti dávame stále náročnejšie ciele, no najmä dbáme na to, aby sme ich aj plnili. Sme uhlíkovo neutrálnou spoločnosťou už od roku 2018, pričom vyvažujeme sto percent našich prevádzkových emisií. V najbližších pätnástich rokoch však chceme dosiahnuť stav čistej nuly – a neutralizovať všetky emisie, na ktoré máme vplyv, vrátane dodávateľov a partnerov,“ hovorí Sylvia Žažová, marketingová riaditeľka spoločnosti Atos pre Česko a Slovensko.

Inovatívne riešenia

Atos svoje ciele zatiaľ predbieha aj vďaka kreatívnym riešeniam. Vo svojich dátových centrách napríklad používa stále vo vyššej miere energiu z obnoviteľných zdrojov, ktoré nahrádzajú fosílne palivá. Okrem toho zavádza inovatívne a energeticky šetrnejšie spôsoby chladenia, či už s pomocou využitia vody alebo čerstvého vzduchu. Na niektorých miestach, napríklad v bavorskom Fürthe, sa navyše zvyškové teplo z dátového centra využíva v zime na vykurovanie kancelárií a zároveň tak znižuje energetické nároky na chladenie.

Vo francúzskom Angers Atos prevádzkuje testovacie laboratórium pre superpočítače, v ktorom vďaka špeciálnemu systému chladenia a opätovného využitia energie šetrí až 75 % energetických nárokov. Zariadenie má zelenú strechu, zamestnanci využívajú elektrické vozidlá a vlani pribudli aj solárne panely. Aj vďaka tomu má Atos v prvej stovke najzelenších superpočítačov hneď 12 zástupcov.

V spolupráci so spoločnosťou Greenspector zasa Atos zisťoval energetickú náročnosť jednotlivých aplikácií, čo využíva na zvyšovanie energetickej efektivity pri svojich projektoch. Že nejde o nízke čísla potvrdzuje i fakt, že päť miliárd vlastníkov smartfónov len cez svoje telefóny spotrebuje ročne takmer toľko energie ako celé Slovensko.

Viac stromov, menej CO2

Atos dosiahol stopercentnú uhlíkovú neutralitu po prvý raz v roku 2018 aj vďaka svojim vyvažujúcim aktivitám. Znamená to, že v kombinácii s opatreniami na skresanie vlastných emisií spoločnosť investovala do projektov, ktoré objem skleníkových plynov v ovzduší aktívne znižujú. Doterajšie zameranie na veterné farmy prináša čistú energiu, no pozornosť spoločnosti sa čoraz viac presúva aj na zalesňovacie projekty – stromy na veľkých plochách aktívne viažu oxid uhličitý zo vzduchu a pomocou fotosyntézy ho menia na kyslík.

Nejde však len o vysádzanie stromov. Súčasťou projektov je nastavenie udržateľného rámca spravovania existujúcich porastov či hľadanie efektívnych a zároveň ekologicky prívetivých zdrojov energie pre miestne komunity.

Príležitosť rešpektovať prostredie

Skúsenosti, ktoré Atos získal na svojej ceste k zelenému IT, si spoločnosť nenecháva pre seba. Aj vďaka nedávnej akvizícii uznávanej konzultačnej spoločnosti EcoAct teraz môže pomôcť uspieť v klimatických ambíciách aj ďalším organizáciám.

Nové Globálne centrum excelentnosti pre dekarbonizáciu, ktoré práve vzniká, združí expertov na udržateľnosť a ekologické riešenia. Firmám, podnikom i organizáciám poskytne komplexné zhodnotenie ich uhlíkovej stopy, identifikuje možnosti na dosiahnutie uhlíkovej neutrality a ponúkne im digitálne riešenia na dekarbonizáciu digitálnych, ale i obchodných procesov. Na vyváženie zvyšných emisií navyše vie ponúknuť spôsoby dobrovoľnej kompenzácie cez udržateľné projekty.

Značky: