Zväčšovanie obrázkov môžete robiť v bežnom editore, no výsledky nie sú príliš povzbudivé.

Program Upscayl pomôže s riešením kvality obrázkov pri ich zväčšení. Bežne totiž môžete obrázok zväčšiť v editore obrázkov a uložiť ho s novými rozmermi. Jeho kvalita ale bude priemerná, závislá od počtu bodov na fotografii. Jej rozlíšenie ale nie je zásadným ukazovateľom. Ak sa chcete vysporiadať s nedostatočnou kvalitou obrázkov, je treba použiť proces nazvaný upscaling, ktorý dopočíta chýbajúce pixely a vytvorí lepšiu kvalitu obrazu alebo videa.

Program umožní vylepšiť obrázky, no treba myslieť na to, že ide o náročný proces. V ňom bude zapojená grafická karta a preto majitelia dedikovaných grafík získajú rýchlejšie časy. V našom pokuse sme vyskúšali upscalovať niekoľko obrázkov, pričom nemusí ísť nutne o 2 či 3 Mpx obrázky. Nejde len o prevedenie Full HD na 4K či 8K. Je na vás, aké rozlíšenie použijete. V časoch jemných displejov s 2K / 4K rozlíšením aj na notebookoch získate lepšiu kvalitu.

Obrázok s rozlíšením 6000 × 4000 bodov sme nechali upscalovať metódou Digital Art a proces na grafickej karte NVIDIA RTX A2000 s 8 GB VRAM zabral 1:15 min. Čas bude závislý najmä na grafickej karte, menej na použitom algoritme. Tých je viac a odporúčame vyskúšať Ultrasharp, ktorý je vhodný na portréty. Zachováte vyššiu ostrosť, najmä vlasov a pokožky, ako v prípade ostatných algoritmov. Tie môžu pôsobiť viac uhladene, podobne ako pri filtri fotenia selfie so smartfónom.

Upscayl je zadarmo a dokáže previesť obrázky na vyššie rozlíšenie hromadne. Podporuje formáty PNG, JPG a WEBP. Takisto sa postará o konverziu do iného formátu. Vybrať sa dá rovnaký, ako pri vstupe alebo jeden z troch uvedených. Pri upscalingu jedného obrázka zároveň zobrazí na polovicu rozdelený náhľad, aby sa dala porovnať zmena a mohli ste prípadne vymeniť algoritmus za iný a vyskúšať ho.

upscayl program
Vľavo po upscalingu, vpravo pôvodný obrázok. Pre účely webového článku je obrázok komprimovaný z 8 MB upscalovanej veľkosti na 300 kB. Ukážka je ale viditeľná.

Prečítajte si aj:

Michal Reiter

Michal Reiter
Publikujem o dianí na internete, súkromí, bezpečnosti a testujem notebooky, smartfóny, audio produkty a ďalšie gadgety.

Máte pripomienku alebo otázku k článku? Napíšte nám na redakcia@touchit.sk alebo priamo autorovi článku. Ďakujeme.