Veľakrát sme počuli argument, že Apple svoje zariadenia aktualizuje veľmi rýchlo, pretože dobre pozná svoj softvér a aj hardvér.
So stovkami jedinečných zariadení so systémom Android je veľmi ťažké dosiahnuť rovnakú rýchlosť a efektívnosť hlavnej aktualizácie systému – nehovoriac o obrovských rozdieloch softvéru, ktorý ponúkajú jednotliví výrobcovia. Google dokázal prostredníctvom služieb Google Play presunúť veľa aktualizácií, a to aj v prípade, že zariadenia už nezískavajú dôležité aktualizácie operačného systému.
V blogu Google Developers sa uvádza, že Android 10 bol najrýchlejšie šírenou verziou systému. Google v posledných rokoch zaviedol nové postupy s cieľom urýchliť proces aktualizácií pre OEM výrobcov. Začal aj testovať novšie verzie systému oveľa skôr, prostredníctvom vývojárskych programov a verejných beta verzií pre smartfóny Google Pixel a ďalšie OEM zariadenia.
V systéme Android Oreo spoločnosť Google predstavila projekt Treble, ktorý moduloval jadro operačného systému Android oddelené od úprav OEM výrobcov. Toto urýchlilo prijatie systému Android Pie v porovnaní s Oreom až 2,5-krát rýchlejšie. Každý smartfón dodaný so systémom Android Oreo bol v súlade s programom Treble.
V systéme Android Pie Google spustil program Developer Preview s ďalšími OEM výrobcami, aby bolo možné testovať verzie systému na viacerých smartfónoch ešte pred spustením oficiálnej Bety. Tento krok urýchlil prijatie systému Android 10 v porovnaní so systémom Pie 1,5-krát rýchlejšie.
Android 11 má aktuálne k dispozícii 7 OEM výrobcov, ktorí sa zúčastňujú programu Developer Preview s celým radom testovacích zariadení. V Androide Nougat boli zavedené plynulé aktualizácie a ich zavádzanie bolo trochu pomalé, pretože vyžadovali dvojnásobné množstvo úložného priestoru vyhradeného pre operačný systém.
Google bude vyžadovať, aby výrobcovia OEM implementovali virtuálne A/B oddiely so systémom Android 11, aby boli OTA aktualizácie čo najefektívnejšie.
Android 11 je už pripravený na oficiálne predstavenie, ktoré sa bude konať 8. septembra.
Prečítajte si aj:
Podcast Dotyk: Ako sa dostať do formy vďaka technológiám? (21. diel)