Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Spoločnosť Axis Communications a český softvérový vývojár DataFromSky predstavujú novú aplikáciu FLOW Traffic pre sieťové kamery Axis vybavené jednotkou hlbokého učenia (DLPU). Ide o novú aplikáciu univerzálnej dopravno-analytickej platformy FLOW, ktorá jednoducho premení IP kameru napríklad na počítadlo cyklistov, detektor jazdy na červenú, nástroj na monitoring obsadenosti parkoviska alebo nástroj na adaptívne riadenie križovatiek.

V rámci trhoviska kamerových aplikácií Axis Camera Application Plattform (ACAP) je novo dostupná úspešná dopravno-analytická aplikácia FLOW Traffic českého tímu vývojárov DataFromSky. „Softvér značky DataFromSky, ktorý sa doteraz dodával ako serverové, alebo cloudové riešenie, či v rámci embedded systémov, má už vo svete viac ako 5.000 používateľov vo viac ako v 50 krajinách. Teší nás, že môžeme teraz FLOW predstaviť aj ako aplikáciu pre nové rady kamier Axis s jednotkou DLPU,“ komentuje Dalibor Smažinka, key account manager Axis Communications pre koncových zákazníkov v Českej a Slovenskej republike

Aplikáciu FLOW Traffic v kamerách Axis možno ľahko integrovať s platformami smart city. Rádovo znižuje náklady na integráciu, prevádzku aj vývoj v projektoch chytrého parkovania a riadenia dopravy.

Ako funguje FLOW Traffic

Aplikácia FLOW Traffic ako ACAP aplikácia pre kamery Axis umožňuje používateľom vytvoriť z kamery pomocou intuitívneho vizuálneho programovacieho jazyka doslova na pár kliknutí dopravný senzor podľa vlastnej potreby. Dáta extrahované v reálnom čase je možné prehľadne vizualizovať v dashboarde s využitím interaktívnych widgetov, alebo pomocou otvoreného API zdieľať so systémami tretích strán. Aplikácia je od začiatku navrhnutá na prevádzku v reálnom čase, takže reakcie na udalosti v obraze sú rádovo do desiatok milisekúnd. Aplikáciu FLOW Traffic je možné ľahko integrovať s platformami smart city, VMS systémami a podporuje aj celý rad externých periférií (I/O moduly, komunikačné moduly atď.).

Kamera + umelá inteligencia = univerzálny senzor

„Pri budovaní inteligentného mesta potrebujete smart senzory, ktoré poskytujú inteligentné dáta. Čo keby však existoval typ senzorov, ktorému jednoducho určíte, čo má merať a ako má komunikovať s ostatnými prvkami vašej infraštruktúry? My v DataFromSky tento senzor vidíme v kombinácii kamery a umelej inteligencie schopnej analyzovať obraz v reálnom čase. To korešponduje aj s vývojom IP kamier Axis a ich integrovanou jednotkou hlbokého učenia,“ povedal David Herman, vedúci projektu DataFromSky v spoločnosti RCE systems s.r.o.

FLOW stavia na najpokročilejších technológiách v oblasti spracovania obrazu a má vysoko optimalizovaný algoritmus na spracovanie trajektórií, rozpoznávanie dopravných prostriedkov, farieb i registračných značiek. Vďaka tomu znižuje rádovo obstarávacie, prevádzkové a integračné náklady v projektoch inteligentného parkovania, riadenia dopravy, monitorovania osôb a aj v oblasti zabezpečenia.

Na ukážku funkcií aplikácie FLOW Traffic v živom YouTube streame sa môžete pozrieť TU. Návod, ako nainštalovať aplikáciu do kamery Axis môžete vidieť TU.

Aplikácia FLOW Traffic je k dispozícii ako softvér pre kamery Axis s jednotkou DLPU (modely s procesorom ARTPEC-7 a v priebehu februára 2022 aj pre modely s ARTPEC-8) za jednorazovú cenu 290 euro.

Značky: