Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

  • Spoločnosť Kaspersky považuje zdravotnícke zariadenia za najzraniteľnejšie ciele počas pandémie koronavírusu
  • Kyberbezpečnostní experti spoločnosti sa domnievajú, že prechod na prácu z domu takmer vôbec neovplyvní schopnosť kyberzločincov realizovať kybernetické útoky
  • Aplikácie na sledovanie sociálnych kontaktov by sa mali implementovať opatrne a len za konkrétnym účelom zachraňovať životy
  • Firmy sú nútené plánovať vopred a nachádzať nové spôsoby ako pracovať

Eugene Kaspersky, zakladateľ a generálny riaditeľ spoločnosti Kaspersky, je presvedčený, že kybernetické útoky na nemocnice počas pandémie COVID-19 sú z pohľadu závažnosti na rovnakej úrovni ako teroristické útoky. V čase, keď sa zdravotnícki pracovníci na celom svete snažia zachrániť ľudstvo pred koronavírusom, zločinci nespia a svoje aktivity zameriavajú na potenciálne zraniteľné zdravotnícke zariadenia. Takisto sa vyjadril, že súčasné opatrenia, ktoré sú zavádzané  po celom svete, vrátane sociálneho dištancovania, budú mať na oblasť kyberbezpečnosti len malý vplyv.

„Kyberzločinci pravdepodobne zostanú aktívni aj naďalej. Sú zvyknutí pracovať z domu a teda ani podmienky ich práce sa pre nich drasticky nezmenili. Budú pokračovať v snahách útočiť na podniky a jednotlivcov a je našou úlohou tvrdo pracovať a brániť našich zákazníkov. V súčasnosti je možné pokladať akýkoľvek kybernetický útok na nemocnice za ekvivalent teroristického útoku,“ tvrdí Eugene Kaspersky.

Jedinci či skupiny, ktoré útočia na zdravotnícke zariadenia a organizácie, by mali byť tvrdo potrestané. Myslí si to Costin Raiu, riaditeľ globálneho výskumného a analytického tímu (GReAT) spoločnosti Kaspersky, a dodáva: „posolstvo kyberzločincom musí byť jednoznačné. Každý, kto sa zameria na zdravotnícke inštitúcie, bude stíhaný orgánmi činnými v trestnom konaní a kyberbezpečnostnými spoločnosťami, vrátane spoločnosti Kaspersky, ktoré budú robiť všetko pre to, aby útočníci neunikli spravodlivosti.“

Costin Raiu sa domnieva, že hoci na zdravotnícke zariadenia je bežne vyvíjaný tlak, aby udržali svoje systémy v bezpečí, súčasné okolnosti sú v tejto oblasti väčšou výzvou než zvyčajne. „Ľudia v nemocniciach sa pochopiteľne plne sústredia na starostlivosť o pacientov a na záchranu životov. Nemusia sa teda nutne zaoberať aktualizáciou svojich systémov. Taktiež môžu spravovať a prioritizovať svoje zdroje odlišne a pokiaľ si majú vybrať medzi investovaním do riešenia kybernetickej bezpečnosti alebo nákupom zdravotníckych pomôcok, existuje iba jedna jasná voľba,“ komentuje ďalej Costin Raiu.

Pokiaľ ide o oblasť všeobecných kybernetických hrozieb, v posledných mesiacoch došlo k nárastu príležitostných aj cielených útokov, pričom najväčšiu výzvu predstavovali najmä spear phishingové útoky, ktoré šírili falošné rady týkajúce sa koronavírusu zamerané na vybraných používateľov. Jurij Namestnikov, vedúci globálneho výskumného a analytického tímu spoločnosti Kaspersky v Rusku, dodáva, že „pozorujú nárast správ o chorobe COVID-19, ktoré sa snažia používateľov oklamať, aby klikli na škodlivé odkazy alebo súbory a stiahli si tak malvér. V období od januára do marca 2020 sme zaznamenali 43-percentný nárast takýchto útokov.“

Aplikácie na sledovanie pohybu obyvateľstva

Od vypuknutia pandémie koronavírusu sa začali vyvíjať aplikácie na sledovanie sociálnych kontaktov, ktoré majú civilistov informovať o tom, či neboli v poslednej dobe v kontakte s niekým nakazeným. Aj keď sa tieto aplikácie vyvíjajú v prospech ľudstva, existujú voči nim určité výhrady a obavy týkajúce sa toho, ako by táto technológia mohla ovplyvniť súkromie jednotlivcov. Jurij Namestnikov sa vyjadril, že „táto technológia by sa mala implementovať vtedy, ak dokáže zachrániť životy. Aby však takéto množstvo údajov bolo v bezpečí, musia byť správne zabezpečené a šifrované. Ak sa to urobí správne a transparentne, úrady môžu skontrolovať, ktoré organizácie tieto dáta zozbierali a použili.“

Costin Raiu zase dúfa, že akékoľvek z týchto aplikácií, ktoré sú súčasťou dočasných opatrení, nebudú firmy vnímať ako príležitosť monetizovať osobné údaje. Dodáva, že  „čelíme nemožnej voľbe. Sledovanie mobilov sa používa na informovanie ostatných o tom, s kým boli v kontakte. Samozrejme, najlepším spôsobom ako zostať v bezpečí, je zostať doma. Avšak po návrate k bežnému životu ho musíme vypnúť a dúfať, že sa nestane trvalou súčasťou spoločnosti, v ktorej žijeme.“

Pre zdravotnícke zariadenia: Spoločnosť Kaspersky už v tejto ťažkej dobe podnikla významné kroky na podporu zdravotníckych organizácií, keď tomuto sektoru ponúkla viacero svojich produktov bezplatne po dobu šiestich mesiacov.

Pre jednotlivcov: Spoločnosť Kaspersky poskytuje používateľom manuál, ako si zabezpečiť svoj digitálny život počas pandémie – Príručka prežitia v čase koronavírusu.

Eugen Kaspersky, Costin Raiu a Jurij Namestnikov minulý týždeň spoločne diskutovali na tému kybernetickej bezpečnosti v súvislosti s pandémiou COVID-19.

Značky: