Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Fotografom z celého sveta už zostáva len jeden mesiac, aby sa prihlásili do 11. ročníka súťaže Sony World Photography Awards. Organizácia World Photography Organisation, organizátor súťaže, dnes uverejní nový výber z fotografií prihlásených do otvorenej kategórie, aby tak upozornila na blížiacu sa uzávierku. Snímky, ktoré do súťaže prihlasujú fotografi z celého sveta, pokrývajú široké spektrum tém, od úchvatných záberov zo vzduchu, až  po intímne portréty a zvieratá v divočine.

Súťaž Sony World Photography Awards je široko uznávaná ako jedna z popredných svetových fotografických súťaží, kedy sa mnohým fotografom z užšieho výberu a víťazom dostáva celosvetovej pozornosti a uznania. Fotograf Simon Butterworth (VB, užší výber, kategória profesionálov, krajina 2015) uviedol: „Nedá sa preháňať dôležitosť tohto úspechu pre moju kariéru, globálna pozornosť bola úžasná, záujem o moju prácu, ktorý bol výsledkom ocenenia trvá v skutočnosti až doteraz.“ Každé prihlásenie do súťaže je bezplatné, prostredníctvom www.worldphoto.org/swpa.

Termíny a porota

Porotcovia ročníka 2018 dostali za úlohu, aby ocenili najlepšie súčasné fotografie z minulého roka v nasledujúcich kategóriách:

Otvorená (Open) – najlepšia jednotlivá snímka. Súťaž pre mladých fotografov (Youth) – pre fotografov vo veku 12-19, za najlepšiu jednotlivú snímku. Národná cena – najlepšia jednotlivá snímka vytvorená fotografom danej krajiny z viac než 60 štátov. Uzávierka: 4. januára 2018

Súťaž profesionálov – najlepšia séria snímok. Uzávierka: 11. januára 2018

Porotám predsedá Mike Trow, obrazový editor British Vogue (súťaž profesionálov) a Zelda Cheatle, kurátorka (otvorená súťaž, súťaž pre mladých fotografov a národná súťaž). Detailné podrobnosti o porotách na rok 2018 nájdete na www.worldphoto.org/sony-world-photography-awards/2018-judges

 

Najdôležitejšie dáta

Užší výber všetkých súťaží bude vyhlásený 28. februára 2018. Víťazi otvorenej kategórie a národnej ceny budú vyhlásení 20. marca 2018. Víťaz ceny fotograf roka a víťaz kategórie pre profesionálov budú vyhlásení 19. apríla 2018.

Ceny a výstava

Ceny zahŕňajú 25 000 $ (USD) pre fotografa roka a 5 000 $ (USD) pre celkového víťaza otvorenej súťaže. Všetci víťazi jednotlivých kategórií získajú najnovšiu digitálnu fotovýbavu Sony a víťazi kategórií súťaže profesionálov poletia do Londýna, aby sa vo štvrtok, 19. apríla, zúčastnili slávnostného večera Sony World Photography Awards.

Víťazné snímky súťaže a snímky z užšieho výberu budú opäť vystavené v londýnskej galérii   Somerset House. Výstava bude prebiehať v dňoch 20. apríla – 6. mája 2018 a predstaví v zvláštnej expozícii exkluzívne nové práce fotografa, ktorý získa ocenenie za výnimočný prínos fotografií. To bude udelené v januári 2018. Medzi skôr ocenených fotografov patrí Martin Parr (2017), RongRong & inri (2016), Elliot Erwitt (2015) a Mary Ellen Marková (2014).

Značky: