Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

ChatGPT a ďalšie nástroje na báze umelej inteligencie síce môžu v investovaní predstavovať výhodnú pomôcku, ale majú svoje limity a človeka nikdy úplne nenahradia.

Myslí si to zakladateľ českej investičnej platformy Fondee, ktorá pomáha zhodnocovať úspory klientom aj na Slovensku. „ChatGPT má potenciál signifikantne zefektívniť prácu, môže byť užitočný napríklad pri vyhľadávaní alebo agregácii informácií ohľadom konkrétneho cenného papiera. Určite by som nepovedal, že táto technológia môže nahradiť kvalitnú a personalizovanú prípravu dlhodobých investičných stratégií, ale určite môže ohroziť sektor investičných poradcov,“ hovorí Jan Hlavsa z Fondee.

AI nie je v investičnom svete žiadnou novinkou

Algoritmy, ktoré dokážu spracovať veľké množstvo voľne dostupných dát a na ich základe obchodovať a zároveň sa učiť z histórie, sa už desiatky rokov používajú. Niektoré špecializované zahraničné hedge fondy sa dokonca priamo na to zameriavajú. „Niektorým to funguje lepšie, iným horšie. Rozhoduje kvalita nastavenia algoritmu a kvalita dát, ktoré algoritmus spracováva,“ uvádza Hlavsa.

Využiť stroje typu ChatGPT na automatizáciu obchodovania na burze je ale skôr utópia. „ChatGPT a jemu podobné nástroje sú primárne jazykoví roboti, nie obchodné systémy. Vedia dobre vyhľadávať a agregovať už existujúce texty. V tom je ale veľký rozdiel – pre automatické obchodovanie na burze a vyhľadávanie vhodných príležitostí je potrebných analytických, predovšetkým matematických nástrojov, nie lingvistických,“ komentuje možnosť využitia existujúcich jazykových AI v investíciách Hlavsa.


AI je nástroj, nie mozog

ChatGPT by podľa neho mohol fungovať podobne ako doteraz používané algoritmy. „Rovnako ako pri analýze cenných papierov aj pri analýze trhu sa stane dobrou pomôckou, keď dokáže efektívne agregovať informácie a dáta. Nakoniec to ale vždy bude iba pomôcka; konkrétny záver si analytik musí urobiť sám,“ hovorí zakladateľ Fondee, ktorý AI rád prirovnáva k nástrojom na zefektívnenie práce. Tak ako ním vo svojej dobe bol e-mail, internet, MS Office alebo napríklad Bloomberg terminal.

Výzvou podľa neho bude, ako AI dokáže nahradiť bankárov a poradcov. „Už dlho vieme, že aktívna správa peňazí nemusí byť lepšia ako pasívne investície, ktoré podľa štatistík prinášajú dlhodobo lepšie zhodnotenie. Sektor finančných poradcov sa tak má čoho obávať aj bez umelej inteligencie, ktorá môže podstatnú časť ich práce zastúpiť,“ myslí si Hlavsa a upozorňuje, že než sa spoliehať na AI alebo kohokoľvek iného, ​​kto by peniaze spravoval, je lepšie investovať tam, kde nie je potrebné byť aktívnym traderom. Práve Fondee, ktoré manželia Hlavsovci pred rokmi založili, je súčasť tohto trendu. Ponúka možnosť ukladať peniaze do akcií a dlhopisov cez burzovo obchodované fondy ETF. Investície sú tak rozložené napr. medzi akcie najväčších amerických firiem alebo medzi štátne dlhopisy. Registrácia prebieha online a bez sprostredkovateľov, investovať je možné už od 50 EUR. Klient si len vyberie typ portfólia a potom sa už nemusí o nič starať.

Značky: