Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

100 solárnych nabíjacích staníc pre elektrické kolobežky, bicykle a motorky pribudne v košických uliciach. Spoluprácu na veľkej investícii mimo verejných zdrojov posunuli vpred  hlasovaním poslanci mestského zastupiteľstva. Projekt má cieľ  podporiť poriadok v poskytovaní služieb zdieľania a zvýšiť atraktivitu verejnej dopravy ako celku. V Košiciach bude po dokončení spolu k dispozícii až 1000 nabíjacích bodov pre mikromobilitu, čo je jedinečný rozsah prípravy na budúcnosť nielen v stredoeurópskom priestore.

Košickí poslanci schválili návrh na spoluprácu so spoločnosťou Antik Telecom pre umiestnenie inovatívnych nabíjacích staníc pre tzv. mikromobilitu – kolobežky, bicykle, motorky či skútre. Zariadenia využívajúce výhradne slnečnú energiu budú umiestnené na nevyužitých pozemkoch mesta v blízkosti zastávok hromadnej dopravy. Používatelia tak budú môcť plynule prestupovať z jednej formy dopravy na druhú, ktorá ich privezie následne do cieľa cesty – k svojmu domu či na pracovisko. Spolu s ďalšou stovkou už vybudovaných nabíjačiek celý projekt zabezpečuje aj zvýšenie poriadku pri zabezpečení zdieľanej dopravy – používatelia sú bezplatnými minútami motivovaní ukončovať svoje jazdy práve v staniciach a nie voľne na uliciach.

Sme nadšení, že na strane samosprávy sme sa stretli s tak jednoznačnou podporou projektu udržateľnej mikromobility v Košiciach. Od primátora Košíc Jaroslava Polačeka, cez poslancov, mestské časti až po zamestnancov magistrátu, všade sme zaregistrovali veľkú ochotu prispieť k veci. Naše mesto Košice sa tak stáva príkladom nielen ako riadiť zdieľanú elektrickú dopravu udržateľným spôsobom, ale zároveň aj ako prepojiť hromadnú dopravu so sharingom a v neposlednom rade ekologickým rozmerom celého systému,“ vysvetľuje Igor Kolla, generálny riaditeľ ANTIK Telecom, s.r.o. „Naši používatelia budú jazdiť reálne na čistú energiu zo slnka, ktorú uchováva vo veľkokapacitnej batérii každá nabíjacia stanica.“ Do systému spoločnosť vložila technológiu pre 100 stanovísk v hodnote približne 1 milión eur bez využitia verejných zdrojov či štrukturálnych fondov, mesto zasa prispelo výberom 100 pozemkov pod stanicami. Každá stanica pritom umožní súčasne nabíjať 3 motorky či skútre, 3 kolobežky alebo elektrické bicykle a zároveň zapožičia 2 batérie na dobíjanie mobilných telefónov (powerbanky).

Koncept podpory zdieľanej dopravy prostredníctvom hustej siete nabíjacích staníc je unikátom nielen na Slovensku. Rieši častý problém neporiadku tvoreného vybitými vozidlami zavadzajúcimi chodcom a inej doprave ako aj znižuje ekologickú stopu, ktorú vytvárajú servisné vozidlá, používané v starších systémoch. Po dobudovaní solárnych nabíjačiek stúpne celkový počet nabíjacích staníc v meste na 200, spolu cez 1000 nabíjacích bodov. Systém Antiku je pripravený na otvorenie aj ďalším poskytovateľom sharingu na Slovensku a koncovým používateľom. Po vzore Košíc už budovanie desiatok nabíjacích staníc podporilo mesto Poprad a v najbližších týždňoch sa očakáva štart výstavby aj v Snine, záujem prejavilo približne 10 ďalších lokalít.

Značky: