Spoločnosť Nikon uviedla plnoformátové mirrorless fotoaparáty Z 7 a Z 6, ako aj objektívy NIKKOR Z. Tieto modely sú vybavené novým bajonetom s väčším priemerom. Celkovo tak sú nové fotoaparáty menšie a pritom ponúkajú plnú kvalitu výstupu. V Bratislave ich predstavili zástupcovia firmy Nikon 24. augusta.

Michael Jurák z Nikonu ukazuje aký je rozdiel medzi starším a novým formátom (vpravo)

Novinka. Mirrorless. S bajonetom Nikon Z

Systém s bajonetom Z zahŕňa fotoaparáty mirrorless vybavené bajonetom s väčším priemerom, ako aj kompatibilné objektívy NIKKOR a príslušenstvo. Tento systém vznikol s cieľom dosiahnuť novú úroveň optického výkonu. Vychádza z tradície kvality, špičkových fotografických technológií, skvelej ovládateľnosti a vysokej spoľahlivosti produktov od spoločnosti Nikon, ktorá je charakteristická pre jej digitálne zrkadlovky.

Srdcom nového systému je nový bajonet Z s väčším priemerom, ktorý ovára nové možnosti konštrukcie objektívov s vyšším optickým výkonom. Systém s bajonetom Z ponúkne množstvo vysokovýkonných objektívov* vrátane objektívu s najvyššou svetelnosťou v histórii spoločnosti Nikon f/0,95. Navyše nový bajonetový adaptér zaisťuje kompatibilitu s objektívmi NIKKOR s bajonetom F, vďaka čomu získajú fotografi väčšie možnosti výberu.

Písmeno „Z” je otvorením novej kapitoly. Nikon Z predstavuje neoblomnú snahu spoločnosti Nikon dosiahnuť špičkový výkon, otvárať nové možnosti a poskytnúť fotografom nástroj na realizáciu.

Spoločnosť Nikon zvyšuje hodnotu systému mirrorless novou úrovňou optického výkonu a zachovaním tradície kvality, pričom súčasne reaguje na evolúciu zobrazovacích technológií.

Prehľad produktov Z 7 a Z 6

Fotoaparáty Z 7 a Z 6 sú vybavené novým plnoformátovým (Nikon FX) obrazovým snímačom CMOS typu „Backside illumination“ so vstavaným automatickým zaostrovaním s fázovou detekciou v rovine obrazu (na senzore) a najnovším obrazovým procesorom EXPEED 6.

Model Z 7 má rozlíšenie 45,7 efektívnych megapixlov a podporuje štandardný rozsah citlivosti ISO 64 – 25 600. V kombinácii s objektívmi NIKKOR Z fotoaparát dosahuje výnimočnú úroveň ostrosti a detailov, a to až po okraje snímky.

Model Z 6 je všestranný fotoaparát formátu FX s efektívnym rozlíšením 24,5 megapixela a podporuje široký rozsah štandardnej citlivosti ISO 100 – 51 200. Vďaka vynikajúcemu výkonu pri vysokej citlivosti ISO a možnosti snímať full-frame videosekvencie v kvalite 4K UHD s plným odčítaním pixlov (full pixel readout), model Z 6 vyhovie rozmanitým potrebám, napríklad pri snímaní v slabo osvetlenom prostredí alebo snímaní videosekvencií.

Hlavné funkcie fotoaparátov Z 7 a Z 6

 1. Vybavené obrazovým snímačom CMOS typu „Backside illumination” formátu Nikon FX so vstavaným automatickým zaostrovaním s fázovou detekciou v obrazovej rovine

V obidvoch modeloch, Z 7 aj Z 6, je použitý obrazový snímač CMOS typu „Backside illumination” so vstavaným automatickým zaostrovaním s fázovou detekciou v rovine obrazu (senzora). Model Z 7 má efektívne rozlíšenie 45,7 megapixela a podporuje rozsah štandardnej citlivosti ISO 64 – 25 600 (s možnosťou zníženia na ekvivalent ISO 32 a zvýšenia na ekvivalent ISO 102 400). Model Z 6 má efektívne rozlíšenie 24,5 megapixela a podporuje široký rozsah štandardnej citlivosti ISO 100 – 51 200 (s možnosťou zníženia na ekvivalent ISO 50 a zvýšenia na ekvivalent ISO 204 800).

 1. Systém hybridného automatického zaostrovania, pričom zaostrovacie body pokrývajú približne 90 % plochy obrazu

Model Z 7 má 493 zaostrovacích bodov* a model Z 6 ich má 273. To umožňuje široké, približne 90 % pokrytie plochy obrazu zvislo aj vodorovne. Systém hybridného automatického zaostrovania využíva algoritmus optimalizovaný pre snímač formátu FX, ktorý pri zaostrovaní automaticky prepína medzi automatickým zaostrovaním s fázovou detekciou v obrazovej rovine a automatickým zaostrovaním s detekciou kontrastu. Použitie objektívov NIKKOR Z ďalej zvyšuje presnosť automatického zaostrovania pri snímaní statických snímok aj videosekvencií.

* V prípade oblasti snímania FX (36 × 24) a zapnutého automatického zaostrovania na jednotlivé zaostrovacie body.

 1. Nový systém spracovania obrazu EXPEED 6 pre dosiahnutie ostrého a čistého obrazu a nové funkcie, ktoré podporujú kreativitu

Fotoaparáty Z 7 a Z 6 sú vybavené novým systémom spracovania obrazu EXPEED 6. Vďaka vynikajúcemu rozlíšeniu objektívov NIKKOR s bajonetom Z a bajonetom F sú objekty zobrazené ostrejšie než kedykoľvek predtým. Šum je tiež účinne redukovaný.

Medzi parametre ostrosti systému Picture Control bola pridaná možnosť zvýšenia ostrosti v stredných tónoch. Táto možnosť v kombinácii s existujúcimi parametrami zvýšenia ostrosti a čistoty umožňuje používateľom doostriť alebo zjemniť jednotlivé textúry na snímke, a to pri statických snímkach aj videosekvenciách*. Fotoaparáty tiež ponúkajú 20 prednastavení systému Creative Picture Control (Kreatívny systém Picture Control) pre širšie tvorivé možnosti. Úroveň efektov je nastaviteľná v rozsahu 0 až 100.

* Nastavenie ostrosti stredných tónov je dostupné iba pri nastavení snímania videosekvencií v kvalite „High quality”.

 1. Elektronický hľadáčik využívajúci špičkové optické technológie a technológie spracovania obrazu od spoločnosti Nikon pre čistý a prirodzený obraz

Elektronický hľadáčik použitý vo fotoaparátoch Z 7 a Z 6 je komfortný, ľahko sa používa a je porovnateľný s optickými hľadáčikmi. Obidva fotoaparáty sú vybavené elektronickým hľadáčikom vybaveným panelom OLED s rozlíšením približne 3 690 000 bodov. Elektronický hľadáčik má približne 100 % pokrytie obrazového poľa a 0,8-násobné zväčšenie a jeho diagonálny pozorovací uhol je približne 37,0°. Hľadáčik využíva špičkové optické technológie a technológie spracovania obrazu od spoločnosti Nikom, čo zaručuje čistý obraz a komfort používania porovnateľný s optickými hľadáčikmi. Má zníženú aberáciu a minimalizuje namáhanie očí, a to aj pri dlhotrvajúcom fotografovaní. Na ochranné sklíčko okulára bola navyše nanesená fluórová vrstva, ktorá účinne odpudzuje nečistoty. V elektronickom hľadáčiku tiež možno zobraziť menu <i>, čo umožňuje používateľom rýchlo skontrolovať alebo nastaviť rôzne parametre snímania vrátane citlivosti ISO, režimu činnosti AF či nastavení systému Picture Control – a to všetko pri pozeraní sa cez hľadáčik.

 1. Ergonomický dizajn jedinečný pre spoločnosť Nikon, ktorý umožňuje intuitívne ovládanie

Fotoaparáty Z 7 a Z 6 prevzali vynikajúce ovládanie, ktoré spoločnosť Nikon rokmi zdokonaľuje pri vývoji svojich fotoaparátov. Telá sú kompaktné, no zároveň sa pýšia pevným uchopením, dobre sa držia a všetky tlačidlá, napríklad pomocný volič, tlačidlo AF-ON a tlačidlo korekcie expozície, sú umiestnené tak, aby sa dali rýchlo a jednoducho ovládať. Navyše panel so stavovým displejom je umiestnený v hornej časti fotoaparátu, kde možno zobraziť informácie o nastaveniach, rovnako ako pri modeloch digitálnych zrkadloviek najvyššej triedy.

 1. Funkcie na snímanie videosekvencií ako 10-bitový N-Log so širokým dynamickým rozsahom, a časový kód, ktoré vyhovujú profesionálnym potrebám

Fotoaparáty Z 7 a Z 6 podporujú snímanie plnoformátových videosekvencií nielen v kvalite 4K UHD (3840 × 2160)/30p, ale aj snímanie videosekvencií v kvalite Full-HD/120p. Ešte ostrejšie videosekvencie v kvalite 4K UHD umožňuje snímanie plným odčítaním pixlov (full pixel readout).*1 Okrem toho možno pri snímaní videosekvencií v kvalite 4K UHD a Full-HD využívať funkcie ako Active D-Lighting, elektronická stabilizácia obrazu a „focus peaking”. Originálny profil N-Log od spoločnosti Nikon možno využívať pri 10-bitovom*2 výstupe HDMI. Veľká farebná hĺbka a 1 300 % dynamický rozsah (12 expozičných stupňov) umožňuje fotoaparátom zaznamenať*3 množstvo informácií z jasných aj tmavých častí záberu pre efektívnejšie úpravy a color grading. Podpora časového kódu uľahčuje synchronizáciu obrazového a zvukového záznamu z viacerých zariadení. Okrem toho možno multifunkčný ovládací prstenec vstavaný v objektívoch NIKKOR Z použiť na tiché a plynulé nastavenie napríklad clony alebo korekcie expozície.

*1 Okrem základného formátu videosekvencií FX v prípade fotoaparátu Z 7.

*2 Súčasné zaznamenávanie videosekvencií v kvalite 4K UHD s 10-bitovým výstupom na pamäťovú kartu fotoaparátu nie je možné.

*3 Nie je k dispozícii pri natáčaní slow-motion videosekvencií

 1. Prvá*1 stabilizácia obrazu vstavaná vo fotoaparáte od spoločnosti Nikon s účinnosťou približne 5,0 expozičných stupňov*2

Fotoaparáty Z 7 a Z 6 sú vybavené stabilizáciou obrazu (VR) vstavanou vo fotoaparáte. Systém VR vykonáva korekciu pohybu v piatich osiach. Stabilizácia obrazu umožňuje snímať s časmi závierky dlhšími až o 5 expozičných stupňov (EV) než by bolo inak možné*2. Túto funkciu možno účinne využívať pomocou bajonetového adaptéru FTZ (predáva sa samostatne) aj s objektívmi NIKKOR F, vrátane tých, ktoré nie sú vybavené funkciou stabilizácie obrazu*3.

*1 Spomedzi fotoaparátov s vymeniteľnými objektívmi.

*2 Merané v súlade s normami asociácie CIPA (s objektívom NIKKOR Z 24 – 70 mm f/4 S s priblížením nastaveným na maximálnu hodnotu).

*3 Úroveň dosiahnutej korekcie pri použití objektívu NIKKOR s bajonetom F nie je taká vysoká ako pri použití objektívu NIKKOR Z.

 1. Ďalšie funkcie
 • Ovládanie pochádzajúce z digitálnych jednookých zrkadloviek Nikon umožňuje intuitívne používanie tlačidiel a prepínačov
 • Rovnaká pevnosť, odolnosť a utesnenie voči prachu a kvapkajúcej vode, ako má fotoaparát Nikon D850, avšak v kompaktnom tele
 • Výklopný dotykový LCD monitor s uhlopriečkou 8,0 cm (3,2“) a rozlíšením približne 2 100 000 bodov
 • Režim tichého fotografovania eliminuje chvenie a hluk spôsobený uvoľnením uzávierky. Nová funkcia zvýraznenia oblasti zaostrenia pri funkcii focus stacking*1 umožňuje používateľom skontrolovať správnosť nastavení po snímaní série fotografií s posúvaním zaostrenia. Simulovaná monochromatická snímka pomocou technológie focus peaking znázorňuje, ako bude vyzerať hĺbka ostrosti po spojení všetkých snímok s odstupňovaným zaostrením do jednej zloženej snímky pomocou softvéru na úpravu fotografií*2
 • Rýchle sériové snímanie (rozšírené)*3 rýchlosťou približne 9 sn./s (Z 7) a 12 sn./s (Z 6) umožňuje zachytiť rýchlo sa pohybujúce objekty
 • Intervalové fotografovanie, ktoré umožňuje vytvárať časozberné videosekvencie v kvalite 8K (Z 7)*2
 • Rozšírený rozsah merania expozície v slabom svete*4 umožňuje používateľom jednoducho zachytiť scény ako prechod od západu slnka k hviezdnej oblohe s využitím automatického nastavenia expozície
 • Vstavaný modul Wi-Fi® na priame pripojenie k inteligentnému zariadeniu pomocou technológie SnapBridge
 • Vstavaný modul Wi-Fi® umožňuje prenos fotografií a videosekvencií do počítača
 • Podpora existujúceho príslušenstva pre digitálne jednooké zrkadlovky, napríklad bezdrôtového vysielača WT-7 (predáva sa samostatne) na rýchly prenos snímok a videosekvencií cez káblovú alebo bezdrôtovú sieť LAN, a pokročilého rádiovo ovládaného bezdrôtového osvetlenia, ktoré umožňuje flexibilné fotografovanie s viacerými zábleskovými jednotkami

*1 Ostrosť možno skontrolovať iba vo fotoaparáte, ktorým boli zhotovené snímky s posúvaním zaostrenia.

*2 Vyžaduje sa softvér tretích strán.

*3 Rýchle sériové snímanie H (rozšírené) v 12-bitovom formáte RAW, JPEG alebo TIFF

*4 Pri intervalovom snímaní alebo časozbernom snímaní so zapnutým režimom tichého fotografovania a vyrovnaním expozície.

Vývoj Battery Pack MB-N10

Vyvíjaný Battery Pack MB-N10 pojme dve nabíjateľné lítium-iónové batérie EN-EL15b, čím účinne zvyšuje počet nasnímaných záberov alebo maximálny čas záznamu videosekvencií (približne 1,8-násobne). Poskytuje rovnakú úroveň odolnosti voči prachu a kvapkajúcej vode ako fotoaparáty Z 7 a Z 6 a bude podporovať nabíjanie prostredníctvom rozhrania USB pri použití nabíjacieho sieťového zdroja EH-7P.

K tomu patria samozrejme aj nové objektívy typu Z, viac o nich nájdete v samostatnej správe

Spoločnosť Nikon uvádza tri objektívy NIKKOR Z radu S, bajonetový adaptér FTZ a oznamuje vývoj objektívu 58 mm f/0,95 S Noct

Ceny noviniek

Tie platné pre slovenský vám oznámi Michael Jurák v našom videu a tu aj uvidíte príklady použitia i výhľad príchodu nových objektívov pre formát Z. Dobrá správa je, že očakávaných 4000 eur len za telo to nie je, je to o niečo menej 🙂

Značky:

Ondrej Macko

Ondrej Macko
Ako novinár pracujem už od roku 1990. Teraz sa zaoberám mobilnou komunikáciou, multimédiami a vyhotovovaním videorecenzií.