Bitcoin ako digitálna mena je stále v popredí záujmu, hoci najexponovanejšie časy už zažila. A to v pozitívnom aj negatívnom zmysle.

Jej využitie sa snaží obmedziť nemecká vláda, no ani iné krajiny sa nebudú pravdepodobne nečinne prizerať na možnosť rýchlo a celosvetovo platiť za tovar. Samozrejme, ak je na pozadí schéma obchádzajúca bankové kolosy.

bitcoin3

Je však táto mena bezpečná? Priznajme, priamy konkurent klasických peňazí má aj svoje proti. Napríklad bezpečnosť. O tú sa totiž musíte postarať vy. Nikto iný za vás bitcoinovú peňaženku chrániť nebude. Podľa štatistík bolo aktívnych 3,19 milióna bitcoinových peňaženiek, v toku 2014 sa počet viac ako zdvojnásobil na 7,95 mil. Pomohli tomu obchodníci, ktorých je niekoľko typov:

On-line obchody – Amazon, Rakuten’s US, Fiverr.com alebo napríklad TigerDirect

Platobné portály – Square, Paypal, Nigeria’s Simplepay…

Služby s princípom sociálnych sietí – OKCupid, Reddit. Práve prémiové služby boli platené bitcoinmi

Spravodajské portály – TechCrunch, Bloomberg alebo napríklad Chicago Sun Times

Mena nie je zaujímavá len pre špekulantov Wall Street. Tým, že sa stala dostatočne zaujímavá pre bežných ľudí, môže vo výsledku narušiť zabehnutý tok financií a schémy, z ktorých naraz vypadne mnoho článkov. Vo výsledku by sa tak mohla tvoriť ešte rýchlejšia priepasť medzi menej majetnými a super bohatými ľuďmi. Celosvetovo, nielen v exponovaných krajinách. Netreba sa však ničoho vážneho obávať a hnať toto minimálne, no potenciálne riziko do extrému. Jednak bitociny sa nedajú ťažiť tak rýchlo, ako v minulosti. Potrebujete na to farmu špecializovaných počítačov / základných a grafických dosiek a združovať sa v tzv. ťažobných pooloch. Je stále mnoho používateľov, ktorí nepoznajú pojem digitálna mena a takisto aj dosť tých, ktorí ju odmietajú a neveria jej. Nemá ich kto ochrániť proti odcudzeniu financií.

Bitcoin

Existujú dva typy peňaženiek a to tzv. horúcastudená. Ide o softvér, ktorý vie prijímať a posielať platby, rovnako tak uchovávať peniaze. Kým prvé sú pripojené na internet, druhý typ slúži ako úložisko bitcoinov a nie je pripojený do internetu.

Nevýhodou je, že raz odoslané platby sa nedajú vrátiť. Resp. je ich možné poslať späť, ale to musí urobiť prijímajúca strana. Chýba akýkoľvek orgán, ktorý by tvoril medzi používateľom prostredníka. A tak banky majú svoje nevýhody, no v reálnej praxi ich výhody prevažujú. Treba tiež zdôrazniť, že používatelia o svoje peniaze prichádzajú aj svojou chybou. Buď si zmažú súbor peňaženky alebo nemajú ochranu dvojfaktorovou autorizáciou.

Značky:

Michal Reiter

Michal Reiter
Publikujem o dianí na internete, súkromí, bezpečnosti a testujem notebooky, smartfóny, audio produkty a ďalšie gadgety.