Veda je krásna v tom, že nie je založená na dogmách, ale nové zistenia dokážu vyvrátiť tie staré.

Vek vesmíru je približne 13,8 miliardy rokov, tak znie najčastejšia definícia, s ktorou sa stretávame v odborných prameňoch a učia sa ju i deti v školách. Pochopiteľne, ide len o odhady a podľa najnovších zistení by mohli byť úplne nesprávne.

Nový výskum totiž naznačuje, že súčasný model, ktorý používame na určenie veku vesmíru, je nielen nesprávny, ale údaje získané z vesmírneho teleskopu Jamesa Webba ho jasne vyvracajú. Príslušná práca bola uverejnená v časopise Monthly Notices of the Royal Astronomical Society.

Spomínaný kozmologický model, ktorý odhaduje vek vesmíru na 13,8 miliardy rokov, má totiž niekoľko nezrovnalostí. Jeden z najväčších problémov sa týka starých galaxií, ktoré ako prvý spozoroval práve Webbov teleskop, ale na základe súčasného modelu by vôbec nemali existovať.

Existuje niekoľko možných vysvetlení. Po prvé, možno pri pozorovaní týchto galaxií Webbovým teleskopomdošlo k omylu a galaxia v skutočnosti nebola taká stará, alebo vzdialená ako sa pôvodne predpokladalo. Na základe červeného posunu a všetkého ostatného sa to však zdá nepravdepodobné.

Druhou možnosťou je, že model, ktorý používame na určenie veku vesmíru, je nesprávny alebo prinajmenšom v niektorých aspektoch vychádza z nesprávnych či nepresných údajov.

Súčasný model využíva červený posun svetiel hviezd na určenie veku a pôvodu nášho vesmíru. Na základe toho sme tento čas vypočítali a odhadli na približne 13,797 miliardy rokov. Nový model, ktorý sa snaží vyriešiť problém raných galaxií, ktoré by nemali existovať, však naznačuje, že vesmír má v skutočnosti takmer dvojnásobný vek, odhadovaný na 26,7 miliardy rokov.

Samozrejme, stále ide len o hypotézu a výskum skutočného veku vesmíru si ešte žiada ďalšie bádanie. Isté však je, že vesmírny teleskop Jamesa Webba bol dobrou investíciou a prinesie nám ešte nemálo poznatkov o vesmíre a jeho tajomstvách.

Zdroj: Academic.oup.com, ilustračné foto

Prečítajte si tiež:

Značky:

Branislav Caban

Branislav Caban
Okrem technologických tém sa snažím prinášať aj tie so spravodajským nádychom a rôzne zaujímavosti. Moja e-mailová adresa je bcaban@touchit.sk.